Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Druk 3d dla startup'ów

Co zyskują startupy i działy R&D korzystając z druku 3D?

Postęp druku 3D w ostatnich latach znacznie zwiększył zakres potencjalnych zastosowań tej technologii. Zaawansowane urządzenia, jak np. HP Multi Jet Fusion, zapewniają wysokie moce produkcyjne i znacznie lepszą jakość i precyzję druku w porównaniu do drukarek sprzed dekady, a przy tym pozwala na duże oszczędności ze względu na brak kosztów początkowych. 

Korzystając z druku 3D, startupy i działy R&D rewolucjonizują swoje procesy, osiągając duże korzyści pod względem czasu, ograniczenia kosztów, a nawet optymalizacji projektów.

W tym artykule opowiemy o tych właśnie korzyściach, opiszemy najważniejsze liczby i opiszemy kilka przykładowych realizacji dla naszych klientów. 

Druk 3D dla startupów i działów R&D – korzyści w liczbach

W przypadku projektów startupowych i innowacyjnych, druk 3D może mieć olbrzymi wpływ na CAPEX, czyli wydatki kapitałowe oraz potencjalne skrócenie procesów, a głównym porównaniem jest szeroko wykorzystywana technologia wtryskowa. 

Ze względu na wysoką jakość tworzonych elementów, jest to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w przypadku obudów do urządzeń elektronicznych i innych części wymagających wytrzymałości i estetyki. 

Nieodzownym problemem tej technologii jest jednak wysoki koszt form wtryskowych i bardzo długi czas ich produkcji. Druk 3D rozwiązuje te problemy, a przy tym zapewnia jakość zbliżoną do wtrysku. 

Nie przedłużając, przejdźmy więc do konkretów oraz przykładowych projektów. 

Przyspieszenie rozwoju i procesu wytwarzania nowych urządzeń o średnio 50-75%

Zamówienie formy wtryskowej może wiązać się z oczekiwaniem nawet 2 miesięcy. Decydując się na druk 3D, przyspieszamy proces wytwarzania nowych urządzeń o średnio 50-75%. 

Kiedy czas odgrywa kluczową rolę, tak znaczące popchnięcie projektu do przodu może stanowić olbrzymią wartość dla firmy. Taka właśnie sytuacja miała miejsce w przypadku Cortivision, firmy projektującej Photon Cap, czyli narzędzie do badania aktywności mózgu. 

Firma poszukiwała dostawcy części, który w sprawny i szybki sposób dostarczać będzie elementy z tworzywa sztucznego do urządzenia, które wciąż było udoskonalane. Zamówienia miały być więc cykliczne, a zamawiane części modyfikowane między seriami. 

Zapewniając dostawy części w czasie 3 dni od zamówienia i możliwość bieżących zmian w projektach, pomogliśmy Cortivision znacznie przyspieszyć proces rozwoju innowacyjnego produktu.

Redukcja kapitału potrzebnego na inwestycję o nawet 90%

Druk 3D umożliwia bardzo wysokie oszczędności względem formy wtryskowej, której koszt sięga kilkuset tys. zł. Przy niskich wolumenach, konieczny nakład inwestycyjny może być niższy o nawet 90%. 

Szczególnie dużą przewagę druk 3D daje w przypadku produktów na wczesnych etapach rozwoju, a więc produkowanych w krótkich i średnich seriach oraz wymagających modyfikacji między seriami. Możliwość iteracyjnego rozwoju produktu również bardzo dużą wartość dla Cortivision. 

W niektórych sytuacjach inwestycja w formę wtryskową jest całkowicie nieopłacalna i druk 3D może stać się nie tylko najbardziej opłacalną, ale nawet jedyną technologią umożliwiającą realizację projektu.

Idealnym przykładem takiego projektu jest QuinSpin, czyli nowatorskie urządzenia autorstwa profesjonalnego baristy. Ze względu na ograniczony budżet, QuinSpin mógł powstać wyłącznie w technologii druku 3D. Pełny opis projektu przeczytasz tutaj

Redukcja kosztu produkcji o dodatkowe 20-30% dzięki usługom eksperckim w zakresie projektowania pod druk 3D

Technologie addytywne dają szersze możliwości projektowe niż tradycyjne rozwiązania wtryskowe, odlewnicze, czy skrawanie. Projektanci mogą tworzyć części bardziej skomplikowane geometrycznie, puste w środku, wyposażone w gwinty, kanały powietrzne i inne elementy – np. ułatwiające dalszą obróbkę czy montaż.

Pracując z naszymi klientami, pomagamy zidentyfikować, w jaki sposób da się usprawnić projekty i maksymalnie wykorzystać potencjał druku 3D. Korzystając z naszego wsparcia, klienci średnio redukują koszt produkcji części o 20-30%, dzięki ograniczeniu wykorzystania materiału i przyspieszeniu procesu. 

Obniżenie kosztu produkcji o 20-30% dzięki naszym usługom eksperckim, które pozwalają na lepszy design projektów i uzyskanie oszczędności na materiałach lub tempie produkcji 

Przekonaj się, ile Twój startup lub dział R&D może zyskać na druku 3D

Firmom zainteresowanym wdrożeniem druku 3D do procesów zapewniamy pełne wsparcie w określeniu najbardziej optymalnego zakresu wykorzystania elementów drukowanych w 3D i pomagamy oszacować potencjalne zyski. 

Skontaktuj się z nami, a sprawdzimy, jak druk 3D może pomóc Twojej firmie. 

Poznaj podobne firmy, które skorzystały z naszej usługi

W poniższych case studies przeczytasz o innych startupach i działach R&D, które z powodzeniem wdrożyły druk 3D:

Berger & Kraft Medical

QuinSpin

XO Boats

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Chociaż wachlarz zastosowań druku 3D jest bardzo szeroki i regularnie otrzymujemy prośby o wykonanie całkowicie innowacyjnych projektów, zazwyczaj tak nie…

Rozwój technologii addytywnych w ostatnich latach doprowadził do niemałej rewolucji w zakresie tworzenia customowych, czyli “szytych na miarę” maszyn i…

Rozwiązania procesowe i technologiczne związane z czwartą rewolucją przemysłową (Przemysł 4.0) mogą zapewnić olbrzymie korzyści firmom produkcyjnym. Najczęściej w tym…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?