Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

druk 3d dla producentow maszyn

Jak druk 3D wspiera producentów maszyn i realizację customowych projektów?

Rozwój technologii addytywnych w ostatnich latach doprowadził do niemałej rewolucji w zakresie tworzenia customowych, czyli “szytych na miarę” maszyn i urządzeń. Zaawansowane drukarki 3D pozwalają na szybką i stosunkowo niedrogą produkcję wysokiej jakości części. 

Dzięki temu, firmy mogą dostarczać coraz lepiej dopasowane do potrzeb klientów maszyny, urządzenia, a nawet pojazdy. A co najważniejsze, redukują przy tym znacznie koszt realizacji tego rodzaju projektów. 

Jedną z czołowych technologii wykorzystywanych w tym celu jest Multi Jet Fusion, opracowana przez firmę HP. W tym artykule opiszemy, jakie korzyści daje firmom korzystanie z tego rozwiązania. 

Druk 3D w produkcji maszyn i projektach customowych – korzyści w liczbach

Druk 3D sam w sobie nie jest rozwiązaniem innowacyjnym. Biurkowe drukarki FDM już od wielu lat są nieodłącznym elementem procesu w działach R&D na całym świecie. 

Jakość tworzonych w nich części, zarówno od strony wytrzymałości i estetyki, nie pozwalała jednak na wykorzystanie ich w docelowych urządzeniach, a zwłaszcza w zaawansowanych i wymagających projektach, takich jak np. maszyny produkcyjne czy pojazdy. Ich rolą była więc głównie weryfikacja koncepcji i podstawowe testy. 

Dopiero inne technologie druku 3D, takie jak SLS, czy wykorzystujące żywicę SLA, oferują wyższą jakość i precyzję wykonania. Szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorców stała się jednak powstała dopiero w 2016 roku technologia HP Multi Jet Fusion (MJF), która została opracowana właśnie z myślą o zastosowaniu w przemyśle i produkcji. 

Części tworzone w drukarkach HP MJF doskonale sprawdzają się w projektach customowych i produkcji maszyn, ze względu na takie cechy, jak:

  • Wysoka wytrzymałość, taka sama na każdej osi
  • Precyzja druku z dokładnością do ±0.2 mm
  • Możliwość wytwarzania dużych części i skomplikowanych geometrii
  • Niski koszt produkcji już od 1 szt. 
  • Szybki czas realizacji

Aby jednak dokładniej zrozumieć wszelkie korzyści, jakie może zapewnić ta technologia, należy przeanalizować potencjalny wpływ zarówno na nakłady inwestycyjne (CAPEX), jak i koszty operacyjne firmy (OPEX).

Co więc może uzyskać firma produkująca maszyny lub inne urządzenia customowe?

Zwiększ ceny swoich maszyn i projektów o 15-20% dzięki wykorzystaniu podejścia “AM default”

Projektowanie maszyn z uwzględnieniem wytwarzania przyrostowego daje zupełnie nowe możliwości w spersonalizowaniu produktu. Projektanci mają większe pole do manewru od strony geometrii, a każda kolejna zmiana jest prosta możliwa do wprowadzenia od ręki.

Tak duża elastyczność i swoboda w procesie nie jest możliwa w przypadku np. CNC, gdzie każda zmiana wymaga napisania nowego programu, nie mówiąc już o wtrysku, gdzie tego typu zmiany są wręcz niemożliwe. 

Zwiększ rentowność projektów o nawet 15-20%

Podczas konsultacji przed wdrożeniem druku 3D do firm produkujących maszyny i inne urządzenia customowe, pomagamy klientom szukać zastosowań i wąskich gardeł, gdzie można wykorzystać druk 3D. 

Szukamy m.in. części, które są kosztowne i wymagają długiego czasu oczekiwania na zamówienie. Ustalamy przy tym, czy dane części da się dodatkowo zoptymalizować – np. zmniejszając ich objętość lub wprowadzając gwint, który pozwoli przyspieszyć dalszy montaż. Zmiany te pozwalały naszym klientom zwiększać rentowność projektów o nawet 20%. 

Rośnij pod względem przychodów nawet o 44% szybciej niż konkurencja

Technologia druku 3D Multi Jet Fusion umożliwia opłacalne tworzenie wysokiej jakości części nawet od jednej sztuki, co pozwala firmom na produkcję urządzeń i maszyn idealnie dostosowanych do potrzeb klientów. Wysoka precyzja druku urządzeń firmy HP umożliwia nawet wykorzystanie ich do tworzenia idealnie dopasowanych protez.

Jeśli chodzi o zastosowania przemysłowe, oznacza bardzo dużą elastyczność zarówno dla producentów maszyn, jak i dla odbiorców, którzy 

Firmy potrafiące customizować produkty wygrywają z rynkiem i osiągają nawet znacznie szybsze wzrosty pod względem przychodów niż konkurencja. 

Druk 3D w produkcji maszyn – case firmy Imago

Idealnym przykładem wdrożenia druku 3D do produkcji maszyn jest nasza wieloletnia współpraca z firmą Imago, producentem specjalistycznych drukarek do zastosowań profesjonalnych. 

Początkowo, firma była sceptycznie nastawiona do druku 3D ze względu na złe doświadczenia z innymi technologiami addytywnymi. Już pierwsze projekty pokazały jednak, że jakość tworzonych części znacznie wyprzedza konkurencyjne rozwiązania. 

Z każdym kolejnym miesiącem, wspólnie z klientem poszukiwaliśmy kolejnych możliwości wykorzystania części drukowanych w 3D w produkcji drukarek Imago. Obecnie, projektanci Imago tworzą urządzenia domyślnie uwzględniając w procesie części drukowane w MJF. 

O całym procesie współpracy i doświadczeniach i korzyściach, jakie uzyskał klient przeczytasz w case study:

Podniesienie produkcji maszyn na wyższy poziom przy pomocy druku 3D w Imago

Przekonaj się, jak druk 3D może pomóc przy Twoich projektach customowych

Case Imago to tylko jeden z wielu przykładów, kiedy druk 3D w technologii MJF stał się nieodłącznym elementem procesu tworzenia customowych projektów. 

W naszych case study przeczytasz o podobnych firmach, które również skorzystały finansowo i procesowo dzięki zdecydowaniu się na wdrożenie druku 3D:

Unilogo – 7-letnia współpraca przy produkcji maszyn

Innovation AG – wsparcie przy prototypowaniu i produkcja części do customowych samochodów elektrycznych

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci ustalić, jakie korzyści może Twojej firmie zapewnić druk 3D

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

“Mam pomysł na urządzenie, które zrewolucjonizuje branżę X, ale nie mam budżetu, żeby je wyprodukować.” Ten dość przygnębiający scenariusz zatrzymał…

Jeszcze do niedawna druk 3D dla producentów urządzeń oznaczał wyłącznie technologię służącą do prototypowania. Drukarki FDM stały się wręcz nieodłącznym…

Każdego roku coraz więcej artykułów prasowych i publikacji naukowych porusza temat istotnej roli druku 3D w kontekście Przemysłu 4.0. Teoria…

Postęp druku 3D w ostatnich latach znacznie zwiększył zakres potencjalnych zastosowań tej technologii. Zaawansowane urządzenia, jak np. HP Multi Jet…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?