Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Inżynieria odwrotna – kto tego używa?

Inżynieria odwrotna – kto tego używa?

W poprzednim wpisie przedstawiłem ogólną zasadę działania skanera 3D oraz inżynierii odwrotnej. Tym razem chciałbym skupić się na jej praktycznym zastosowaniu oraz korzyściach, które niesie za sobą jej wykorzystanie. 

Tworzenie bazy danych części
Podstawowym zastosowaniem inżynierii odwrotnej jest zwyczajne odtworzenie dokumentacji technicznej. Wiele firm posiada części, do których nie ma dokumentacji. Dzięki zastosowaniu inżynierii odwrotnej mogą stworzyć bazę danych z modelami 3D tych elementów. Wtedy w razie awarii każdą z tych części można szybko odtworzyć lub w razie potrzeby wyprodukować dodatkową serię w dowolnym nakładzie.

Rekonstrukcja uszkodzonych elementów

Nie zawsze jednak myślimy w przód. Awaria może zdarzyć się w najbardziej niespodziewanym momencie, a części zamienne nie zawsze są dostępne na rynku. Wtedy również inżynieria odwrotna przychodzi nam z pomocą. Posłużę się tutaj przykładem wirników  z linii produkcyjnej do nawozów sztucznych. Jedna z części  na linii produkcyjnej naszego klienta uległa zniszczeniu, a jej dostępność na rynku była mocno ograniczona. Uszkodzony wirnik  został zeskanowany, a następnie dzięki oprogramowaniu CAD zrekonstruowaliśmy uszkodzoną łopatkę. Dzięki połączeniu inżynierii odwrotnej oraz drukowi 3D użyteczna część wróciła do klienta w ciągu kilku dni.

Projektowanie współpracujących części

Inżynieria odwrotna również przydaje się podczas projektowania części precyzyjnie dopasowanych do innych elementów. Współpracujemy z firmą Unilogo zajmującą się tworzeniem linii produkcyjnych do obsługi opakowań. Skanujemy opakowania i na ich podstawie projektujemy uchwyty dokładnie dopasowane do ich kształtu. Części tego typu produkowane są w małych nakładach, więc wytwarzamy je w technologii druku 3D. Pozwala to na skrócenie czasu produkcji oraz uniknięcie kosztów początkowych, które Unilogo musiałoby ponieść produkując części innymi metodami.

Inne zastosowania

Jest to również doskonałe narzędzie jeśli zachodzi potrzeba modyfikacji części do własnych potrzeb. Możemy zeskanować taką część, wprowadzić w niej dowolne modyfikacje oraz wyprodukować prototyp lub krótką serię w technologii druku 3DSkanowanie 3D sprawdza się też doskonale jako narzędzie do kontroli jakości. Na podstawie skanu jesteśmy w stanie sprawdzić odchyłki finalnego produktu od projektu oraz przeprowadzić analizę wytrzymałościową.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Optymalizacja procesów to pojęcie, które już na stałe wprowadzone zostało do codziennego słownika menedżerów i inżynierów, niezależnie od wielkości firmy…

Inżynieria odwrotna  jest procesem polegającym na przeprowadzeniu pomiarów detalu w celu uzyskania informacji o jego budowie. Zwykle polega to na…

Część pierwsza – podział skanerów na kategorie, skanery kontaktowe, skanery bezkontaktowe pasywne. Inżynieria odwrotna to dziedzina wykorzystywana w wielu celach,…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?