Ile kosztuje druk 3D?

Decyzja o skorzystaniu z druku 3D jest w wielu przypadkach motywowana oszczędnością. Niezależnie od tego, czy Twoja firma potrzebuje niewielkich elementów zamiennych do taśm produkcyjnych, czy dużych obudów do urządzeń elektronicznych, druk 3D to w wielu przypadkach najbardziej opłacalna technologia.

Jak więc ustalić, czy druk 3D na pewno opłaci się w Twoim przypadku i ile właściwie będzie kosztowało wykonanie projektu?


Na właśnie te i kilka innych pytań odpowiemy w tym artykule.

Od czego zależy cena wykonania projektów w druku 3D?Czynników, które wpływają na ostateczną cenę jest kilka. Najważniejsze z nich to:


Objętość drukowanego elementu – im większe części, tym więcej wymagają proszku (materiału), a zatem ich koszt będzie wyższy. Ze względu jednak na to, że da się drukować części puste w środku, pozornie spore elementy niekoniecznie muszą wykorzystywać bardzo dużo materiału.


Bounding box – oznacza najmniejsze możliwe wymiary sześcianu, w którym da się zamknąć dany element. Czynnik ten wynika z metody druku w technologii Multi Jet Fusion (MJF), z której korzystamy. Dla maksymalnej efektywności, podczas jednego procesu wydruku tworzy się jak najwięcej tych samych elementów, w zależności od tego, ile zmieści się w obrębie drukarki. Tańsze więc będą projekty proste geometrycznie, które da się w dużej liczbie na przestrzeni roboczej drukarki, która ma wymiary 380 x 280 x 380 mm.


Wolumen – czyli po prostu wielkość zamówienia. Im większe zamówienie, tym niższą cenę per element jesteśmy w stanie uzyskać.


Czas realizacji – zamówienia składane z dużym wyprzedzeniem również są tańsze. Najlepsze wyceny jesteśmy w stanie zaproponować firmom, które planują zamówienia na kilka miesięcy do przodu.

W jakich sytuacjach druk 3D jest opłacalną alternatywą?Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi – wtedy, gdy pozostałe technologie wykonania takich części są nieopłacalne. Mowa tutaj przede wszystkim o technologii wtryskowej, która staje się opłacalna dopiero w przypadku większych zamówień. Samo wykonanie najprostszej formy wtryskowej to koszt kilkudziesięciu tys. zł., a proces ten w dodatku może trwać nawet 8 tygodni.


Poza kosztem i czasem realizacji, druk 3D ma też kilka atutów, które doceniają firmy z rozmaitych branż.


Możliwość niewielkich nakładów – nie ma konieczności zamówienia minimalnego wolumenu, co m.in. pozwala w opłacalny sposób tworzyć w pełni spersonalizowane protezy.


Krótki czas realizacji – części są gotowe w czasie 3-5 dni roboczych.


Możliwość personalizacji projektu na bieżąco – przed każdym drukiem można wprowadzić rozmaite poprawki w projekcie, co jest niemożliwe w przypadku formy wtryskowej. Ta swoboda ma duże znaczenie dla firm, które stale udoskonalają swoje produkty, testują nowe rozwiązania i opierają się na opiniach użytkowników.

Przykładowe ceny projektów drukowanych w 3D


Poniżej przedstawimy kilka zróżnicowanych realizacji, które pomogą Ci ocenić potencjalny koszt Twojego projektu.

1. Element obudowy do czujników parkowania


Klient potrzebował kilkaset sztuk niewielkiego elementu do montażu w samochodzie. Ze względu na wymagany wolumen i pilną potrzebę, technologia wtryskowa nie wchodziła w grę. Korzystając z naszej usługi, klient otrzymał gotowe części w 5 dni od zamówienia.


Cena: 15 zł za sztukę


Pełne case study tego projektu znajdziesz tutaj.

2. Obudowa urządzenia do celów edukacyjnych


Wydawnictwo edukacyjne Operon zgłosiło się do nas z projektem urządzenia wspomagającego nauczycieli podczas nauki zdalnej. Ostatecznie powstało kilka partii po 200-300 sztuk, przy czym każda kolejna była udoskonalana po uzyskaniu feedbacku od użytkowników.


Cena: 30 zł za sztukę

3. Obudowa urządzenia do diagnostyki medycznej


Obudowy do większości urządzeń elektronicznych, z których na co dzień korzystamy, produkowane są masowo. Kiedy do wyprodukowania mamy kilkaset tysięcy kamer czy pilotów, najbardziej opłacalna i efektywna jest technologia wtryskowa.


Tak wysokie nakłady nie występują oczywiście w przypadku urządzeń specjalistycznych, więc czasochłonne i kosztowne tworzenie formy wtryskowej mija się z celem. Z taką właśnie potrzebą zgłosił się nasz klient, dla którego produkujemy około 50 sztuk obudowy do sprzętu diagnostycznego miesięcznie.


Cena: 180 zł za sztukę

4. Obudowa do lampy samochodu elektrycznego


Druk 3D to technologia bardzo szeroko wykorzystywana przez producentów krótkoseryjnych samochodów. Wykorzystywany w drukarkach materiał doskonale nadaje się do tego typu zastosowań, a do tego istnieje możliwość zamówienia dokładnie takiej liczby elementów, jaka jest potrzebna.


Jeden z producentów samochodów elektrycznych zgłosił się więc do nas po X sztuk obudów do lamp, a my sprawnie je dostarczyliśmy.


Cena: 500 zł za sztukę

Jak uzyskać wycenę mojego projektu do druku 3D?

Jeśli posiadasz plik CAD swojego projektu, możesz skorzystać z prostej wyceny w naszym panelu. Przy większych zamówieniach i tych składanych z dużym wyprzedzeniem, przygotujemy dla Ciebie wycenę indywidualną.

Jako doświadczony zespół, który doskonale zna możliwości drukarek 3D Multi Jet Fusion, oferujemy pełne wsparcie w konsultacji i wdrożeniu druku 3D do firm naszych klientów.
Umów się z nami na konsultację (formularz kontaktowy znajduje się poniżej), a pomożemy Ci usprawnić procesy i ograniczyć koszty w firmie dzięki wykorzystaniu druku 3D.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Podręcznik o tym jak efektywnie wykorzystywać HP Multi Jet Fusion do produkcji końcowej.

Z podręcznika dowiesz się międzynnymi dlaczego warto wykorzystywać technologię HP Multi Jet Fusion do produkcji finalnych części Twojego produktu, przy…

Czy druk 3D to technologia innowacyjna? Innowacyjność – to słowo które odmieniane jest przez wszystkie przypadki w mediach, raportach czy…

SLS i FDM to dwie najpopularniejsze technologie druku 3D stosowane do produkcji funkcjonalnych części. Głównym tego powodem są przede wszystkim właściwości wytrzymałościowe drukowanych detali. Technologie te…

W jednostkowej produkcji, wydruki 3D w stosunku do elementów wytwarzanych na maszynach CNC, czy odlewów z form, już same w…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?

Bądź na bieżąco z nowościami ze świata druku 3D

Zapisz się na newsletter od Maćka Stefańczyka, współzałożyciela Cubic Inch.