Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Jak wybrać części do technologii przyrostowych?

Części zamienne i inne elementy wykorzystywane masowo w produkcji, dotychczas w większości produkowane były w technologiach skrawania lub wtrysku. Z technologiami tymi wiążą się jednak często problemy związane z czasem dostawy i kosztem, który bardzo zależny był od zamawianego wolumenu części.

Technologie przyrostowe, a zwłaszcza nowoczesny druk 3D, odpowiadają na niedociągnięcia tych technologii i pozwalają na redukcję kosztów i zabezpieczenie łańcucha dostaw dzięki szybkiej realizacji.

Kluczowym pytaniem pozostaje to, jakie części w procesach produkcyjnych mogą być zastąpione odpowiednikami wykonanymi w druku 3D?

Wszystko na ten temat w poniższym artykule.

Jakie przewagi daje druk 3D względem innych technologii?

Czas realizacji zamówień

Niektóre przewagi druku 3D należy postrzegać w kontekście konkurencyjnych technologii, ale jedna z najbardziej istotnych jest bardzo uniwersalna. Chodzi o czas realizacji i wynikająca z tego możliwość zabezpieczenia łańcucha dostaw.

Druk 3D na przemysłowej skali drukarkach HP Multi Jet Fusion ma tutaj przewagę nad praktycznie każdą konkurencyjną technologią. Proces tworzenia części, jak i początkowego wdrożenia druku 3D do fabryki jest znacznie skrócony np. ze względu na brak konieczności tworzenia formy wtryskowej i większą wydajność produkcyjną drukarek.

Dzięki temu, firmy mogą zarówno zamawiać części w krótkim terminie (np. na wypadek nagłej potrzeby), jak planować zamówienia z dużym wyprzedzeniem, mając pewność, że dotrą one na czas. W obu przypadkach firma unika konieczności magazynowania części, a co za tym idzie ryzyka strat.

Więcej na ten temat piszemy w artykule:
Wdrożenie druku 3D do fabryki w 4 prostych krokach

Jakość części oraz możliwość wprowadzania zmian w projektach, które pozwalają znacznie zredukować dalsze koszty

Jeśli chodzi o jakość i możliwości projektowe, druk 3D oferuje tutaj kilka dodatkowych atutów.

Jako technologia przyrostowa, druk 3D pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych geometrii i rozwiązań, które nie są możliwe w przypadku technologii skrawania i wtrysku.

Przykładem takiego rozwiązania jest np. możliwość tworzenia części pustych w środku lub podstawek wykorzystujących tzw. plaster miodu zamiast jednolitej części. Dzięki takim rozwiązaniom można znacznie zmniejszyć ilość materiału, a więc oczywiście i koszt części.

Innym przykładem tego typu rozwiązania jest np. dodanie wkładek, zawiasów i innego rodzaju ruchomych elementów, które mogą znacznie skrócić czas dalszego montażu lub rozbiórki takich części. Technologie przyrostowe pozwalają też na uzyskanie takiego efektu dzięki tworzeniu części jednolitych, które w innych technologiach musiałyby być następnie łączone.

Jeśli chodzi o kwestie wytrzymałości elementów i aspekty wizualne, czyli wykończenie elementów, technologia HP MJF i wykorzystywany materiał dają tutaj szerokie możliwości.

Wytrzymałość elementów może być dostosowana do potrzeb – np. jeśli część jest wykorzystywana na pasie transmisyjnym i w razie kolizji musi się złamać, możemy dostosować projekt, by właśnie tak się działo.

W zależności od zastosowania danej części, można wykorzystać różne typy wykończenia:

  • Obróbka chemiczna – części wizualnie przypominają te wykonywane w technologii wtryskowej
  • Piaskowanie – polega na dokładnym wyczyszczeniu części
  • Barwienie + polyshot – złożony proces łączący piaskowanie i barwienie części. Efektem są części z lekkim połyskiem, odporne na zarysowania.

Na jakie aspekty należy zwracać uwagę przy wyborze części pod technologie przyrostowe?

Jako eksperci druku 3D, pomagamy firmom w procesie wdrożenia druku do procesów. Pomagamy firmom wybrać te elementy, których wymiana na drukowane w 3D przyniesie największe korzyści i redukcję kosztów.

Podczas wyboru najbardziej odpowiednich części, zwracamy uwagę na różne kwestie. Pomocne w tym procesie są takie pytania, jak np.:

  • Które części mają mają największy koszt jednostkowy?
  • Z zamówieniem których części są najczęstsze problemy lub opóźnienia?
  • Które części są najbardziej skomplikowane geometrycznie?
  • Czy dane elementy wymagają zmian projektowych na bieżąco? Czy są wciąż udoskonalane?

W zależności od odpowiedzi na te pytania, wybieramy następnie te części, które będzie można skutecznie wymienić na substytuty drukowane w 3D i których wymiana zapewni największe korzyści dla klienta. Następnie tworzymy projekty, części testowe, a w końcu po ewentualnych ostatecznych zmianach przechodzimy do druku partii właściwych.

Po pierwszym wdrożeniu szybko staje się jasne, jak korzystnym rozwiązaniem jest druk 3D pod względem sprawności procesu i samej jakości części, więc często klienci decydują się na wymianę coraz większej liczby części na te drukowane w 3D.

Jeśli więc wspomniane problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa łańcuchowi dostaw są znane w Twojej firmie, zachęcamy do kontaktu.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Profesjonalne wykorzystanie druku 3D już dawno przestało ograniczać się do procesu prototypowania. Dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom, takim jak HP Multi…

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Druk 3D to jedna z kluczowych technologii w trwającej czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0). Zamiana tradycyjnych metod wytwarzania części na…

Zamawianie części zamiennych to proces, który spędza sen z powiek inżynierom utrzymania ruchu. Problemy czasem dotyczą jakości, w innych przypadkach…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?