Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Leje protezowe kończyny dolnej dla Proteo

Druk 3D na dobre już zagościł w fabrykach – np. w produkcji części formatowych. Coraz częściej firmy korzystają z technologii przyrostowych w produkcji specjalistycznych urządzeń, a nawet protez, o czym piszemy w tym case study.

O projekcie

Firma

Proteo

Data realizacji

Technologia druku

Ilość części

pojedyncze sztuki na wymiar

Czas realizacji

5 dni roboczych

Proteo to startup oferujący protezy uda i podudzia idealnie dopasowanych do potrzeb pacjenta. Proteo wykorzystuje w swoich protezach najwyższej klasy komponenty, w tym sztuczny staw kolanowy, systemy łączące i amortyzujące, a także stopa protezowa. Lej protezowy również musi spełniać wszystkie wymagania wytrzymałościowe i wizualne.
Mój główny problem jest taki, że mam za dużo pomysłów. Cubic Inch wybiera najlepsze z nich, testuje i wdraża je na liniach produkcyjnych Unilogo. W dodatku zazwyczaj płacę za mniej niż się spodziewałem. Druk 3D i technologia HP Multi Jet Fusion to magia w formie najczystszej.

Tomasz Pałka

Production Head, XO Boats

Poznaj nasz proces projektowy

Wyzwanie

Klient poszukiwał technologii, która spełni 3 wymagania:

  1. Personalizacja – kształt leja musi być idealnie dopasowany do kikuta pacjenta, a jego konstrukcja i wytrzymałość muszą być dopasowane do wagi oraz rodzaju aktywności fizycznych, jakie będzie podejmował pacjent.
  2. Wytrzymałość – leje protezowe są narażone na bardzo duże naprężenia, a także wymagają dużej wytrzymałości zmęczeniowej. Wielu pacjentów Proteo to aktywni sportowcy, więc ich wymagania co do wytrzymałości protez są bardzo wysokie.
  3. Wygląd i jakość powierzchni – proteza jest częścią codziennej “garderoby” pacjentów Proteo, dlatego bardzo ważny jest również aspekt wizualny protezy. Pacjenci często mają specjalne wymagania co do koloru czy swoich logotypów widocznych na leju.

Rozwiązanie

Biorąc pod uwagę wymagania Proteo, druk 3D w technologii MJF okazał się nie tylko idealną, ale nawet jedyną realną opcją.

  1. Aspekt personalizacji wyklucza praktycznie wszystkie technologie wytwarzania poza drukiem 3D. Geometria leja sprawia, że produkcja jednostkowa w technologiach skrawania byłaby praktycznie niemożliwa. Wtryskiwanie przy produkcji jednostkowej również nie wchodzi w grę.
  2. Leje muszą być jednakowo wytrzymałe we wszystkich osiach, a duże naprężenia wymagają jednolitej struktury wewnętrznej. Takie wymagania spełniają tylko addytywne technologie proszkowe, a najlepiej sprawdza się HP Multi Jet Fusion. Wszystkie leje dla firmy Proteo drukowane są w tzw. trybie Balance, który zapewnia idealne spajanie się ze sobą kolejnych warstw i eliminuje ryzyko defektów wewnątrz leja.
  3. Wszystkie wydruki dla Proteo poddawane są obróbce wibrościernej. Jeśli pacjent zamawia określony kolor, to leje lakierowane są lakierami o bardzo wysokiej wytrzymałości.

Korzyści dla Klienta

Technologia HP Multi Jet Fusion sprawdziła się doskonale w produkcji nawet tak wymagających części. Od początku 2022 roku dostarczyliśmy firmie już 204 leje protezowe
Proces dopasowany do potrzeb Klienta

W oparciu o wymagania Proteo stworzyliśmy indywidualny proces kontroli jakości, dzięki czemu za każdym razem możemy dostarczyć najwyższej jakości produkt.

Maksymalne skrócenie czasu realizacji

Dostarczamy leje w ciągu 5-10 dni roboczych, w zależności od wybranego wykończenia powierzchni. W sytuacjach kryzysowych dostarczamy lej nawet w 48 godzin.

Ciągłe doskonalenie współpracy

Raz na kwartał spotykamy, się aby wymieniać się uwagami dzięki czemu cały czas doskonalimy proces współpracy.

Przyspieszenie procesu produkcji

Szybkie dostawy w czasie 3-5 dni roboczych zmniejszyły przestoje w produkcji i pozwoliły na sprawniejszą realizację zamówień.

Umów się na bezpłatną konsultację z druku 3D

Zastanawiasz się nad wdrożeniem druku 3D w Twojej firmie? Dowiedz się, jakie masz możliwości i co możesz zyskać.

Opiekun Klienta, Cubic Inch​ - druk 3d
Magdalena Pietrasińska

Sales Enginneer