Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Wdrożenie druku 3D do fabryki

Wdrożenie druku 3D do fabryki przy wsparciu Cubic Inch w 4 krokach

Druk 3D może mieć olbrzymi wpływ na nowoczesne procesy produkcyjne, co obserwujemy na co dzień przy współpracy z klientami. Dzięki wykorzystaniu druku 3D, działy utrzymania ruchu są w stanie znacznie skrócić czasy dostaw, redukować koszty części zamiennych i eliminować ryzyko związane z innymi technologiami i dostawcami.


Korzyści są niebagatelne, ale jak wygląda samo wprowadzenie druku 3D do przedsiębiorstwa? Z jakimi procesami się wiąże i ile trwa wdrożenie druku 3D do firmy?


W tym artykule opiszemy ten proces w kilku prostych krokach.

Czy elementy drukowane w 3D sprawdzą się w mojej fabryce?



Chociaż nie jest to element wdrożenia, koniecznym krokiem jest tak naprawdę samo zainteresowanie technologią. Niestety, wokół druku 3D wyrosło mnóstwo mitów i przekonań o tym, że nie ma on w produkcji praktycznych zastosowań innych niż prototypowanie. Wynika to przede wszystkim z powszechnego zrozumienia druku 3D poprzez pryzmat technologii FDM, na której opierają się nieduże, kompozytowe drukarki biurkowe.


Technologia FDM rzeczywiście ma spore ograniczenia, ale w zastosowaniach produkcyjnych wykorzystywane są obecnie znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania, w tym opracowana przez firmę HP technologia Multi Jet Fusion.


Pierwsze drukarki MJF pojawiły się na rynku w roku 2016 roku. Pozwalały one na znacznie więcej niż konkurencyjne technologie i zapewniały takie przewagi, jak:

  • Większe moce produkcyjne i efektywność pracy
  • Większa dokładność drukowanych elementów
  • Możliwość drukowania bardziej skomplikowanych geometrii
  • Lepsza wytrzymałość materiału (np. możliwość używania elementów w wodzie – tutaj więcej na temat możliwych warunków pracy elementów drukowanych w MJF)




Dzięki tym aspektom, druk 3D w tej technologii z roku na rok znajduje coraz więcej zastosowań i rewolucjonizuje procesy produkcyjne w firmach niezależnie od skali i branży. Jako firma oferująca usługę druku na urządzeniach Multi Jet Fusion, każdego roku z sukcesem realizujemy nowe projekty w branżach, które wcześniej zupełnie nie rozważały tego rodzaju rozwiązań.


Więcej na temat różnic pomiędzy technologiami druku 3D przeczytasz tutaj:

Główne różnice w druku 3D – MJF, FDM, SLA


A teraz przejdźmy do procesu wdrożenia.

Krok 1: Dobór części, które można wymienić na drukowane w 3D



Proces wdrożenia druku 3D do zaczyna się od ustalenia, jakie części będą najlepszymi “kandydatami” do wymiany na te drukowane w 3D. Najlepszym sposobem na to jest konsultacja naszego zespołu w fabryce, omówienie problemów z jak największą liczbą osób i ustalenie, jakie elementy mogą być drukowane w 3D.


Podczas takiej konsultacji skupiamy się na tym, by dzięki wykorzystaniu elementów drukowanych w 3D klient osiągnął największe korzyści od strony finansowej i procesowej.


Z tego właśnie powodu, podczas selekcji części skupiamy się przede wszystkim na:

  • elementach kosztownych lub trudno dostępnych (np. części formatowe maszyn)
  • elementach, których zamówienie wiąże się z dużym czasem oczekiwania i ryzykiem niedostarczenia na czas
  • elementach, które trzeba zamawiać na magazyn w dużych ilościach
  • elementach, które moglibyśmy w jakiś sposób zmodyfikować, aby poprawić ich działanie
Wdrożenie druku 3D do fabryki







Zwracamy przy tym uwagę na to, jakie technologie są wykorzystywane do produkcji części zamiennych, czyli np, technologia wtryskowa, inne metody druku 3D lub skrawanie. Znając te technologie i ich potencjalne problemy, możemy zaproponować lepsze i mniej kosztowne rozwiązanie w technologii MJF.

Krok 2: Skanowanie oraz projektowanie elementów do druku



W większości przypadków fabryki nie są w posiadaniu plików 3D elementów, które zostały wybrane do druku. W takiej sytuacji kolejnym krokiem zawsze jest skanowanie tych elementów i stworzenie tych projektów.


Na tym etapie często wprowadzamy też udoskonalenia projektów, takie jak np.:

  • wzmocnienia
  • dodatkowe zatrzaski
  • dodatkowe oznaczenia
  • inserty
druk 3d w przemyśle



Usprawnienia te mają na celu np. przyspieszenie procesu montażu tych części, wzmocnienie lub zmniejszenie ich kosztu produkcji poprzez redukcję wymaganego materiału. Zabiegiem takim może być np. zastosowanie tzw. plastra miodu zamiast całościowego wypełnienia elementu.





Następnie ustalamy także, jakie wykończenie mają mieć te elementy. Możliwe opcje to:

  • Barwienie na czarno
  • Obróbka wibrościerna
  • Obróbka chemiczna

Krok 3: Testy drukowanych elementów



W kolejnym kroku drukujemy wszystkie stworzone elementy i wysyłamy do klienta w celu sprawdzenia. Możemy w tym momencie wprowadzić ostatnie poprawki lub w przypadku akceptacji przejść do ostatniego kroku, czyli dodania zatwierdzonych elementów do systemu Cubic Parts.


Korzystając z systemu, klient może samodzielnie zarządzać częściami i wprowadzać zamówienia według potrzeb. Więcej o tym, jak działa system Cubic Parts przeczytasz tutaj.

Krok 4: Tworzenie harmonogramu dostaw



Jedną z kluczowych przewag druku 3D w Cubic Inch jest szybka realizacja zamówień, a co za tym idzie brak konieczności zamrażania środków i magazynowania elementów własnym sumptem. Co więcej, system Cubic Parts pozwala na planowanie zamówień z dużym wyprzedzeniem, co daje działom utrzymania ruchu jasny obraz sytuacji. Oczywiście, w razie nagłych awarii i potrzeby przyspieszenia zamówienia, jesteśmy w stanie skrócić czas oczekiwania do 48 godzin.

Ile trwa cały proces wdrożenia druku 3D do fabryki?



Czas trwania tego procesu jest zależny od czynników, takich jak liczba elementów koniecznych do skanowania i projektowania, czy też ewentualny czas potrzebny na testy.
Zazwyczaj cały proces zamyka się w czasie od 14 do 30 dni.


Warto jednak pamiętać, że mówimy tutaj tylko o początkowym wdrożeniu. Jak zazwyczaj w przypadku wprowadzania nowych technologii, firmy podchodzą do tego z pewną dozą ostrożności, chcąc najpierw sprawdzić, jak działają same elementy i jak sprawnie wygląda procedura ich dostarczania.


Jak jednak pokazuje nasze doświadczenie w pracy z fabrykami, korzyści są na tyle oczywiste, że dość szybko pojawia się gotowość na kolejne wdrożenia. W ciągu współpracy, wspólnie z klientami poszukujemy więc kolejnych możliwości wykorzystania druku 3D. Dzieje się to np. podczas corocznych wizyt w fabrykach.


Widząc korzyści finansowe i procesowe płynące z zastosowania elementów drukowanych w 3D, klienci chętnie poszerzają zakres współpracy i decydują się na zamawianie coraz większej liczby elementów.


Idealnym przykładem takiej sytuacji jest np. nasza współpraca z fabryką Colgate Palmolive Manufacturing.


Jeśli masz pomysł na wykorzystanie druku 3D w Twojej fabryce lub potrzebujesz wsparcia w ustaleniu potencjału tej technologii, chętnie pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu.



Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rozwiązania procesowe i technologiczne związane z czwartą rewolucją przemysłową (Przemysł 4.0) mogą zapewnić olbrzymie korzyści firmom produkcyjnym. Najczęściej w tym…

Profesjonalne wykorzystanie druku 3D już dawno przestało ograniczać się do procesu prototypowania. Dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom, takim jak HP Multi…

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Optymalizacja procesów to pojęcie, które już na stałe wprowadzone zostało do codziennego słownika menedżerów i inżynierów, niezależnie od wielkości firmy…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?