Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

druk 3D w branży spożywczej, produkcji, FMCG i automotive

Jak druk 3D wykorzystywany jest w branży spożywczej, produkcji, FMCG i automotive?

W ciągu ostatniej dekady druk 3D ewoluował z technologii przeznaczonej głównie do prototypowania do rozwiązania optymalnego w produkcji wielu rodzajów części i narzędzi. Coraz częściej okazuje się, że wykorzystując nowoczesne technologie druku 3D można skutecznie wymienić inne, znacznie bardziej kosztowne i czasochłonne metody produkcji, w tym technologii skrawania i wtrysku.

Olbrzymią rolę w tej ewolucji mają opracowane przez firmę HP drukarki Multi Jet Fusion (MJF), które pozwalają w krótkim czasie produkować dużą liczbę części z tworzywa sztucznego na podstawie projektów 3D.


W tym artykule opiszemy, jak technologia MJF jest wykorzystywana w największych firmach z branży spożywczej, produkcyjnej, FMCG i automotive. Opowiemy o konkretnych realizacjach oraz o korzyściach, jakie druk 3D zapewnia firmom z tych branż.

Druk 3D w produkcjiProdukcja to oczywiście bardzo szeroki obszar, ale tak ogólne ujęcie doskonale pasuje do opisywania druku 3D, ponieważ elementy drukowane w technologii MFJ mogą być wykorzystywane na wielu etapach i w wielu procesach produkcyjnych.


Idealnym dowodem na to są dwie nasze współpracę z firmami, które zajmują się produkcją dedykowanych maszyn oraz całych linii produkcyjnych – Unilogo oraz Imago.


W obu przypadkach celem wdrożenia druku 3D było przede wszystkim zabezpieczenie łańcucha dostaw i redukcja kosztów produkcji części.

Unilogo – producent maszyn produkcyjnychFirma Unilogo to nasz klient od ponad 7 lat. Producent zajmuje się tworzeniem maszyn dla branży FMCG. Współpracę rozpoczęliśmy od niewielkich zamówień, a z czasem staliśmy się głównym dostawcą wielu zupełnie nowych części, a także tych powstawały w technologii skrawania.

Dla firmy Unilogo na ten moment tworzymy:

 • chwytaki do robotów
 • platformy do przenoszenia elementów
 • obudowy
 • elementy mocujące
Jak druk 3D wykorzystywany jest w branży FMCG?

Kluczowe kwestie dla Unilogo dotyczyły płynnego i sprawnego procesu współpracy, powtarzalności i wytrzymałości części, a także możliwości szybkiej realizacji zamówień. Dodatkowe wymagania dotyczyły możliwości druku części o dużej różnorodności przy zachowaniu dokładności każdego elementu, a także możliwość produkcji just-in-time, by wyeliminować problem magazynowania elementów. Nasza usługa spełniała wszystkie te warunki.


Więcej o tym, jak druk 3D wspiera produkcję maszyn w Unilogo przeczytacie w case study:


Części do linii zakręcających, etykietujących i nalewających

Imago – producent drukarek typu FlatbedImago to firma, która zajmuje się produkcją specjalistycznych drukarek, w tym spożywczych drukarek cukierniczych. Główne potrzeby firmy dotyczyły produkcji specyficznych części o skomplikowanej geometrii i możliwość zmiany projektów ze względu na stałą ewolucję produktów. Dodatkowo, producentowi zależało na szybkiej dostawie części, ze względu na chęć uniknięcia konieczności ich magazynowania i tworzenia nadstanów.


Na ten moment, dla Imago tworzymy ok. 20 różnych rodzajów części do ich urządzeń. Tworzymy je w modelu just-in-time oraz na bieżąco wspieramy w projektowaniu i udoskonalaniu. Elementy, jakie tworzymy, to np.:

 • wyloty powietrza
 • elementy przenoszące
 • zbiorniki na tusz
Jak druk 3D wykorzystywany jest w branży produkcji?

Ze względu na charakterystykę materiału PA12, druk 3D nie może być wykorzystany we wszystkich elementach ze względu na możliwy kontakt z żywnością. Korzyści, jakie daje druk 3D, sprawiają jednak, że technologia ta wykorzystywana jest przez Imago w jak największym stopniu.

Druk 3D w branży spożywczej

W przypadku firm z branży spożywczej częstą obawą jest możliwość wykorzystania części drukowanych 3D w kontakcie z żywnością. Rzeczywiście, w przypadku wielu zastosowań i standardowo wykorzystywanego w drukarkach MJF materiału PA12, nie będzie to możliwe.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zredukować koszty i zabezpieczyć łańcuch dostaw w przypadku tych elementów, które nie mają takiego kontaktu, na co dowodem są nasze projekty.

Co więcej, ograniczenie wynikające z materiału również może być wkrótce wyeliminowane dzięki nowy, spełniającym normy materiałom.

A jak na ten moment wygląda wykorzystanie druku 3D w produkcji żywności?

Elementy pasów transmisyjnych dla dużego koncernu spożywczego

Nasze drukarki 3D HP Multi Jet Fusion tworzą elementy do pasów transmisyjnych dla jednego z największych koncernów spożywczych, w tym Unilever oraz Mondezla.

W przypadku tak dużych fabryk, konieczna jest pełna niezawodność i elementy muszą spełniać ścisłe wymagania dotyczące np, wytrzymałości. Elementy muszą zapewnić bezpieczeństwo błyskawicznie pracujących pasów transmisyjnych i np. muszą się łamać pod odpowiednim obciążeniem, by nie narazić maszyn na uszkodzenie.

W przypadku niektórych zastosowań, tworzymy też bardziej skomplikowane elementy, np. zawierające sprężynę. Dzięki temu firmy otrzymują pełen zestaw wymaganych części w tym samym, prostym i szybkim procesie.

Dla firm zajmujących się produkcją żywności, tworzymy m.in. takie elementy, jak:

 • zabieraki na pasie transmisyjnym, które przesuwają produkt
 • chwytaki do robotów pakujących
 • inne elementy formatowe

Druk 3D w branży FMCG

Branża FMCG jest jedną z tych, które mogą w największym stopniu skorzystać na wdrożeniu druku 3D, na co dowodem jest nasza ponad 4-letnia współpraca z Colgate Palmolive.

Colgate Palmolive

Duże linie produkcyjne, takie jak u naszych klientów w Beiersdorf czy Colgate Palmolive, wykorzystują bardzo dużą liczbę wymiennych elementów z tworzywa sztucznego. Są to tzw. części formatowe i muszą one być regularnie wymieniane. Co więcej, stanowią one swego rodzaju bezpiecznik, który ma odpaść lub złamać się w przypadku niebezpiecznej kolizji szybko pędzącej linii. W takiej sytuacji może zostać uszkodzonych nawet kilkadziesiąt takich części.

Ze względu na tę specyfikę pracy linii produkcyjnej, firmie Colgate Palmolive Manufacturing zależało na:

 • produkcji średnich lub dużych wolumenów części
 • redukcji kosztów względem poprzednich dostawców
 • szybkiej realizacji zamówień
 • wsparciu we wdrażaniu i dalszym rozwijaniu technologii druku 3D w procesach produkcyjnych

Po pierwszych wdrożeniach szybko stało się dla firmy jasne, że druk 3D powinien stać się główną technologią w jak największej liczbie zastosowań. W ciągu ostatnich lat, wspólnie z klientem na bieżąco poszerzaliśmy współpracę i udoskonalaliśmy projekty. Obecnie produkujemy dla Colgate Palmolive szereg kluczowych w produkcji części, które pozwoliły w znacznym stopniu zredukować koszty i zapewniły bezpieczeństwo i stałość pracy.

Więcej na temat współpracy opisujemy w case study:

Części zamienne do linii produkcyjnych dla Colgate Palmolive Manufacturing

Druk 3D w branży automotive

Druk 3D w branży automotive może być wykorzystany na wielu etapach – zarówno w procesach produkcyjnych, jak i w postaci elementów finalnych. Jak pokazują nasze projekty, druk 3D w technologii MJF może skutecznie zastąpić inne technologie, a także umożliwić projekty, które w innych byłyby niemożliwe lub bardzo kosztowne.

Oto kilka naszych projektów z branży automotive:

Plastic Omnium

Firma Plastic Omnium zgłosiła się do nas mając wcześniejsze doświadczenie z drukiem 3D w technologii SLS. Niestety, elementy drukowane w tej technologii nie zdawały egzaminu ze względu na to, że w warunkach pracy nasiąkały wodę i traciły właściwości materiałowe.

Stworzyliśmy więc takie same części w technologii MJF i ze względu na inny proces spiekania i mniejszą higroskopijność, zdołały przejść wszelkie testy i skutecznie zastąpiły poprzednie elementy. Klient docenił nie tylko same elementy, ale nasze wsparcie w procesie prototypowania i sugestie dotyczące projektu.

AM System

Firma AM System zajmuje się montażem dodatkowego wyposażenia w nowych samochodach, np. czujników parkowania. Klient potrzebował kilkuset sztuk obudów do tego rodzaju czujników i nie posiadał modeli 3D elementów. Poza samym wykonaniem, konieczne było więc również zeskanowanie i przygotowanie precyzyjnych projektów.

Wzięliśmy odpowiedzialność za cały proces i przygotowaliśmy projekt obudowy, który zapewniał łatwy proces montażu i spełniał wszelkie wymagania od strony wizualnej i jakościowej. Dzięki temu rozwiązaniu, klient zaoszczędził dużą część budżetu. Poniżej link do pełnego case study:

Obudowy do czujników parkowania

A poniżej jeszcze dwa inne projekty, które zrealizowaliśmy dla branży automotive:

Gniazdo do pozycjonowania osłony katalizatora dla Katcon

Narzędzie wspomagające proces lakierowania karoserii

Obudowy do urządzeń elektronicznych w druku 3D

W przypadku produkcji wielkoseryjnej, wciąż najbardziej opłacalną metodą wytwarzania obudów jest technologia wtryskowa. Jednak przy mniejszych i średnich seriach oraz w zastosowaniach profesjonalnych, druk 3D ma już znacznie więcej argumentów.

Producenci urządzeń elektronicznych coraz częściej wybierają druk 3D ze względu na takie aspekty, jak:

 • brak kosztu startowego formy wtryskowej (nawet kilkaset tys. zł.)
 • możliwość dowolnej zmiany projektu między seriami
 • wysoka jakość elementów w nowych technologiach druku 3D (w porównaniu do technologii FDM)
Jak druk 3D wykorzystywany jest w branży automotive?

Firmy, takie jak Operon lub Berger & Kraft wybierały naszą usługę, ze względu na niski koszt produkcji przy niedużych seriach, ale także dzięki kompleksowym podejściu do projektów.
W przypadku firmy nie mających dużych potrzeb, pomagamy też na etapie projektowania, a następnie dostosowujemy produkcję do potrzeb klienta, by zapewnić maksymalną opłacalność.

Rola systemu Cubic Parts w zabezpieczeniu łańcucha dostaw i redukcji kosztów w fabrykach

Niepewne warunki rynkowe sprawiają, że firmy poszukują coraz bardziej pewnych metod zabezpieczenia łańcucha dostaw i druk 3D odgrywa w tym procesie coraz większą rolę.

Między innymi dla tego właśnie celu stworzyliśmy system Cubic Parts, w którym klienci samodzielnie mogą zarządzać częściami i planować dostawy z dużym wyprzedzeniem. Narzędzie Cubic Parts szczegółowo opisujemy w tym artykule.

Jako eksperci druku 3D, widzimy wciąż olbrzymi, niewykorzystany potencjał tej technologii w fabrykach i zakładach przemysłowych. Jeśli czujesz, że w Twojej firmie może on zostać wykorzystany, napisz do nas, a pomożemy Ci w konsultacji i dalszym wdrożeniu.

Umów się na konsultację.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….
Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Profesjonalne wykorzystanie druku 3D już dawno przestało ograniczać się do procesu prototypowania. Dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom, takim jak HP Multi…

Druk 3D to jedna z kluczowych technologii w trwającej czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0). Zamiana tradycyjnych metod wytwarzania części na…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?