Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Zastosowania druku 3D w medycynie

druk 3d w medycynie

Nowoczesny druk 3D jest to technologia, której zalety doceniane są w rozmaitych branżach, a jedną z tych, które zyskał najwięcej jest sektor medyczny.


Dzięki wykorzystaniu jej niepowtarzalnych możliwości, coraz więcej pacjentów może cieszyć się lepszym życiem, zyskując dostęp do spersonalizowanych protez. Druk 3D jest również wykorzystywany w praktykach lekarskich, w tym podczas operacji, gdzie szczegółowo wydrukowane modele wspierają chirurgów w ich pracy.


W tym artykule poznasz najpopularniejsze zastosowania druku 3D w branży medycznej, a także dowiesz się, jaka technologia je umożliwia.


Najpopularniejsze zastosowanie druku 3D w medycynie


Ilość zastosowań technologii druku 3D w sektorze medycznym rośnie z roku na rok. Już dziś można jednak wymienić kilka rozwiązań, w których druk 3D jest najpopularniejszym sposobem produkcji.


W pierwszej kolejności należałoby wymienić produkcję spersonalizowanych protez i ortez. Dzięki technologii druku 3D są one w pełni dostosowane do potrzeb indywidualnych pacjentów, zapewniając im komfort użytku każdego dnia.
Kolejnym przykładem wykorzystania druku 3D w branży medycznej jest zastosowanie w stomatologii. Technologia ta umożliwia produkcję m.in. implantów, idealnie dopasowanych do poszczególnych klientów. Już dziś można z pewnością stwierdzić, że produkcja techniką druku 3D w branży dentystycznej będzie się dynamicznie rozwijać w najbliższych latach, co także przełoży się na niższe koszty specjalistycznych usług.

Technologia druku 3D w medycynieDruk 3D oferuje nowe możliwości sektorowi medycznemu m.in. dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie drukarek HP Multi Jet Fusion (MJF).


Charakteryzują się one wysoką jakością produkcji, wydajnością, dobrą jakością powierzchni, a także gwarantują świetną wytrzymałość powstałych produktów. Szczególnie istotne jest to, że części wyprodukowane w tej technologii gwarantują bezpieczeństwo przy kontakcie ze skórą.


Poniżej, wymienimy kilka najpowszechniejszych zastosowań technologii druku 3D, a także to, jakie korzyści oferują one klientom.

Jakie są największe korzyści dla firm i klientów z sektora medycznego?

Nowoczesne technologie druku 3D, takie jak MJF, zrewolucjonizowały produkcję protez i akcesoriów medycznych ze względu na kilka kluczowych cech.

1. Projektowanie skomplikowanych geometrycznie części.

Druk 3D umożliwia produkcję wyjątkowo złożonych projektów, zachowując przy tym wszystkie szczegóły. Co wyróżnia druk 3D od innych metod produkcji, to z pewnością możliwość realizacji złożonych geometrycznie projektów w jednej części, a także projektowanie organicznych kształtów i konstrukcji ażurowych.


2.Możliwość produkcji pojedynczych sztuk lub małych serii.


W przypadku branży medycznej większość projektów jest spersonalizowana, co oczywiście oznacza, że produkcja ich w dużej ilości nie ma żadnego sensu. Druk 3D umożliwia szybką produkcję pojedynczych sztuk, co jest niemożliwe przy innych technikach produkcji.


W praktyce oznacza to, że dla firm medycznych realizujących spersonalizowane projekty, druk 3D jest jedynym rozwiązaniem, które jest opłacalne i efektywne.


3. Stosunkowo niski koszt produkcji.

Technologia druku 3D otworzyła nowe możliwości produkcji pojedynczych, skomplikowanych w budowie projektów. Realizacja jest szybka i atrakcyjna finansowo. Wraz ze wzrostem popularności druku 3D możemy spodziewać się coraz bardziej konkurencyjnych cen produkcji.

Projekty Cubic Inch dla firm medycznychNasz zespół ma doświadczenia w świadczeniu usług w zakresie druku 3D dla branży medycznej. Mieliśmy szansę współpracować m.in. z firmą Proteo, dla której produkowaliśmy leje protezowe kończyny dolnej.


Technologia Multi Jet Fusion umożliwia idealne dopasowanie protezy do pacjenta, przy zachowaniu estetycznego designu. Kluczowym elementem przy tworzeniu takich protez jest wykonanie leju protezowego, który powstaje na podstwaie wcześniej zrobionego skanu 3D kikuta.

Dzięki technologii druku 3D projekty protez mogą być w pełni spersonalizowane, a na realizację czeka się standardowo od 3 do 5 dni roboczych.

Protezy z przeznaczeniem sportowym

Często, produkowane przez nas protezy mają spełniać wymagania osób aktywnych fizycznie, gdzie wytrzymałość i elastyczność odgrywa kluczową rolę. Materiał wykorzystywany do produkcji protez spełnia te kryteria, dlatego użytkownicy protez współtworzonych przez naszą firmę mogą z powodzeniem realizować się, biorąc udział w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych.
Przy niektórych dyscyplinach sportowych dużym wyzwaniem jest uzyskanie odpowiedniej elastyczności. Można ją uzyskać dzięki umieszczeniu specjalnych wkładek w lejach. Są one produkowane przez specjalistyczne firmy, a przy ich tworzeniu wykorzystuje się elastyczniejszy materiał TPU.

Pozostałe zastosowania w medycynieKolejnym przykład projektu dla branży medycznej to realizacja szablonów wykorzystywanych przez chirurgów w trakcie operacji.

Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia tworzenie modeli przedoperacyjnych opartych na danych z rezonansu magnetycznego. To umożliwia lekarzom szczegółowe zaplanowanie etapów składania połamanych kości, a dzięki temu pozwala to zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędów podczas operacji.

PodsumowanieZastosowanie technologii druku 3D jest najlepszą i w praktyce często jedyną możliwą metodą realizacji specjalistycznych projektów w sektorze medycznym.


Z roku na rok poszerza się zakres możliwości w tej technologii, co umożliwia szybszy rozwój branży medycznej, która coraz chętniej korzysta z tej metody produkcji. Aktualnie, najpopularniejsze zastosowania druku 3D to produkcja spersonalizowanych protez, tworzenie implantów w stomatologii, a także drukowanie modeli wykorzystywanych zarówno do celów edukacyjnych, jak i na sali operacyjnej.


Nasz zespół ma doświadczenie we współpracy z firmami z branży medycznej. Jeżeli potrzebujesz większej ilości informacji na temat możliwych zastosowań druku 3D w sektorze medycznym, lub szukasz wyceny konkretnego projektu – zapraszamy do kontaktu!

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rozwój technologii addytywnych w ostatnich latach doprowadził do niemałej rewolucji w zakresie tworzenia customowych, czyli “szytych na miarę” maszyn i…

“Mam pomysł na urządzenie, które zrewolucjonizuje branżę X, ale nie mam budżetu, żeby je wyprodukować.” Ten dość przygnębiający scenariusz zatrzymał…

Postęp druku 3D w ostatnich latach znacznie zwiększył zakres potencjalnych zastosowań tej technologii. Zaawansowane urządzenia, jak np. HP Multi Jet…

Wyzwania, jakie stawia przed firmami nowoczesny rynek, wymagają od przedsiębiorców coraz to bardziej elastycznego podejścia. Zupełnie niezależne od firm czynniki,…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?