Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

produkcja maszyn druk 3d

Podniesienie produkcji maszyn na wyższy poziom przy pomocy druku 3D w Imago

Sukces każdego klienta jest dla nas ważny, ale szczególnie cieszy sytuacja, gdy z naszą pomocą polska technologia podbija zagraniczne rynki. Zobaczcie, jak druk 3D pomaga firmie Imago tworzyć innowacyjne urządzenia, które wykorzystywane są już w niemal całej Europie i na kilku innych kontynentach.

O projekcie

Firma

Imago Printers

Branża

Automatyka przemysłowa

Technologia druku

Ilość części

od jednej do kilkunastu sztuk

Czas realizacji

3-5 dni roboczych

IMAGO logo
Imago to producent specjalistycznych drukarek do zastosowań profesjonalnych i produkcyjnych. Firma w 100% reprezentuje polską myśl technologiczną. Urządzenia są w całości projektowane i wytwarzane przez zespół inżynierów i projektantów w Warszawie.

Chociaż firma istnieje zaledwie od 2019 roku, zdołała wypracować sobie dominującą pozycję, tworząc nowatorskie rozwiązania, takie jak np. drukarki cukiernicze, które całkowicie zdominowały polski rynek.

Pracowaliśmy wcześniej z firmami, które dostarczały części drukowane w 3D w technologii FDM, jednak dalece odbiegały one od naszych wymagań dot. jakości. Brakowało nam też podejścia inżynierskiego w tych współpracach, nie czuliśmy, że nasze problemy są rozumiane przez dostawców. 

Jarosław Kokot

Technical Director, Imago

Poznaj nasz proces projektowy

Wyzwanie

Drukarki specjalistyczne produkowane przez Imago tworzone są w krótkich seriach, a w wyjątkowych sytuacjach wymagają nawet modyfikacji indywidualnych. Każda taka drukarka potrzebuje około 50 części, które muszą spełniać wysokie wymagania pod względem wytrzymałości i estetyki. Jednocześnie, ze względu na niski wolumen zamówień, tworzenie tych części w technologii wtryskowej czy odlewaniu ciśnieniowym byłoby całkowicie nieopłacalne.

Zespół Imago początkowo był negatywnie nastawiony do druku 3D. Tak wspomina doświadczenie z technologiami addytywnymi kierownik techniczny Imago, Jarosław Kokot:

Już po pierwszych rozmowach z zespołem Imago wiedzieliśmy, że z naszym podejściem i technologią HP Multi Jet Fusion (MJF), będziemy w stanie rozwiązać ich problemy.

Rozwiązanie

Pierwsze zamówienie dla Imago było ważnym testem, który pozwolił szybko zaprezentować możliwości i jakość, jaką potrafi zapewnić technologia druku 3D Multi Jet Fusion. Dotyczyło ono wyciągu odpylającego, który musiał się zmieścić w przestrzeni 20 mm. Część była skomplikowana geometrycznie, jednak nie stanowiło to problemu dla naszych drukarek. Dostarczona część zrobiła duże wrażenie na zespole Imago i współpraca rozpoczęła się na dobre. 

Krótko po pierwszym dostarczonym projekcie stało się jasne dla zespołu Imago, że technologia MJF zapewnia zupełnie inną jakość i możliwości projektowe niż rozwiązania, z którymi klient miał wcześniej do czynienia. W czasie współpracy, zapewnialiśmy inżynierom i projektantom klienta wsparcie dotyczące kolejnych usprawnień i modyfikacji, które mogłyby dodatkowo ułatwić proces produkcji lub zmniejszyć koszt części. 

Technologia MJF pozwoliła w wielu przypadkach nie tylko na usprawnienie procesu, ale na stworzenie zupełnie nowych rozwiązań. Udawało nam w niektórych urządzeniach zmniejszyć kilkukrotnie liczbę wymaganych części wykorzystując skomplikowane geometrie. Około połowa wszystkich naszych maszyn została zmodyfikowana dzięki wykorzystaniu części drukowanych w 3D metodą Multi Jet Fusion.

-Jarosław Kokot, dyrektor techniczny Imago

Z każdym miesiącem współpracy zespół Imago coraz bardziej oswajał się z możliwościami, jakie daje nie wymagająca podpór technologia addytywna. Projektanci Imago zaczęli projektować elementy, które pozwoliły na wyeliminowanie dodatkowych kalibracji, ucisków i ułatwienie dalszego montażu. 

Korzyści dla Klienta

Obecnie Imago zamawia u nas ok.  500 części miesięcznie. Staliśmy się jednym z głównych dostawców części, a inżynierowie Imago już na bieżąco projektują i usprawniają urządzenia z myślą właśnie o technologii Multi Jet Fusion. 

Zwiększenie rentowności firmy

Technologia HP Multi Jet Fusion pozwoliła znacznie zredukować koszt produkcji większości urządzeń z asortymentu Imago.

Poszerzenie możliwości projektowych

Jakość i swoboda w projektowaniu skomplikowanych geometrii pozwoliła zespołowi Imago nie tylko na usprawnienia w projektach, ale i realizację pomysłów wcześniej uważanych za niemożliwe.

Wsparcie projektowe i konsultacje techniczne

Zespół klienta otrzymał fachowe wsparcie we wdrożeniu technologii 3D do procesów firmy i na bieżąco dostaje wskazówki dot. zamawianych projektów.

Znaczne przyspieszenie procesu dzięki szybkim dostawom części

Stabilny czas realizacji 3-5 dni roboczych pozwolił Imago na lepsze planowanie procesów i przyspieszenie produkcji urządzeń.

Umów się na bezpłatną konsultację z druku 3D

Zastanawiasz się nad wdrożeniem druku 3D w Twojej firmie? Dowiedz się, jakie masz możliwości i co możesz zyskać.

Opiekun Klienta, Cubic Inch​ - druk 3d
Magdalena Pietrasińska

Sales Enginneer