Już od około dekady druk 3D jest zupełnie standardowym elementem procesu wdrażania urządzeń. Biurkowe drukarki 3D oparte na technologii FDM znajdziemy w praktycznie każdym dziale R&D, nie mówiąc już o domowych pracowniach hobbystów.
Korzystając z nowoczesnych drukarek, konstruktorzy i projektanci urządzeń mogą z łatwością, na bieżąco wytwarzać prototypy obudów i innych elementów, by już na wczesnym etapie weryfikować koncept i eliminować błędy.
To jednak nie wszystko. Za sprawą firmy HP, technologie addytywne mogą być używane nie tylko do prototypowania, ale i do produkcji krótko i średnioseryjnej części. Dzięki drukarkom HP Multi Jet Fusion, firmy mogą drukować funkcjonalne prototypy, a następnie, korzystając z tej samej technologii, wytworzyć i wprowadzić na rynek pierwsze serie produktu.
Właśnie na tym rewolucyjnym wpływie druku 3D na proces wdrażania hardware skupimy się w poniższym artykule.
Jak HP Multi Jet Fusion odpowiada na potrzeby firm rozwijających innowacyjne produkty?
Jednym z kluczowych elementów procesu wdrażania hardware w wielu firmach jest projektowanie i dopracowywanie obudowy lub innych elementów z tworzywa sztucznego na podstawie kolejnych serii prototypów.
Korzystając często z biurkowych drukarek 3D, designerzy i konstruktorzy w iteracyjnym modelu powoli docierają do idealnej wersji. Proces ten może trwać dość długo, ale w końcu pada decyzja o akceptacji i inwestycji w formę wtryskową i wytworzenie potrzebnych części.
Ten standardowy proces wiąże się jednak z kilkoma bardzo poważnymi ryzykami:
- Ryzyko finansowe – inwestycja w formę wtryskową to kilkaset tys. zł. Taka kwota może dla wielu firm stanowić poważny bloker i ryzyko w przypadku braku osiągnięcia oczekiwanej sprzedaży.
- Ryzyko czasowe – proces zamawiania i wytwarzania formy wtryskowej jest bardzo czasochłonny i może opóźnić premierę produktu o nawet kilka miesięcy.
- Ryzyko projektowe – forma wtryskowa nie podlega modyfikacji, więc po zamówieniu produkt nie będzie mógł być modyfikowany. Jest to szczególnie istotne dla projektów, które są innowacyjne i mogą wymagać zmian po otrzymaniu feedbacku użytkowników.
Rewolucyjne w technologii HP Multi Jet Fusion jest to, że eliminuje ona wszystkie powyższe problemy. Dzięki błyskawicznej realizacji i zerowym kosztom początkowym, nasi klienci zajmujący się produkcją urządzeń, mogą szybko wprowadzić je na rynek i zweryfikować z pomocą użytkowników, a następnie bezpiecznie zainwestować w formę wtryskową.
Na taki właśnie plan zdecydowała się m.in. firma Cortivision, która tworzy urządzenia do badania aktywności mózgu. Nasz klient wiedział, że ostatecznie zdecyduje się na skorzystanie z technologii wtryskowej, jednak potrzebował rozwiązania przejściowego, które pozwoliłoby na wczesnym etapie stworzyć pierwsze komercyjne wersje, rozpocząć sprzedaż i udoskonalić projekt. O przebiegu tego projektu przeczytasz w naszym case study.
A tak wygląda samo urządzenie:
5 powodów, dlaczego producenci hardware produkują części w technologii Multi Jet Fusion?
1. Zerowy koszt początkowy
Forma wtryskowa to dla niektórych firm niewygodna i ryzykowna inwestycja, a dla innych wręcz nierealna opcja. Drukarki 3D HP MJF eliminują tę barierę finansową, ponieważ nie wymagają żadnych specjalistycznych narzędzi ani form poza samą drukarką oraz materiałem. Do uruchomienia produkcji potrzebny jest właściwie tylko plik stosowny CAD.
2. Szybki czas realizacji
Czas realizacji zamówień nawet na kilkaset części elementu to w ramach naszej usługi zaledwie 5 dni roboczych. Dostarczając tak szybko części do firm, pomagamy im sprawnie planować produkcję kolejnych serii i umożliwiamy znacznie sprawniejszy przepływ gotówki, co jest szczególnie istotne w przypadku firm dopiero wypuszczających produkt na rynek.
3. Pełna swoboda w zmianie projektu
Jedną z największych zalet technologii addytywnych jest ich elastyczność. Możliwość szybkiej i bezkosztowej zmiany projektu między seriami bez konieczności tworzenia nowych form pozwala na bieżąco dostosowywać produkty do zmieniających się potrzeb rynku lub specyficznych wymagań klientów.
Co więcej, firmy mogą dzięki temu tworzyć mniej liczne serie, by nie musieć ryzykować błędu i zamrożenia gotówki w produktach nienadających się do sprzedaży.
Ta adaptacyjność umożliwia bardziej innowacyjne podejście do projektowania i produkcji bez obawy o kosztowny błąd.
4. Duża precyzja druku
HP Multi Jet Fusion zapewnia wysoką precyzję druku, osiągając dokładność na poziomie ±0.3 mm ≤ 100 mm, ±0.3% >100 mm. Taka dokładność jest kluczowa w produkcji hardware, gdzie nawet najmniejsze odchylenia mogą wpływać na funkcjonalność, jakość i bezpieczeństwo końcowego produktu.
5. Możliwość druku skomplikowanych geometrii
Tradycyjne metody produkcji często ograniczają projektantów pod względem geometrii, które są trudne lub niemożliwe do wytworzenia. Dla drukarek HP MJF niewiele rzeczy jest niemożliwych za sprawą braku podpór, precyzji, czy też charakterystycznej dla 3D możliwości tworzenia pustych obiektów. To otwiera nowe możliwości tworzenia innowacyjnych i funkcjonalnych produktów, które są lżejsze, bardziej wytrzymałe i efektywniejsze.
Czy druk 3D sprawdzi się w przypadku Twojego produktu?
Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy druk 3D będzie odpowiedni dla Twojego projektu, sprawdź rozmaite historie naszych klientów, którzy z naszą pomocą wprowadzili na rynek swoje autorskie urządzenia:
Obudowy sprzętu medycznego dla Berger & Kraft Medical