Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Jaką dokładność można uzyskać w druku 3D?

Technologia druku 3D rośnie na popularności zarówno wśród firm, które wykorzystują profesjonalne drukarki 3D do produkcji specjalistycznych części, jak i wśród przedsiębiorstw, które składają pojedyncze zamówienia na produkcję prototypów.



W obu przypadkach użytkownicy muszą zastanowić się, jakiej dokładności oczekują od wydruków 3D, a także od czego ta dokładność zależy.


W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć technologię druku 3D, jej potencjał i z czego on wynikają.

Do czego wykorzystywane są drukarki 3D?



Drukarki 3D mają szerokie zastosowanie w różnych branżach, od masowej produkcji części przemysłowych po realizację indywidualnych projektów dla branży medycznej.


Z każdym rokiem pula zastosowań się powiększa, a dzięki rosnącej popularności tej metody produkcji, eksperci z różnych sektorów odkrywają nowe zastosowania w ich biznesie, a sama realizacja projektów staje się coraz bardziej przystępna cenowo, zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych.


W Cubic Inch skupiamy się na zastosowaniu druku 3D głównie przez przedsiębiorców, którzy z naszą pomocą usprawniają swoje procesy produkcji, redukują koszty, a także poszerzają ofertę dla swoich klientów. Mamy na swoich koncie już różnorodne realizacje, w których aspekt dokładności odgrywał kluczową rolę.

Projekty, w których szczegółowość jest największym wyzwaniem



Dokładność druku 3D zawsze jest ważnym aspektem przy realizacji projektów z dowolnej branży. W niektórych projektach wymagana jest dokładność nawet co do +/- 0,05 milimetra!


Jednym z wymagających precyzji projektów, przy którym pracował nasz zespół, było zlecenie firmy operującej w branży medycznej – Aether Biomedical. Nasz klient specjalizuje się w zaopatrywaniu pacjentów w spersonalizowane protezy, które mają na celu idealne dopasowanie do ciała, tak by umożliwiały maksymalną wygodę użytkowania.


Przy tym projekcie kluczowe było dokładne przeprowadzanie kontroli jakości, w których granica błędu wynosiła +/- 0,1 mm, czyli o 0,2 mm mniej niż standardowo przyjmowany margines błędu. Aby uzyskać tak wysoką dokładność, tworzy się prototypy, które po spełnieniu tych warunków stają się wzorem do produkcji docelowego produktu.


Dodatkowe testy oznaczają dodatkowy czas, dlatego też realizacja projektów wymagających tak wysokiej dokładności może trwać kilka dni dłużej od standardowych zamówień, jednak zachowując limit maksymalnie 9 dni na wydruk produktu.


Kolejnym przykładem wymagającego projektu, przy którym mieliśmy okazję pracować to seryjne produkcje podzespołów części, np. obudowy, gdzie każda z nich musi do siebie precyzyjnie pasować, tak by montaż ich przechodził szybko i gładko. W takich przypadkach również zakłada się niską tolerancję błędu, dzięki czemu mamy pewność, że wyprodukowane części spełnią oczekiwania klienta.

Co wpływa na dokładność druku 3D?



Na dokładność druku 3D wpływa wiele aspektów, jednak można wymienić kilka najważniejszych.

  • Możliwości techniczne drukarki 3D.

Generalnie, jeżeli dokładność wydruku jest dla nas szczególnie ważna, to warto się kierować prostą zasadą co do wyboru sprzętu do realizacji naszego projektu: im droższa drukarka 3D tym lepsza dokładność wydruków.


W przypadku technologii Multi Jet Fusion (MJF), jaką dysponujemy w Cubic Inch, dokładność produktów jest na najwyższym poziomie dostępnym na rynku i charakteryzuje się z zasady tolerancją błędu na poziomie maksymalnie +/- 0,3 mm. Tutaj oczywiście jakość wiąże się z wysoką ceną sprzętu, który w tej technologii oscyluje w okolicach 1,5 mln zł. Naturalnie, im mniejsza jest drukowana część, tym mniejszy jest zakres tolerancji błędu.

  • Jakość powierzchni, warstwy i ułożenie części w komorze.



Oczywiście im wyższa jakość powierzchni tym gładsze i bardziej szczegółowe są wydruki. Ułożenie w komorze również odgrywa kluczową rolę, z zasady dolne partie wydruku są gładsze, a z kolei górne, które powstają jako ostatnie często delikatnie się zawijają, co trzeba wziąć pod uwagę przy tworzeniu projektu.


Trzeba pamiętać, że wydruk 3D jest warstwowy, więc w przypadku np. projektu, w którym występuje otwór przebiegający pod kątem, nie będzie on w pełni okrąły. Często lepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wydruk otworu o mniejszej średnicy, a następnie jego przewiercenie wiertłem na pożądany rozmiar. W ten sposób zostanie zachowana perfekcyjna krągłość otworu.

  • Doświadczeni eksperci specjalizujący się w obsłudze konkretnych modeli drukarek 3D



Profesjonalny sprzęt nie wystarczy, aby zapewnić najwyższą dokładność wydruków. Niezbędny jest też zespół ekspertów, którzy potrafią odpowiednio obsługiwać sprzęt, nadzorować jego działanie i przeprowadzać regularny serwis drukarek. Tak kompleksowa znajomość sprzętu wymaga szerokiego przeszkolenia w zakresie jego obsługi, a także lat doświadczenia w praktyce.


Nasz zespół składa się z wielu wykwalifikowanych ekspertów, którzy od lat pracują przy obsłudze zaawansowanej technologii HP Multi Jet Fusion. To właśnie nasze doświadczenie i budowany z czasem know-how umożliwiają nam realizację zamówień naszych klientów z najwyższą jakością i precyzją.

Jak zwiększyć dokładność druku 3D?



Jeżeli korzystamy ze sprzętu najwyższej jakości, a także dysponujemy profesjonalnie opracowanymi projektami, a wciąż dążymy do jeszcze większej dokładności wydruków – jest na to kilka sposobów.

  • Po pierwsze, w celu weryfikacji dokładności produkowanych części warto zrealizować najpierw kilka prototypów, które pozwolą na dopracowanie projektu.
  • Po drugie, poprawnie wydrukowaną część w technologii druku 3D można poddać obróbce, która umożliwia finalne udoskonalenie produktu.
  • Trzecim rozwiązaniem jest przekalibrowanie drukarki 3D, tak by zapewniała maksimum szczegółowości, biorąc pod uwagę charakterystykę konkretnego projektu.


Wszystkie wyżej wymienione sposoby wymagają specjalistycznej wiedzy o sprzęcie i doświadczenia przy podobnych realizacjach.


W Cubic Inch dysponujemy najwyższej klasy sprzętem, a także profesjonalnych zespołem. Co najmniej raz w tygodniu drukujemy wydruki pomiarowe w celu sprawdzenia marginesu błędu naszych produktów. Celem naszego zespołu jest osiągnięcie średniej tolerancji wymiarowej na poziomie +/- 0,15 mm, przy czym nigdy nie przekraczamy +/- 0,3 mm, a na specjalną prośbę realizujemy bardzo szczegółowe projekty, gdzie maksymalny błąd wymiaru wynosi +/- 0,1 mm.

Warto zapamiętać



Na dokładność produkcji w technologii druku 3D składa się wiele czynników, od jakości sprzętu, po sposób ułożenia części w komorze.


W celu zapewnienia wysokiej dokładności produktów powstałych przy użyciu technologii druku 3D, najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów. Nasz team oferuje usługi na najwyższym poziomie dostępnym na rynku i chętnie podejmujemy się nowych wyzwań! Zachęcamy do kontaktu, w celu omówienia szczegółów Twojego projektu.



Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….
Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Rozwój technologii addytywnych w ostatnich latach doprowadził do niemałej rewolucji w zakresie tworzenia customowych, czyli “szytych na miarę” maszyn i…

“Mam pomysł na urządzenie, które zrewolucjonizuje branżę X, ale nie mam budżetu, żeby je wyprodukować.” Ten dość przygnębiający scenariusz zatrzymał…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?