Klient
Colgate Palmolive Manufacturing Poland to zakład produkcyjny, gdzie wytwarza się pasty do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej dla wszystkich krajów Europejskich. Colgate Palmolive w Świdnicy zatrudnia ok.900 pracowników i produkuje dziennie dwa miliony tubek pasty do zębów.
Wyzwanie
Linie produkcyjne do produkcji past do zębów zawierają w sobie bardzo dużo części formatowych z tworzyw sztucznych. Części formatowe to wszystkie te które mają kontakt z produktem. Muszą one być wymieniane na maszynie przy każdej zmianie formatu opakowania. Części formatowe są “na pierwszej linii frontu”. Oznacza to, że przy jakiejkolwiek kolizji to właśnie te części mają ulec zniszczeniu chroniąc inne droższe i trudniejsze w wymianie elementy linii produkcyjnej. Przy poważniejszej kolizji ulega zniszczeniu nawet kilkadziesiąt części, a czas oczekiwania na części od producenta maszyny to nawet dwa miesiące. Przez to fabryka musiała zamawiać dużą ilość części na magazyn.
Rozwiązanie
Współpracę z Colgate Palmolive zaczęliśmy w 2018 roku od szkolenia z przemysłowego druku 3D ze szczególnym naciskiem na omówienie selekcji części pod technologie addytywne. W kolejnym kroku wybraliśmy części, które są najbardziej problematyczne w łańcuchu dostaw (długie czasy dostaw, wysokie koszty, mała dostępność). Następnie wybraliśmy części które dzięki swojej skomplikowanej geometrii najlepiej nadają się do produkcji w technologiach druku 3D. W przypadku CP sytuacja o tyle była prostsza, że był szereg części które pierwotnie były wytworzone w technologii SLS, także bez problemu mogliśmy podmienić technologię HP Multi Jet Fusion. Następnie nasz dział inżynierii odtworzył modele 3D części przy pomocy skanerów 3D i programów do inżynierii odwrotnej.
Od tamtej pory regularnie wynajdujemy nowe części które możemy szybciej i taniej wytwarzać w technologiach druku 3D.
Coroczne spotkania
Bardzo ważnym elementem współpracy są coroczne kilkudniowe spotkania w zakładzie CP podczas, których uaktualniamy wiedzę inżynierów, szukamy nowych zastosowań technologii. Podczas takiego spotkania robimy obchód po wszystkich liniach produkcyjnych, dzięki czemu dokładnie wiemy jaką rolę pełnią części które wytwarzamy. Jest to bardzo ważne w kontekście wprowadzanych przez nas ulepszeń.
Cubic.Parts
Colgate Palmolive jest pierwszą firmą w której wdrożyliśmy system Cubic.Parts. Dzisiaj w wirtualnym magazynie CP mamy ponad 20 części. System służy do komunikacji z pracownikami, dokumentacji wszystkich zmian i przechowywania kolejnych iteracji części. Wcześniej wszystkie te dane były przechowywane w Google Drive co generowało dużo problemów i utrudniało efektywną komunikację.
Korzyści
✔ Skrócenie czasów dostaw części z 5-6 tygodni do 3-5 dni roboczych
✔ Redukcja ryzyka przestojów produkcyjnych w fabryce
✔ Zmniejszenie kosztów części zamiennych o 20% do 60% w zależności od części
✔ Możliwość wprowadzenia modyfikacji w detalach
✔ Zmniejszenie stanów magazynowych części zamiennych i uwolnienie kapitału