fbpx
case studies 1/22

Obudowy do urządzeń elektronicznych dla Operon

Klient


Operon to wydawnictwo pedagogiczne, które nieustannie spełnia oczekiwania środowiska nauczycielskiego i zaspokaja potrzeby edukacyjne uczniów. Oferują zestawy dydaktyczne zawierające nie tylko podręczniki, ale także pokaźny pakiet materiałów uzupełniających dla ucznia, nauczyciela i szkoły, takich jak multimedialne pomoce naukowe czy filmy edukacyjne własnej produkcji.

Wyzwanie


Operon jako uzupełnienie swojej oferty chciał zaproponować nauczycielom małe urządzenie elektroniczne działające na bazie Raspberry Pi, które umożliwiało prezentowanie w łatwy sposób materiałów edukacyjnych. Urządzenie miało być produkowane w nakładzie kilkuset sztuk rocznie, a projekt w międzyczasie był cały czas modyfikowany – zmieniały się wersje Raspberry Pi, a co za tym idzie też wymiary całego urządzenia.
Wyzwaniem było zaprojektowanie i wyprodukowanie obudowy oraz dobór technologii wytwarzania, która by odpowiadała założeniom biznesowym klienta.
Głównymi problemami był nieduży nakład oraz cały czas modyfikowany projekt obudowy – te czynniki wykluczały produkcję w technologii formowania wtryskowego.

Rozwiązanie


Po analizie dostępnych opcji i technologii Operon zdecydował się na produkcję obudów w technologii HP Multi Jet Fusion z materiału PA12. Części miały był wykończane wibrościernie, a następnie lakierowane na wybrany przez klienta kolor z palety RAL.

Zespół Cubic Inch wziął na siebie cały proces projektowania, prototypowania, doboru technologii wykończenia powierzchni, aby na końcu dostarczać gotowe obudowy w trybie just-in-time. Operon zamawiał tylko tyle obudów na ile miał zapotrzebowanie w danym czasie, a my je dostarczaliśmy w ciągu 1-2 tygodni, w zależności od wielkości serii.

Korzyści


Kompleksowa realizacja i rozwiązanie problemu.

Dla firmy takiej Operon, która nie posiada swojego zespołu inżynierów dużą wartością było to, że zespół Cubic Inch wziął na siebie cały proces tworzenia obudowy od a do Z. Projektowaliśmy kolejne iteracje obudowy i wysyłaliśmy do akceptacji prototypy.

Redukcja ryzyka biznesowego i lepsza płynność finansowa

Produkcja obudów w technologii druku 3D nie wymagała żadnych kosztów początkowych, a wytwarzanie w trybie just-in-time nie wymaga zamawiania części na magazyn. To rozwiązanie jest bardzo korzystne w kwestii płynności i finansowej – nie trzeba zamrażać kapitału w formie wtryskowej ani w częściach na magazyn.

Możliwość lepszego dopasowania projektu do potrzeb klientów

Pierwsze serie produkcyjne bardzo często weryfikują pierwotne założenia projektowe i warto je zmodyfikować, aby produkt lepiej spełniał wymagania rynku. W technologii druku 3D i HP MJF zmiana projektu nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych w przeciwieństwie do technologii formowania wtryskowego. Możemy zmodyfikować model na każdym etapie produkcji

Szybsze wejście na rynek

W tym przypadku technologia tworzenia prototypów była ta sama co technologia wytwarzania produktu końcowego. To sprawia że z etapu prototypowania możemy płynnie przejść do etapu produkcji. Dzięki temu czas wdrożenia produktu zdecydowanie się skraca.

Zastanawiasz się czy druk 3D pomoże Ci w Twoim projekcie?

Wypełnij formularz, my do Ciebie oddzwonimy i wspólnie się nad tym zastanowimy.

Chcesz porozmawiać o swoim projekcie?

Zostaw swoje dane kontaktowe, a my zadzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin.