Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

projektowanie pod druk 3d

Projektowanie, skanowanie i produkcja elementów z tworzywa w ramach jednej usługi Cubic Inch

Optymalizacja procesów to pojęcie, które już na stałe wprowadzone zostało do codziennego słownika menedżerów i inżynierów, niezależnie od wielkości firmy i branży, w jakiej pracują. W większości przypadków oznacza ono przyspieszenie pracy i ograniczenie kosztów, co obecnie często związane jest z wprowadzeniem nowej technologii z wachlarza Przemysłu 4.0 do firmy.

Druk 3D jest jedną z takich technologii. Znając potrzeby firm produkcyjnych, stworzyliśmy naszą ofertę w ten sposób, by kompleksowo odpowiadać na cały szereg ich wyzwań. 

W tym artykule opiszemy, jak wspieramy firmy na całym etapie zamawiania części – od pierwotnej potrzeby do gotowego produktu. 

Dlaczego zamawianie części zamiennych to tak duży problem dla firm produkcyjnych?

Niezależnie czy mówimy o częściach zamiennych, formatowych, chwytakach, czy nawet obudowach i innych elementach gotowych produktów, najczęstsze problemy z zamawianiem dotyczą: 

  • Kosztu części
  • Czasu realizacji zamówień
  • Braku możliwości modyfikacji projektów

Przyczyną tych problemów jest często sam dostawca części, czyli często producent maszyn produkcyjnych. Produkcja części zamiennych w większości przypadków jest dla tego rodzaju firm usługą dodatkową, która nie ma dużego znaczenia dla biznesu, a więc nie jest też dopracowana i zoptymalizowana pod kątem procesu i kosztu. Cierpią na tym niestety firmy, które te części zamawiają. 

Inną przyczyną są kwestie technologiczne, czyli wynikające z metody tworzenia części. Mowa tutaj głównie o technologiach skrawania lub wtrysku. W obu przypadkach druk 3D może zapewnić szereg przewag związanych z kosztem, czasem realizacji, czy swobodą projektową. Więcej na temat problemów technologicznych w tworzeniu części zamiennych i tego, jak druk 3D je rozwiązuje, opisujemy w artykule:

Czym są technologie addytywne i jak rewolucjonizują procesy produkcyjne i przemysłowe. 

Jak Cubic Inch łączy kilka usług w jednym sprawnym procesie?

Wieloletnie współprace z dużymi firmami produkcyjnymi pozwoliły nam stworzyć sprawną procedurę, która pozwala w szybko przeprowadzić firmy przez wdrożenie druku 3D – od skanowania 3D części po systematyczne dostawy zgodnie z modelem just-in-time manufacturing. Dodatkowo, dzięki możliwościom, jakie daje ta technologia, umożliwiamy też daleko idące usprawnienia w procesach firm i dodatkowe oszczędności. 

Poniżej opisujemy przykładowy proces z uwzględnieniem płynących z niego korzyści:

1. Skanowanie elementów

W większości przypadków pierwszym krokiem jest stworzenie precyzyjnych modeli 3D potrzebnych części, ponieważ firmy rzadko je posiadają. W takiej sytuacji, odbieramy od klientów przykładowe elementy i skanujemy je, uzyskując modele, które odpowiadają im z dokładności do 0,1 mm.

2. Wprowadzenie modyfikacji i udoskonaleń projektu

Druk 3D jest technologią addytywną, co oznacza, że części tworzone są poprzez stopniowe nakładanie materiału. Metoda ta daje znacznie szersze możliwości pod względem projektowym i pozwala na duże oszczędności, jeśli dane części wcześniej tworzone były w innej technologii – np. skrawaniu. O czym dokładnie mowa?

Części drukowane w 3D mogą być np. puste w środku. Jest to niemożliwe w przypadku konkurencyjnych technologii, a zapewnia znacznie niższy koszt, ponieważ wykorzystuje się mniej materiału. Podobny rezultat osiągamy wykorzystując strukturę tzw. plastra miodu zamiast litego materiału. 

Kolejną przewagą jest też możliwość tworzenia bardziej skomplikowanych geometrii, dodania gwintów, insertów, logotypów i innych detali, których nie sposób osiągnąć w innych technologiach. Można też dzięki temu tworzyć w ramach jednego procesu części, które w innej sytuacji musiałyby być wykonywane osobno i następnie łączone. Oszczędza się dzięki temu dodatkowo czas i zasoby konieczne do montażu. 

3. Wykończenie elementu

W zależności od potrzeb klienta, oferujemy kilka opcji wykończenia elementów. Może to być:

  • Barwienie
  • Obróbka wibrościerna
  • Obróbka chemiczna
  • Montaż insertów

4. Dostarczenie części do klienta i stworzenie harmonogramu dostaw w ramach usługi wirtualnego magazynu

Kolejnym kosztem, który eliminujemy w ramach naszej usługi jest magazynowanie części oraz konieczność zamrażania środków. Umożliwiamy klientom tworzenie dokładnego harmonogramu dostaw części, aby otrzymywali w wybranych terminach dokładnie taką liczbę części, jaką potrzebują. Używamy do tego prostego systemu Cubic.Parts, o którym możecie przeczytać tutaj

Dodatkowo, zachowujemy zawsze bufor produkcyjny, by w razie nagłej potrzeby móc dostarczyć klientom niezbędne części i uniknąć ryzyka przestojów w produkcji. 

Zamawianie części zamiennych może być szybkim i bezbolesnym procesem

Współpraca z dużymi firmami produkcyjnymi pozwoliła nam z bliska poznać ich potrzeby i największe bolączki. Nasza usługa jest odpowiedzią na te potrzeby, a każda kolejna owocna współpraca udowadnia nam, jak skutecznym narzędziem może być druk 3D w nowoczesnych firmach produkcyjnych. 

Jeśli Twoja firma również zmaga się z zamówieniami części zamiennych, skontaktuj się z nami.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….
Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Chociaż wachlarz zastosowań druku 3D jest bardzo szeroki i regularnie otrzymujemy prośby o wykonanie całkowicie innowacyjnych projektów, zazwyczaj tak nie…

Rozwiązania procesowe i technologiczne związane z czwartą rewolucją przemysłową (Przemysł 4.0) mogą zapewnić olbrzymie korzyści firmom produkcyjnym. Najczęściej w tym…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?