Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

5 najpopularniejszych drukarek 3D na świecie

Drukarki 3D wykorzystywane są już na każdej szerokości geograficznej przez wszystkich – od fabryk i działów R&D po hobbystów i startupy. Rozwój rozmaitych technologii druku 3D zwiększył dostępność tych urządzeń, zmniejszył koszt, ale także znacznie rozszerzył możliwe zastosowania druku 3D. 

Nowoczesne drukarki 3D nie są już tylko urządzeniami służącymi do prototypowania. Zaawansowane urządzenia oparte na różnych technologiach addytywnych służą do tworzenia obudów, narzędzi i części urządzeń wykorzystując tworzywa sztuczne, metale, czy żywicę.  

Zobaczcie, jakie drukarki 3D są najczęściej używane w produkcji, przemyśle, działach R&D i domowych pracowniach konstruktorów i designerów.

Technologie najpopularniejszych drukarek 3D na świecie

Jeśli artykuł opieralibyśmy wyłącznie bazując na sprzedaży poszczególnych modeli drukarek, znalazłyby się w nim prawdopodobnie wyłącznie modele w technologii Fused Deposition Modeling (FDM).

Ta oparta na druku filamentem technologia jest zdecydowanie najbardziej znana i najszerzej rozpowszechniona. To właśnie tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są w działach R&D i w warsztatach konstruktorów na całym świecie. 

Jest to jednocześnie technologia o dość ograniczonym zastosowaniu. Ze względu na nieduże moce produkcyjne i stosunkowo niską jakość druku (z wyłączeniem urządzeń z najwyższej półki), FDM głównie stosuje się w procesie prototypowania. 

Aby jednak uwzględnić inne zastosowania druku 3D, na liście najpopularniejszych urządzeń umieściliśmy drukarki 3D, które wykorzystywane są w przemyśle, produkcji krótkoseryjnej i innych zastosowaniach specjalistycznych. 

1. Creality Ender 3 (także w wersji Pro)

  Sprzedawana za mniej niż 1000 zł drukarka Creality Ender 3 to jest uznawana za najpopularniejszą budżetowa drukarka 3D. To właśnie od tego urządzenia zaczyna wielu pasjonatów i hobbystów, ale satysfakcjonująca jakość druku sprawia, że da się też zobaczyć ten model w niektórych działach R&D. 

  Jako urządzenie stworzone głównie z myślą o zastosowaniu hobbystycznym, Creality Ender 3 jest łatwy w obsłudze. Producent oferuje nawet dedykowane oprogramowanie Creality Slicer, chociaż urządzenie współpracuje też z innymi aplikacjami. 

  Olbrzymia popularność tej serii sprawiła też, że powstała wokół niej bardzo duża i zaangażowana społeczność, tworząca poradniki i filmy zawierające wskazówki i gotowe rozwiązania do problemów.

  Główne zalety Creality Ender 3 to:

  • Bardzo niska cena
  • Łatwość obsługi
  • Technologia open source

  Główne wady Creality Ender 3 to:

  • Niska wydajność
  • Głośność pracy
  • Zdarza się, że wymaga kalibracji

  2. ELEGOO Neptune 3 Pro

   Druga na liście drukarka to produkt flagowy chińskiej firmy ELEGOO, znanej z budżetowych urządzeń na każdą kieszeń. Producent ten pierwsze urządzenia wprowadził na rynek w 2011 roku i szybko uzyskał status czołowej firmy produkującej konsumenckie drukarki 3D. 

   Model Neptune 3 Pro to obecnie druga najczęściej kupowana drukarka 3D na Amazonie. 

   Urządzenie to jest pod wieloma względami zbliżone do pierwszego na liście Creality Ender 3. Jest również oparte na technologii FDM, ma podobne wymiary, porównywalną jakość druku, jednak użytkownicy zaznaczają, że mimo przeznaczenia, nie jest aż tak prosta w obsłudze i utrzymaniu. 

   Główne zalety Neptune 3 Pro to:

   • Dobry stosunek ceny do jakości
   • Duża. zaangażowana społeczność użytkowników
   • Cicha praca

   Główne wady Neptune 3 Pro to:

   • Utrudniony montaż i customizacja

   3. Prusa MK3 lub MK3S

    Prusa MK3 to drukarka 3D typu FDM stworzona przez czeską firmę Prusa Research. Drukarka swoją popularność zarówno wśród hobbystów, jak i profesjonalistów zawdzięcza bardzo wysokiej jakością wydruków, łatwości obsługi i niezawodności.

    Urządzenie łączy w sobie świetną jakość, dużą szybkość wydruku i przystępny interfejs, ale wszystkie te atuty przekładają się na cenę urządzenia. Jest to zdecydowanie model z wyższej półki i może znajdować się poza budżetem początkujących hobbystów. 

    Główne zalety Prusa MK3 to:

    • Wysoka jakość wydruków
    • Bardzo szybki wydruk
    • Duża, zaangażowana społeczność użytkowników i wsparcie producenta
    • Łatwość obsługi
    • Niezawodność

    Główne wady Prusa MK3 to:

    • Wysoka cena

    4. Anycubic Photon Mono M5s lub M5s Pro

     Anycubic Photon Mono M5s Pro to drukarka 3D oparta na technologii stereolitografia (SLA), czyli wykorzystującej światłoutwardzalną żywicę. Urządzenia te oferują bardzo wysoką jakość wydruku przy stosunkowo niskiej cenie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ceny tego typu urządzeń jeszcze kilka lat temu. 

     Innym kluczowym atutem Photon M5s jest wydajność i szybkość. W przypadku modelu Pro, producent deklaruje przeciętną prędkość druku nawet 105mm/h, co jest bardzo wysokim wynikiem w przypadku technologii SLA. 

     Główne zalety Anycubic Photon Mono M5s Pro to:

     • Bardzo wysoka jakość i precyzja wydruków
     • Wysoka szybkość druku
     • Atrakcyjny stosunek cena/jakość

     Główne wady Anycubic Photon Mono M5s Pro to:

     • Ograniczona przestrzeń druku może być niewystarczająca dla niektórych projektów

     5. HP Multi Jet Fusion

      HP Multi Jet Fusion to wyjątkowe urządzenie na liście, ponieważ opiera się na oryginalnej technologii HP polegającej na utwardzaniu warstw proszku poliamidu za pomocą wiązki lasera. 

      Drugą kluczową kwestią, która te drukarki wyróżnia jest to, że powstały z myślą nie tylko o prototypowaniu, ale i produkcji krótkoseryjnej i zastosowaniu w produkcji i przemyśle. Części drukowane w Multi Jet Fusion wykorzystywane są obecnie w bardzo wielu branżach przy produkcji części formatowych, elementów urządzeń, obudów do urządzeń elektronicznych, a nawet protez. 

      Ze względu na zamierzone zastosowanie, te dość duże urządzenia HP umożliwiają bardzo precyzyjny druk części o wysokiej jakości. Są przy tym jednak bardzo wydajne – najnowsze modele mogą drukować z prędkością nawet 5058 cm3/h. 

      Technologia MJF jest przy tym jedną z najszybciej rozwijających się. Producent stale poszerza możliwości drukarek pod względem szybkości druku, możliwości zastosowania różnych materiałów oraz wykończeń. 

      Główne zalety HP Multi Jet Fusion to:

      • Bardzo wysoka jakość drukowanych elementów
      • Dostępność różnych materiałów i wykończeń
      • Wysoka szybkość druku i możliwość druku dużych gabarytów

      Główne wady HP Multi Jet Fusion to:

      • Duże gabaryty urządzenia
      • Wysoka cena – urządzenie przeznaczony tylko dla profesjonalistów

      MJF jest technologią, którą używamy przy produkcji części dla takich klientów, jak Colgate Palmolive czy Cortivision. Więcej na temat tej HP Multi Jet Fusion przeczytasz tutaj

      Jak wybrać drukarkę 3D?

      Rynek drukarek 3D w 2024 roku jest już w dużym stopniu nasycony. Dostępne obecnie urządzenia oferują różne przewagi pod kątem:

      • Wytrzymałości
      • Walorów estetycznych
      • Mocy produkcyjnej
      • Materiału 
      • Potencjalnego zastosowania

      W zależności od tych aspektów różnią się oczywiście ceny urządzeń, które zaczynają się już od kilkuset zł, a kończą nawet na kilkuset tysięcy zł w przypadku drukarek o zastosowaniu w produkcji. Kluczową rolę podczas wyboru drukarki ma więc zastosowanie. 

      Obecne ceny drukarek sprawiają, że hobbyści bez problemu znajdą urządzenie w swoim budżecie, a designerzy i konstruktorzy mogą tworzyć bardzo wysokiej jakości prototypy na nowoczesnych drukarkach 3D, które również nie pochłoną całego budżetu działu R&D. 

      Jeśli jednak potrzeba dotyczy utworzenia większej ilości części, koszt urządzenia jest już znacznie wyższy, nie mówiąc o utrzymaniu i tego rodzaju sprzętu i wdrożenia w technologię. 

      Dlatego właśnie jako Cubic Inch oferujemy usługę produkcji krótkoseryjnej wykorzystując technologię druku 3D Multi Jet Fusion. Dostarczamy firmom doskonałej jakości części i obudowy do urządzeń, pomagając redukować koszty, optymalizować procesy i wdrażać nowe urządzenia. 

      Krzysztof Freelancelots

      Artykuły, które mogą Cię zainteresować

      Technologia addytywne w wielu firmach stają się domyślnym rozwiązaniem do produkcji różnego typu części i obudów. Korzystając z druku 3D,…

      Czego potrzebuję do wyceny zamówienia części drukowanych w 3D? Proces wyceny w Cubic Inch składa się z kilku prostych elementów….

      W przypadku każdego projektu druku 3D, nasi klienci mają pięć opcji wykończenia powierzchni. W zależności od wyboru wykończenia, części otrzymują…

      “Tego, co potrzebujemy, nie da się wydrukować w 3D” “Druk 3D się u nas nie sprawdzi, nie spełnia naszych wymagań”…

      Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

      Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?