Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Druk 3D - odpowiedź na czasy kryzysu

Druk 3D jako odpowiedź na czasy kryzysu i niepewności

Mnogość czynników, które wpływają na warunki rynkowe i powodują zawirowania w globalnej ekonomii przyprawia przedsiębiorców o narastające migreny. Skoro jeden kontenerowiec jest w stanie zatrzymać łańcuch dostaw w całym kontynencie, to jak przygotowywać się na wiele innych, niemożliwych do przewidzenia okoliczności?

Odpowiedź na tego rodzaju pytania często dostarczają nowe technologie i nie inaczej jest w przypadku druku 3D.
W tym artykule opowiemy więc o tym, jak druk 3D pozwala optymalizować koszty i rozwiązuje rozmaite problemy w produkcji i innych procesach charakterystycznych dla nowoczesnego przemysłu.

Wyzwania biznesowe w epoce globalnego rynku


Na koszty surowców, paliw i różnego rodzaju komponentów wpływać może olbrzymia liczba czynników, takich jak konflikty polityczne i zbrojne, katastrofy naturalne i pandemie. Te same zdarzenia niemal z dnia na dzień mogą wywołać nagłe zwiększenie lub spadek popytu na określone produkty. Idealnym tego przykładem była pandemia i nagły wzrost zapotrzebowania na artykuły medyczne i jednocześnie właściwie całkowite zatrzymanie branży turystycznej.

W efekcie tych zdarzeń, firmy zaczęły przykładać znacznie większą uwagę do kwestii takich, jak zabezpieczenie łańcucha dostaw, dywersyfikacja działań i zwiększenie elastyczności w procesach produkcyjnych. Jak się coraz częściej okazuje, wykorzystanie druku 3D znacznie zbliża przedsiębiorstwa do osiągania tych celów.

Brak konieczności zamrażania środków


Jednym z dominujących rozwiązań w produkcji elementów z tworzyw sztucznych jest technologia wtryskowa. Ma ona jednak pewne bardzo istotne niedociągnięcia, które stanowią szczególny problem w czasach dynamicznie zmieniającej się ekonomii.

Jednym z nich jest koszt wykonania form wtryskowych, który może przekraczać nawet 100 000 $. Co więcej, w przypadku wielu projektów konieczne jest wykonanie kilku form, a następnie montaż elementów. Decydując się na to rozwiązanie, firma musi więc mieć pewność, że:

1. Firma może sobie pozwolić na taką inwestycję
2. Inwestycja ta się zwróci w określonym czasie

W przypadku produktów innowacyjnych i innych, które nie są produkowane w dużej skali, trudno o uzyskanie takiej gwarancji. Zwłaszcza, że ze względu na ryzyko wystąpienia rozmaitych, niezależnych zdarzeń, zapotrzebowanie na dany produkt może nagle spaść.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc produkcja mniejszych serii produktów, które nie będą wiązały się z koniecznością zamrożenia środków. A jeśli produkt spotka się z dużym zainteresowaniem, dopiero wtedy firma może zacząć rozważać wejście w technologię wtryskową. I tutaj właśnie pomóc może druk 3D.

Problem wysokiego kosztu początkowego nie istnieje w przypadku nowoczesnych drukarek 3D, takich jak HP Multi Jet Fusion. Pozwalają one na opłacalne tworzenie elementów z tworzywa sztucznego nawet w liczbie jednej sztuki, dlatego są wykorzystywane np. w produkcji personalizowanych protez.

Możliwość modyfikacji projektów między seriami


Kolejnym problemem związanym z technologią wtryskową jest fakt, że kosztowne formy, o których wspomnieliśmy, nie mogą być praktycznie wcale modyfikowane. Jeśli więc po realizacji projektu okaże się, że konieczne jest wprowadzenie zmian, czasem jedynym rozwiązaniem jest zamówienie kolejnych form. Wymaga to więc od projektantów dużej pewności, co do każdego aspektu projektu, a nie zawsze jest to możliwe. W wielu przypadkach to dopiero użytkownicy dostrzegą pewne mankamenty.

Druku 3D daje projektantom pełną swobodę we wprowadzaniu zmian w projekcie z serii na serię, więc doskonale odpowiada na potrzeby firm, które pracują z innowacyjnymi produktami.

Szybkość realizacji zamówień


Jednym z kluczowych wyzwań w zakresie zabezpieczenia łańcucha dostaw jest uzyskanie możliwości szybkiej realizacji zamówień, np. w sytuacji awarii, zatrzymania transportu czy konieczności wprowadzenia zmian w projekcie. Jak pokazał wspomniany przypadek zablokowania Kanału Sueskiego, zupełnie niespodziewane sytuacje mogą sprawić, że nagle kluczowe komponenty mogą nie przyjść na czas.

Druk 3D staje się w takich sytuacjach najlepszą, a czasem nawet jedyną deską ratunku dla firm, ponieważ czas realizacji to około 3-5 dni. W wielu przypadkach jednak, np. w przypadku części do linii produkcyjnych, druk 3D staje się nie technologią rezerwową, a docelową.

Produkcja on-demand


Ściśle związane z poprzednim zagadnieniem jest podejście w produkcji zwane “on-demand”, czyli “na żądanie”. Firmy działające zgodnie z tą strategią produkują wyłącznie taką liczbę artykułów, na jakie otrzymały zamówienie. Korzyści, które daje te podejście to:

 • maksymalizacja zysków przy jednoczesnej minimalizacji kosztów
 • brak konieczności zamrażania środków
 • ograniczenie strat materiałowych
 • ograniczenie kosztów magazynowania produktów
 • większa swoboda w rozwoju produktów


Jak widać, korzyści te są doskonale odpowiadają na ryzyka, jakie niesie za sobą nieprzewidywalność współczesnego rynku. A właśnie dzięki krótkim czasom realizacji czy niskim koszcie przy niedużych seriach, druk 3D jest jedną z technologii, które umożliwiają wdrożenie tej strategii w przedsiębiorstwie.

Czy druk 3D może pomóc Twojej firmie zabezpieczyć się przed sytuacjami kryzysowymi?


Jako specjaliści druku 3D, pomogliśmy setkom firm wdrożyć i na bieżąco wykorzystywać druk 3D w celach, otrzymując takie korzyści, jak:

 • optymalizacja kosztów
 • ograniczenie zamrażania środków
 • zabezpieczenie łańcucha dostaw
 • przyspieszenie procesów produkcji
 • ograniczenie kosztów magazynowych


  Umów się z nami na konsultację, a pomożemy Ci ustalić, czy w Twoim przypadku również uda się usprawnić procesy dzięki wykorzystaniu nowoczesnego druku 3D.Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….
Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Rozwiązania procesowe i technologiczne związane z czwartą rewolucją przemysłową (Przemysł 4.0) mogą zapewnić olbrzymie korzyści firmom produkcyjnym. Najczęściej w tym…

Profesjonalne wykorzystanie druku 3D już dawno przestało ograniczać się do procesu prototypowania. Dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom, takim jak HP Multi…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?