fbpx
case studies 10/20

Narzędzie wspomagające proces lakierowania karoserii samochodowej

Klient

Naszym klientem jest znany producent samochodów ( z przyczyn formalnych nie możemy ujawnić nazwy).

Wyzwanie

Karoseria samochodów produkowanych przez naszego klienta jest lakierowana na dwa kolory.Problemem było powtarzalne wyznaczenie linii odcięcia między tymi kolorami. Wcześniej używano do tego szablonów z folii magnetycznej, ale to rozwiązanie nie spełniało swojej roli. Było mało powtarzalne i dużo zależało od precyzji operatora.

Rozwiązanie

Na podstawie modelu 3D karoserii dostarczonego przez klienta zaprojektowaliśmy idealnie dopasowane narzędzie, bazujące się na powtarzalnych elementach karoserii. W środku umieściliśmy również magnesy żeby narzędzie dobrze się trzymało po przyłożeniu do karoserii.Wyprodukowaliśmy kluczowe elementy narzędzia w tech. MJF. Oprócz tego w miejscach styku narzędzia z karoserią umieściliśmy wkładki wykonane w tech. SLA, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo porysowania karoserii.

Korzyści

Przyspieszenie i zwiększenie powtarzalności procesu produkcyjnego.Uproszczenie operacji dla operatora.Idealne dopasowanie do kształtu karoserii niemożliwe do wykonania przy pomocy tradycyjnych metod wytwarzania.
Więcej na druk 3d dla przemysłu