Aby otrzymać od nas szybką wycenę na wydruk części, wystarczy wysłać projekt i liczbę potrzebnych części. Prosta sprawa.
Tak projekt trafia do naszych ekspertów druku 3D, którzy ustalają, czy może on być natychmiast skierowany na produkcję, czy może będą zalecane zmiany, które mogą np. zmniejszyć koszt zamówienia.
W tym artykule opiszemy, jakie wymagania musi spełniać projekty wysłany nam do druku i czego mogą dotyczyć ewentualne zmiany.
Format pliku wymagany do druku
Podstawowy wymóg to format pliku. Dopuszczalne formaty, które umożliwiają szybką wycenę to:
-
- STP
-
- STL
-
- OBJ
W przypadku projektów technicznych wysłanych w takich formatach, będziemy w stanie szybko określić, czy dana część jest gotowa do druku, czy wymaga zmian.
Wartym wzmianki wyjątkiem są makiety lub rzeźby, które często nie są projektowane w oprogramowaniu parametrycznym i ich wydrukowanie może nie być możliwe.
Wpływ technologii HP MJF na kwestie projektowe
Technologia, z której korzystamy to Multi Jet Fusion, stworzona przez firmę HP. Są to duże urządzenia stworzone z myślą o zastosowaniu w produkcji krótkoseryjnej i zastosowaniu w produkcji i przemyśle. Proces oparty jest na spiekaniu proszku z materiału PA12, a jednym z wyjątkowych cech jest to, że nie wymaga podpór, a części tworzone są “w powietrzu”.
MJF zapewnia znacznie wyższą jakość i precyzję niż np. drukarki FDM, a także taką samą wytrzymałość na każdej osi. Dzięki tym przewagom, rozwiązanie wybierane często jako technologia przejściowa, wykorzystywana przed inwestycją w formę wtryskową.
Co więcej, ze względu na podobieństwa technologiczne, projekty tworzone pod technologię wtrysku w większości przypadków będą natychmiast gotowe do druku w technologii MJF, o ile grubość ścianek wynosi minimalnie 0,8 mm.
W przypadku projektów tworzonych wcześniej np. pod FDM, często da się wprowadzić dodatkowe usprawnienia, pozwalające na uszczuplenie ścianek i odchudzenie części, co może znacznie zmniejszyć ostateczną wycenę.
Warto mieć na uwadze dokładność technologii HP Multi Jet Fusion na poziomie +/-0.3mm ≤ 100 mm, +/-0.3% >100mm.
Montaż insertów
Jeśli projekt ma uwzględniać inserty, będziemy potrzebować dokładnych informacji, aby móc w precyzyjny sposób dostosować projekt przed drukiem. Dodatkowo, musimy wiedzieć, czy mają one być montowane u nas, czy u Klienta. Bardzo przydatna będzie też dokumentacja i model CAD.
Każdorazowo w takiej sytuacji, możemy oczywiście udzielić pełnego wsparcia i doradztwa w zakresie tego, jak rozwiązać kwestię insertów, by otwory i system montażu były dopasowane do standardów rynkowych. Może też zajść konieczność dokonania przymiar, co wiąże się dodatkowym kosztem.
Wsparcie w procesie projektowania
Jako eksperci druku 3D z dużym doświadczeniem w projektach przemysłowych, produkcyjnych i specjalistycznych, wspieramy klientów w procesie projektowania.
Pomagamy klientom zarówno w tworzeniu od podstaw, jak i dostosowywaniu projektów pod druk 3D. W przypadku fabryk, pomagamy ustalić, jakie części da się wymienić na drukowane w 3D i jakie da to oszczędności.
Skanowanie 3D i inżynieria odwrotna
Jeśli nie posiadasz projektu, ale masz wzór części, możesz nam ją podesłać. Korzystając ze skanera i doświadczenia naszych designerów, stworzymy projekt na podstawie Twojego wzorca. Dokładność skanu to 0.1 mm, a skanowane przedmioty muszą zawierać się w wymiarach pomiędzy 3 cm a 3 m. W razie potrzeby, możliwy jest dojazd do klienta.
Koszt usługi zależy od wymiarów części i jego stopnia skomplikowania geometrycznego. Minimalna cena usługi to 500 PLN netto.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia lub masz pytania do nas, skontaktuj się z nami lub po prostu wyślij projekt do wyceny 🙂