Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Jak druk 3D może pomóc w redukcji kosztów części zamiennych?

Zamawianie części zamiennych to proces, który spędza sen z powiek inżynierom utrzymania ruchu. Problemy czasem dotyczą jakości, w innych przypadkach czasu dostawy, ale w niemal każdej sytuacji pojawia się pytanie “a nie da się taniej?”. 

Otóż da się. W wielu przypadkach części zamienne drukowane w 3D mogą skutecznie i z dużą oszczędnością wymienić te produkowane innych technologiach, w tym obróbce skrawaniem lub wtrysku.

Jak nowoczesny druk 3D umożliwia efektywny druk większych partii części?

Przez wiele lat druk 3D kojarzony był głównie z niewielkimi drukarkami FDM, które przeznaczone były przede wszystkim do prototypowania. Tego rodzaju urządzenia miały stosunkowo niską dokładność druku i nie zapewniały wystarczająco dobrej jakości części do większości praktycznych zastosowań. Przede wszystkim jednak miały zdecydowanie zbyt niskie możliwości produkcyjne, by mogły być skutecznie wykorzystane do produkcji części w większych seriach. 

Potencjał druku 3D w kontekście tego rodzaju produkcji był jednak oczywisty. Jako technologia addytywna, druk 3D z zasady jest bardziej oszczędny, ponieważ wykorzystuje mniej materiału i nie generuje takich strat jak przy skrawaniu. Kierując się tą ideą, firma HP stworzyła w 2016 roku drukarki Multi Jet Fusion, które pozwalają tworzyć części z wysoką precyzją, wytrzymałością, a co najważniejsze, w dużych ilościach naraz. Dzięki temu, stała się idealną metodą wytwarzania części zamiennych do procesów produkcyjnych, takich jak chwytaki czy części formatowe. 

Nasze doświadczenie we współpracy z firmami produkcyjnymi pokazuje, że korzystając z technologii druku 3D HP Multi Jet Fusion można osiągnąć średnio około XX% niższy koszt części. Co istotne, oszczędność wynika nie tylko z samego kosztu części. 

Ile kosztuje zamawianie części zamiennych?

Poza samą ceną, przy procesie zamawiania części zamiennych trzeba brać pod uwagę też inne czynniki, które wpływają na to, ile ostatecznie kosztuje cały proces zamawiania części i jakie generuje ryzyka, jeśli nie przebiega sprawnie. Warto zadać sobie takie pytania, jak:

1. Czy mam pewność, że dostawca dostarczy części na czas? Z jakim ryzykiem wiążą się potencjalne opóźnienia?

Każdy inżynier utrzymania ruchu doskonale wie, z jak olbrzymią stratą wiążą się jakiekolwiek przestoje spowodowane brakiem niezbędnych części. Niestety, w wielu przypadkach dostawcy nie są w stanie zapewnić szybkiej realizacji zamówień, co wynika najczęściej z dużych kolejek lub kwestii technologicznych. W przypadku naszej usługi druku 3D problem ten nie występuje i czas dostawy może wynosić nawet 24 godziny w sytuacjach awaryjnych naszych klientów. 

Jakie koszty generuje magazynowanie części zamiennych?

Aby uniknąć ryzyka związanego z brakiem części, firmy często decydują się na zamawianie dużych ilości części i przechowywania ich na stanie. To jednak wiąże się z ryzykiem strat, uszkodzeń i przedawnienia. Dodatkowo, firma jest zmuszona zamrozić w ten sposób środki finansowe. W przypadku druku 3D można zupełnie wyeliminować ten problem dzięki usłudze wirtualnego magazynu i produkcji części w modelu just-in-time. Więcej na ten temat opisujemy w artykule:

Jak wirtualny magazyn pomaga zmniejszać koszty i pomagać we wdrożeniach Przemysłu 4.0 w firmach?

Jakiego rodzaju części zamienne są najczęściej wymieniane na te drukowane w 3D?

Najlepszymi “kandydatami”, jeśli chodzi o części zamienne, które można drukować w technologii 3D są te, które:

  • Są wykonane z tworzywa sztucznego w technologii wtrysku lub CNC
  • Ich zamawianie jest kłopotliwe i czasochłonne
  • Są kosztowne (ze względu na niską dostępność lub wykorzystywaną technologię)
  • Regularnie podlegają wymianie lub firma potrzebuje ich w dużych ilościach

Dodatkowo, warto też zwrócić uwagę na te części, które mają skomplikowaną geometrię lub mogą wymagać modyfikacji między seriami. Nowoczesny druk 3D pozwala na bardzo dużą swobodę projektową i tworzenie kształtów, które nie są możliwe do wykonania np. w technologiach skrawania. W wielu przypadkach umożliwia to dalszą redukcję kosztu – np. dzięki zastosowaniu mniejszej ilości materiału lub stworzenie części w całości, podczas gdy w innych technologiach musiały być one tworzone osobno, a następnie łączone. Temat ten szeroko opisujemy w artykule o doborze części do technologii przyrostowych

Jak wygląda proces wdrożenia części drukowanych w 3D do firmy?

Wdrożenie do firmy części zamiennych drukowanych w technologii MJF sprowadza się do kilku prostych kroków:

  1. Audyt części i dobór elementów, które będą odpowiednie do tej technologii
  2. Skanowanie elementów i generowanie modeli 3D do druku (jeśli ich nie ma)
  3. Przygotowanie części do testu dla klienta, następnie ewentualne zmiany/poprawki
  4. Druk i wysyłka zamówienia do klienta na wybrany termin
  5. (Opcjonalnie) Stworzenie harmonogramu dostaw części na kolejne miesiące

Nasz proces wdrożenia opracowaliśmy na podstawie wieloletniego doświadczenia i pracy z dużymi firmami produkcyjnymi, takimi jak Colgate Palmolive czy Unilogo. Jest on ukierunkowany na to, by nasza usługa w jak największym stopniu przyczyniała się do redukcji kosztów i usprawnienia procesów w firmach. 
Jeśli Twoja firma również zmaga się z problemami związanymi z częściami zamiennymi, jest wysoka szansa, że druk 3D może być na nie rozwiązaniem. Zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rozwiązania procesowe i technologiczne związane z czwartą rewolucją przemysłową (Przemysł 4.0) mogą zapewnić olbrzymie korzyści firmom produkcyjnym. Najczęściej w tym…

Profesjonalne wykorzystanie druku 3D już dawno przestało ograniczać się do procesu prototypowania. Dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom, takim jak HP Multi…

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Druk 3D to jedna z kluczowych technologii w trwającej czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0). Zamiana tradycyjnych metod wytwarzania części na…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?