Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Obudowy do urządzeń elektronicznych dla Operon

Obudowy do elektroniki w krótkich seriach przy możliwych zmianach w projekcie na dalszych etapach wdrożenia. W takich projektach druk 3D i technologia HP Multi Jet Fusion jest wręcz idealnym rozwiązaniem. W tym projekcie Cubic Inch wzięło na siebie cały proces wdrożenia od projektu po po dostarczenie gotowych obudów.

O projekcie

Firma

Operon

Data realizacji

Technologia druku

Ilość części

po około 40-100 kompletów w serii

Czas realizacji

około miesiąc na projektowanie i 5 dni na produkcję jednej serii

Operon to wydawnictwo pedagogiczne, które nieustannie spełnia oczekiwania środowiska nauczycielskiego i zaspokaja potrzeby edukacyjne uczniów. Oferują zestawy dydaktyczne zawierające nie tylko podręczniki, ale także pokaźny pakiet materiałów uzupełniających dla ucznia, nauczyciela i szkoły, takich jak multimedialne pomoce naukowe czy filmy edukacyjne własnej produkcji.
Mój główny problem jest taki, że mam za dużo pomysłów. Cubic Inch wybiera najlepsze z nich, testuje i wdraża je na liniach produkcyjnych Unilogo. W dodatku zazwyczaj płacę za mniej niż się spodziewałem. Druk 3D i technologia HP Multi Jet Fusion to magia w formie najczystszej.

Tomasz Pałka

Production Head, XO Boats

Poznaj nasz proces projektowy

Wyzwanie

Operon jako uzupełnienie swojej oferty chciał zaproponować nauczycielom małe urządzenie elektroniczne działające na bazie Raspberry Pi, które umożliwiało prezentowanie w łatwy sposób materiałów edukacyjnych. Urządzenie miało być produkowane w nakładzie kilkuset sztuk rocznie, a projekt w międzyczasie był cały czas modyfikowany – zmieniały się wersje Raspberry Pi, a co za tym idzie też wymiary całego urządzenia. Wyzwaniem było zaprojektowanie i wyprodukowanie obudowy oraz dobór technologii wytwarzania, która by odpowiadała założeniom biznesowym klienta. Głównymi problemami był nieduży nakład oraz cały czas modyfikowany projekt obudowy – te czynniki wykluczały produkcję w technologii formowania wtryskowego.

Rozwiązanie

Po analizie dostępnych opcji i technologii Operon zdecydował się na produkcję obudów w technologii HP Multi Jet Fusion z materiału PA12. Części miały był wykończane wibrościernie, a następnie lakierowane na wybrany przez klienta kolor z palety RAL.

Zespół Cubic Inch wziął na siebie cały proces projektowania, prototypowania, doboru technologii wykończenia powierzchni, aby na końcu dostarczać gotowe obudowy w trybie just-in-time. Operon zamawiał tylko tyle obudów na ile miał zapotrzebowanie w danym czasie, a my je dostarczaliśmy w ciągu 1-2 tygodni, w zależności od wielkości serii.

Korzyści dla Klienta

Przy tym projekcie żadna inna technologia niż druk 3D nie miałaby ekonomicznego sensu. Kluczowe było też zdjęcie z Klienta wszystkich czynności inżynieryjnych.
Kompleksowa realizacja i rozwiązanie problemu.

Dla firmy takiej Operon, która nie posiada swojego zespołu inżynierów dużą wartością było to, że zespół Cubic Inch wziął na siebie cały proces tworzenia obudowy od a do Z. Projektowaliśmy kolejne iteracje obudowy i wysyłaliśmy do akceptacji prototypy.

Redukcja ryzyka biznesowego i lepsza płynność finansowa

Produkcja obudów w technologii druku 3D nie wymagała żadnych kosztów początkowych, a wytwarzanie w trybie just-in-time nie wymaga zamawiania części na magazyn.

Możliwość lepszego dopasowania projektu do potrzeb klientów

Pierwsze serie produkcyjne bardzo często weryfikują pierwotne założenia projektowe i warto je zmodyfikować, aby produkt lepiej spełniał wymagania rynku. W technologii druku 3D i HP MJF zmiana projektu nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych w przeciwieństwie do technologii formowania wtryskowego.

Szybsze wejście na rynek

W tym przypadku technologia tworzenia prototypów była ta sama co technologia wytwarzania produktu końcowego. To sprawia że z etapu prototypowania możemy płynnie przejść do etapu produkcji. Dzięki temu czas wdrożenia produktu zdecydowanie się skraca.

Umów się na bezpłatną konsultację z druku 3D

Zastanawiasz się nad wdrożeniem druku 3D w Twojej firmie? Dowiedz się, jakie masz możliwości i co możesz zyskać.

Opiekun Klienta, Cubic Inch​ - druk 3d
Magdalena Pietrasińska

Sales Enginneer