Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Narzędzie wspomagające proces lakierowania karoserii samochodowej

Firmy z branży automotive zawsze należały do najchętniej poszukujących innowacji i możliwości wykorzystania nowych technologii do optymalizacji produkcji. Poniższy case to modelowy przykład takiej historii.

O projekcie

Data realizacji

kwiecień 2019

Technologia druku

Ilość części

2 komplety

Czas realizacji

4 tygodnie

Zakład FCA w Tychach to jedna z największych fabryk samochodowych w Polsce

Mój główny problem jest taki, że mam za dużo pomysłów. Cubic Inch wybiera najlepsze z nich, testuje i wdraża je na liniach produkcyjnych Unilogo. W dodatku zazwyczaj płacę za mniej niż się spodziewałem. Druk 3D i technologia HP Multi Jet Fusion to magia w formie najczystszej.

Tomasz Pałka

Production Head, XO Boats

Poznaj nasz proces projektowy

Wyzwanie

Wyzwanie, z jakim zgłosił się do nas klient, dotyczyło precyzyjnego lakierowania karoserii samochodowej na dwa kolory. Dotychczas, do wyznaczania linii odcięcia używane był szablony z folii magnetycznej, ale rozwiązanie to okazało się kłopotliwe i czasochłonne, a przede wszystkim obarczone dużym marginesem błędu operatora. W efekcie dochodziło do dużych strat, a cały proces generował przestoje.

Rozwiązanie

Na podstawie modelu 3D, zaprojektowaliśmy idealnie dopasowane narzędzie, bazujące się na powtarzalnych elementach karoserii. Jego zadaniem było wyznaczanie precyzyjnej linii, która za każdym razem będzie przebiegała w taki sam sposób. Przyrząd wyposażyliśmy dodatkowo w magnesy, które zapewniały precyzyjne i solidne zamocowanie, bez ryzyka błędu operatora.

Główne elementy narzędzia wykonaliśmy na przemysłowych drukarkach HP Multi Jet Fusion. Oprócz tego, w miejscach styku narzędzia z karoserią umieściliśmy wkładki wykonane w technologii SLA, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo porysowania karoserii.

Korzyści dla Klienta

Przyrząd spełnił wszelkie wymagania klienta i w prosty sposób rozwiązał dotychczasowe problemy.
Przyspieszenie produkcji

Wyposażone w magnesy, idealnie dopasowane narzędzie pozwoliło na znaczne przyspieszenie lakierowania i całego procesu produkcji.

Wyeliminowanie ryzyka błędów i strat

Zaprojektowany przez nas przyrząd zagwarantował powtarzalność procesu, który wcześniej był obarczony bardzo wysokim ryzykiem błędu operatora.

Optymalizacja procesu bardzo niskim kosztem

Zastosowanie technologii druku 3D pozwoliło na znaczne usprawnienie procesu kosztem kilkukrotnie niższym niż w przypadku innych technologii.

Przyspieszenie procesu produkcji

Szybkie dostawy w czasie 3-5 dni roboczych zmniejszyły przestoje w produkcji i pozwoliły na sprawniejszą realizację zamówień.

Umów się na bezpłatną konsultację z druku 3D

Zastanawiasz się nad wdrożeniem druku 3D w Twojej firmie? Dowiedz się, jakie masz możliwości i co możesz zyskać.

Opiekun Klienta, Cubic Inch​ - druk 3d
Magdalena Pietrasińska

Sales Enginneer