Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Multi Jet Fusion Parts

Jak produkcja just-in-time pozwala firmom na rozwój w trudnych warunkach nowoczesnego rynku?

Wyzwania, jakie stawia przed firmami nowoczesny rynek, wymagają od przedsiębiorców coraz to bardziej elastycznego podejścia. Zupełnie niezależne od firm czynniki, takie jak konflikty międzypaństwowe, katastrofy naturalne, a nawet tak nieprzewidywalne sytuacje, jak zablokowanie Kanału Sueskiego, mogą mieć kolosalny wpływ na biznes.


Przemysł 4.0, zwany również czwartą rewolucją przemysłową, niesie ze sobą strategiczne i technologiczne odpowiedzi na te wyzwania, a jedną z nich jest just-in-time manufacturing (JIT).


Czym oznacza to pojęcie i jak druk 3D umożliwia wdrożenie go w przedsiębiorstwach? Na to właśnie pytanie odpowiemy w tym artykule.

Czym jest just-in-time manufacturing


Just-in-time manufacturing to opracowana przez Kiichirō Toyodę metodologia, mająca na celu zsynchronizowanie i usprawnienie procesów w produkcji. Jej celem jest dostarczanie produktów dokładnie w tym czasie i w takiej ilości, jakiej oczekuje rynek. Filarami, które umożliwiają funkcjonowanie w zgodzie z tą metodologią jest m.in.:

  • Perfekcyjna organizacja produkcji – efektywna praca zespołu, a także wykorzystywanie zasobów i przestrzeni
  • Wykorzystanie oprogramowania i narzędzi, które maksymalnie usprawniają pracę i pozwalają zredukować czas i koszty firmy
  • Ograniczenie nadprodukcji
  • Dążenie do zminimalizowania awarii i usterek oraz opracowanie szybkich metod radzenia sobie z nimi
  • Maksymalna elastyczność w produkcji – możliwość dynamicznej zmiany priorytetów i zadań
  • Posiadanie wszechstronnego i wysoko wykwalifikowanego zespołu
  • Planowanie zasobów na podstawie realnego zapotrzebowania
  • Stałe dbanie o stabilność łańcucha dostaw

   

  Potencjalnych elementów może być nieco więcej, a ich rola może się różnić w zależności od typu przedsiębiorstwa. Niezależnie od indywidualnego profilu firmy, metodologia niesie za sobą szereg korzyści i pozwala na znacznie lepsze przygotowanie biznesu na nieprzewidywalne realia nowoczesnego rynku.

  Jakie korzyści daje produkcja just-in-time?


  Dostosowanie procesów w firmie i zespołu do pracy w zgodzie z metodologią just-in-time może stanowić wyzwanie, ale przewagi jakie ona niesie, mogą zdecydowanie wynagrodzić ten trud. Fundamentalną zmianą jest to, że firma skupia się na produkcji takiej ilości dóbr, jakie są oczekiwane przez rynek. Korzyści są w większości konsekwencją tej zmiany.


  Jak więc JIT wpływa na firmy, które tę metodologię wdrożyły?

   

  • Zmniejszenie ilości zapasów, a więc i kosztów magazynowania i zarządzania zapasami
  • Zmniejszenie kosztów pracy zespołu
  • Przyspieszenie realizacji zamówień
  • Znaczne zmniejszenie zamrożonych środków
  • Redukcja strat w materiałach i sprzęcie oraz ograniczenie ilości zasobów przeterminowanych

   

  Inne korzyści, jakie często wynikają z tej zmiany, to też poprawa jakości produktów, zmniejszenie liczby usterek i poprawa relacji z kontrahentami.


  Planowanie zasobów w duchu DDMRP

  Metodologią, która często związana jest z JIT jest DDMRP, czyli Demand Driven Material Requirements Planning. Opiera się ona na stworzeniu systemu zamawiania materiałów dopiero po otrzymaniu zamówienia oraz ustalaniu buforów bezpieczeństwa stanów magazynowych w tym zakresie. Wdrożenie tej metodologii jest często istotnym elementem na drodze do pełnej implementacji just-in-time manufacturing.


  Co stanowi najtrudniejsze wyzwanie związane z wdrożeniem just-in-time manufacturing w firmie?

  Kluczowym i niezwykle trudnym warunkiem do wprowadzenia JIT w przedsiębiorstwie jest zadbanie o stabilny i sprawny łańcuch dostaw. Działanie w zgodzie z metodologią nie jest możliwe bez pełnej świadomości tego, że niezbędne materiały będą dostarczone do firmy w wymaganym czasie i wymaganej jakości. Nagłe kłopoty jednego z dostawców lub konieczność stworzenia nowego rodzaju produktu mogą wystarczyć, by model okazał się całkowicie nieskuteczny.


  Przykładem takiej przeszkody w wielu firmach bywają kwestie technologiczne, a konkretnie związane z produkcją części, które tworzone były w technologii wtryskowej. O ile metoda ta zapewnia wysoką jakość produktów, wiąże się z nią bardzo wysoki koszt początkowy (nawet kilkaset tys. zł) oraz długi czas produkcji formy wtryskowej (kilka miesięcy). Co więcej, raz wykonana forma nie może być modyfikowana, więc w przypadku konieczności zmiany projektu, proces ten należy zazwyczaj powtórzyć.


  Tego rodzaju komplikacja uniemożliwia działanie w zgodzie z JIT, zwłaszcza w przypadku firm, które tworzą nowatorskie i dedykowane do określonych zastosowań produkty.


  Przez długi czas brakowało alternatywnych metod produkcji, ale w ostatnich latach w coraz większej liczbie przypadków druk 3D pozwala na całkowite rozwiązanie tego problemu.


  Jak druk 3D umożliwia produkcję just-in-time?

  Nowoczesne technologie druku 3D, takie jak HP Multi Jet Fusion, zupełnie eliminują problem kosztów początkowych i czasu produkcji, jakie związane są z technologią wtryskową. Co więcej, pozwalają na precyzyjne tworzenie elementów wysokiej jakości, również w skomplikowanych geometriach, co stanowiło duży problem dla technologii addytywnych sprzed kilkunastu lat. Znacznie wzrosła też wydajność tego typu drukarek, co sprawiło, że technologię wykorzystuje się już nawet w produkcji średnioseryjnej urządzeń elektronicznych.


  Przykładem takiej realizacji just-in-time jest np. nasz klient, Berger & Kraft. O tym projekcie możecie przeczytać tutaj:


  Obudowy do urządzeń medycznych Berger & Kraft.

  Oczywiście, te same zalety druku 3D w taki sam sposób wspierają nie tylko produkcję urządzeń hardware, ale i części do linii produkcyjnych, a nawet dedykowanych protez.


  System Cubic Parts jako narzędzie stworzone do produkcji JIT

  Aby maksymalnie usprawnić proces planowania i produkcji, stworzyliśmy dla naszych klientów system Cubic Parts. Osoby odpowiadające za zamówienie w firmach naszych klientów, mogą stworzyć pełny katalog części, jakie chcą tworzyć i następnie w prosty sposób zamówić je w aplikacji na wybrany termin.


  Jako firma specjalizująca się w druku 3D, obserwujemy jak coraz więcej naszych klientów adaptuje swoje procesy w zgodzie z filozofią just-in-time i z satysfakcją obserwujemy, jak nasze rozwiązania im to umożliwiają. Jeśli w swojej firmie widzisz potencjał do wykorzystania tej technologii, zapraszamy do kontaktu. Zobaczmy, co jesteśmy w stanie dla Ciebie zrobić.  •  

  •  

  •  

  •  

  Maciek Stefańczyk

  Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

  Artykuły, które mogą Cię zainteresować

  Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

  Rozwój technologii addytywnych w ostatnich latach doprowadził do niemałej rewolucji w zakresie tworzenia customowych, czyli “szytych na miarę” maszyn i…

  Rozwiązania procesowe i technologiczne związane z czwartą rewolucją przemysłową (Przemysł 4.0) mogą zapewnić olbrzymie korzyści firmom produkcyjnym. Najczęściej w tym…

  “Mam pomysł na urządzenie, które zrewolucjonizuje branżę X, ale nie mam budżetu, żeby je wyprodukować.” Ten dość przygnębiający scenariusz zatrzymał…

  Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

  Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?