Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

„Druk 3D? To nie dla nas” – czyli o mitach związanych z wykorzystaniem druku 3D w produkcji

“Tego, co potrzebujemy, nie da się wydrukować w 3D”

“Druk 3D się u nas nie sprawdzi, nie spełnia naszych wymagań”

“To by za drogo wyszło w 3D” 

Tego rodzaju teksty słyszymy niemal codziennie i w niemal każdej sytuacji ostatecznie wychodzi na to, że jednak da się, druk 3D spełnia wymagania, a do tego uda się przy tym zredukować koszty. 

W tym artykule wejdziemy więc w rolę pogromców mitów i wyjaśnimy kilka najczęściej powtarzanych, fałszywych teorii i przekonań na temat druku 3D. 

Skąd biorą się największe mity o druku 3D?

Mawia się, że w każdym micie jest ziarno prawdy i nie inaczej jest w przypadku wielu mitów, które dzisiaj opiszemy. Co więcej, niektóre z nich jeszcze do niedawna można było za całkowicie prawdziwe. Sytuacja ta wynika z rozwoju technologicznego. 

Nowoczesne drukarki 3D znacznie różni się od prekursorów sprzed 10-20 lat. Są dokładniejsze, bardziej efektywne, a przede wszystkim mają większe moce produkcyjne. Ze względu na ten postęp, technologie druku 3D, takie jak HP Multi Jet Fusion, mają obecnie znacznie więcej zastosowań w porównaniu do starszych modeli typu FDM. Pozwalają one np. na druk różnego rodzaju części zamiennych do procesów produkcyjnych, obudów do urządzeń elektronicznych, a nawet specjalistycznych protez

Przejdźmy więc do mitów i spróbujmy raz na zawsze wyjaśnić, skąd się wzięły i dlaczego są błędne. 

1. Druk 3D nadaje się tylko do prototypowania

Mit ten jest flagowym przykładem tego, jak mocno przestarzała technologia FDM utrwaliła się wśród przedsiębiorców i specjalistów. Rzeczywiście, popularne drukarki biurkowe działające w technologii FDM nie nadają się do produkcji większej liczby elementów.  Drukowane w ten sposób elementy mają też często niedoskonałości wynikające ze sposobu nakładania i spiekania materiału. Głównym celem tego typu drukarek było właśnie prototypowanie i testowanie rozwiązań lub ew. drukowanie pojedynczych części zamiennych lub elementów większych urządzeń.

Nowoczesne drukarki, takie jak HP Multi Jet Fusion, nie mają tego typu ograniczeń. Już samym rozmiarem urządzenia te przewyższają wyżej wymienione drukarki. Mają większe moce przerobowe i są w stanie drukować elementy z większą precyzją i estetyką. Odpowiadając więc krótko – nowoczesny druk 3D ma zdecydowanie więcej zastosowań niż tylko prototypowanie. 

2. Elementy drukowane w 3D mają niższą jakość/wytrzymałość/dokładność

Spotykamy się często z tym argumentem, jednak zawsze zadajemy w tej sytuacji pytanie “w porównaniu do jakiej technologii?”. 

Jeśli mowa o technologii wtryskowej, można się z tym zgodzić. Wtrysk rzeczywiście pozwala na największą precyzję i jakość w produkcji elementów z tworzywa sztucznego, ale w przypadku produkcji nisko i średnioseryjnej jest to bardzo drogie rozwiązanie. Koszt formy wtryskowej sięga kilkuset tys. zł. i wiąże się z dużym czasem realizacji. 

W przypadku innych technologii nie stwierdziliśmy, żeby druk 3D ustępował jakością czy precyzją wykonania części. Co najważniejsze, nie zwrócili na to uwagę nasi klienci. Współpracując z naszymi klientami, wielokrotnie z sukcesem wprowadzaliśmy do firm druk 3D MJF jako technologię zastępczą dla skrawania CNC, a nawet innych technologii addytywnych (SLS, FDM). 

3. Druk 3D nie nadaje się do produkcji większych serii, ponieważ jest zbyt wolny

Numer 3 na liście to kolejny mit, który utrwalił się dzięki powszechnie używanym do prototypowania drukarkom FDM. Urządzenia te rzeczywiście pracowały bardzo powoli, ale ze względu na ich przeznaczenie, szybkość pracy nie stanowiła priorytetu. To oczywiste, że technologia ta nie mogła być wykorzystana w produkcji większych serii, ale nie znaczy to, że nie jest to wcale możliwe, na co najlepszym dowodem są nasze współprace z firmami, takimi jak Colgate Palmolive.

4. “Wydrukowanie tych elementów w 3D będzie dla nas zbyt kosztowne!”

Przekonanie to może wynikać z kosztu druku 3D w przestarzałych technologiach, jednak obecne drukarki są coraz bardziej efektywne, generują coraz mniej strat materiałowych, a przez to elementy są coraz tańsze. 

5. Nie da się drukować dużych elementów w 3D 

Mówiąc o tym micie, wypadałoby określić, co znaczy “duży element”. Faktem jednak jest, że nawet te nowoczesne technologie mają ograniczenia, jeśli chodzi o rozmiar drukowanych przedmiotów. 

W przypadku technologii MJF, maksymalne rozmiary części mogą dochodzić do około 400 mm po najdłuższej osi.

6. Druk 3D nie nadaje się do produkcji elementów gotowych produktów (np. obudów)

Niedoskonałości starszych technologii sprawiały, że elementy drukowane w 3D pozostawiały wiele do życzenia od strony estetycznej. Mogły pojawiać się zacieki, ubytki oraz ślady przy łączeniu filamentu. Druk 3D poprzednich generacji rzeczywiście więc nie mógł być wykorzystywany do produkcji obudów. 

Nowsze technologie rozwiązały te problemy. Zasada działania drukarek jest zupełnie inna. W przypadku HP MJF wykorzystywany jest proszek, który następnie jest utwardzany chemicznie. Obecnie, drukowanie obudów do urządzeń elektronicznych to jedna z naszych podstawowych usług. 

7. Elementy drukowane w 3D nie mogą być zastosowane w mojej branży (np. ze względu warunków lub wykorzystania – woda/żywność)

Ze względu na wykorzystywany w druku 3D materiał, rzeczywiście istnieją pewne ograniczenia dotyczące potencjalnych zastosowań. Nie ma ich jednak tak wiele, jak niektórzy uważają. Na przykład, nasi klienci używali części drukowanych w 3D w warunkach słonej wody (przy deskach surfingowych), a także w procesie produkcji żywności. 

Więcej na ten temat opisujemy w artykule:

W jakich warunkach mogą być wykorzystywane części drukowane w 3D?

Czy znasz jeszcze jakieś mity o druku 3D?

Z naszej strony to tyle, ale jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania związane z wykorzystaniem druku 3D w Twojej firmie, chętnie na nie odpowiemy. 

Napisz do nas i porozmawiajmy o tym, jak druk 3D może pomóc Ci zrealizować projekty i zredukować koszty. 

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chociaż wachlarz zastosowań druku 3D jest bardzo szeroki i regularnie otrzymujemy prośby o wykonanie całkowicie innowacyjnych projektów, zazwyczaj tak nie…

Rola druku 3D w Lean Manufacturing Zwinne wytwarzanie, z angielskiego “lean manufacturing”, to metoda zarządzania procesami produkcyjnymi, która skupia się…

Drukarki 3D wykorzystywane są już na każdej szerokości geograficznej przez wszystkich – od fabryk i działów R&D po hobbystów i…

Technologia addytywne w wielu firmach stają się domyślnym rozwiązaniem do produkcji różnego typu części i obudów. Korzystając z druku 3D,…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?