Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

czesc 3d w produkcji urzadzen

Co zyskują producenci urządzeń korzystając z druku 3D?

Jeszcze do niedawna druk 3D dla producentów urządzeń oznaczał wyłącznie technologię służącą do prototypowania. Drukarki FDM stały się wręcz nieodłącznym elementem procesu tworzenia nowych urządzeń, umożliwiając projektantom i konstruktorom szybką weryfikację realizowanych pomysłów. 

Rozwój nowych technologii druku 3D doprowadził jednak do sporej rewolucji w tym obszarze, a kluczową rolę w tej rewolucji odgrywa tworzona przez firmę HP technologia Multi Jet Fusion. 

W tym artykule opiszemy, jakie korzyści daje i co umożliwia nowoczesny druk 3D producentom urządzeń. 

 

Druk 3D MJF dla producentów urządzeń – korzyści w liczbach

 

Skrócenie etapu prototypowania o nawet kilka tygodni i praca na w pełni funkcjonalnych prototypach

 

Tworzenie prototypów urządzeń, obudów i innych części testowych korzystając z drukarek 3D można na tym etapie uznać już za branżowy standard. Korzystając z biurkowych drukarek 3D, działy R&D nie muszą polegać na zewnętrznych dostawcach i skracają czas tworzenia prototypów z nawet kilku tygodni do kilku godzin. 

Powszechnie używane do tego zadania drukarki 3D w technologii FDM (Fused Deposition Modeling) mają jednak pewne istotne ograniczenia. Ze względu na metodę druku, estetyka i wytrzymałość tworzonych części uniemożliwia testy w pełnym zakresie i całkowitą ocenę projektu. Dodatkowo, z uwagi na konieczność używania podpór i charakterystykę filamentu, nie każdy element może być możliwy do wydrukowania. Najczęstsze problemy pojawiają się w sytuacji, gdy chcemy wydrukować długie i cienkie elementy. 

Technologia Multi Jet Fusion eliminuje te problemy. Zamiast filamentu wykorzystywany jest proszek, proces druku nie wymaga podpór, a efekt wizualny i wytrzymałość jest na znacznie wyższym poziomie. Co więcej, metoda nakładania i utwardzania proszku zapewnia taką samą wytrzymałość na każdej osi, czego nie da się uzyskać w FDM. 

 

Najważniejsza różnica pomiędzy MJF a FDM polega jednak na wydajności drukarek. Urządzenia Multi Jet Fusion są znacznie większe od biurkowych drukarek i powstały z myślą o produkcji krótko i średnioseryjnej, a nie tylko procesie prototypowania. 

 

Korzystając z jednej technologii, producenci mogą więc testować w pełni funkcjonalne prototypy, a następnie tworzyć urządzenia, mając pewność o każdy walor estetyczny i techniczny. 

 

 

Produkuj części nawet do 20-30% taniej

 

Technologia MJF pozwala na zmniejszenie objętości elementów i inne optymalizacje projektów, które wcześniej były tworzone w innych technologiach.

Nasi eksperci i konstruktorzy druku 3D pomagają firmom modyfikować projekty, by zmniejszyć ich koszt produkcji o 20-30%.

 

Zredukuj cykl wytwarzania nowych produktów o nawet 26%

Niezależnie, czy mówimy o prototypach czy serii nawet kilkuset części, zamówienia realizujemy w czasie od 3-5 dni roboczych. Dzięki temu lead time przestaje być problemem i cały proces wdrażania nowych produktów staje się znacznie szybszy i mniej podatny na ryzyko związane z przedłużającymi się testami prototypów i modyfikacjami projektów. Potencjalnie można nawet uzyskać 26% krótszy czas wytwarzania nowych produktów. 

 

Niemal całkowicie zredukuj straty i koszty magazynowe

Szybkość realizacji zamówień w pozwala na wprowadzenie procesu just-in-time, czyli zamawiania dokładnie takiej liczby części, jaka jest potrzebna. Dzięki temu producenci urządzeń mogą całkowicie zredukować wszelkie koszty magazynowe oraz straty wynikające z nadmiernych zamówień i przestarzałych części (excess and obsolete). 

 

Odkryj nowe możliwości konstrukcyjne

Technologia druku 3D Multi Jet Fusion pozwala na tworzenie części, które nie są możliwe do wykonania w inny sposób. Brak podpór i metoda utwardzania materiału w MJF umożliwia tworzenie skomplikowanych geometrii, dodawania gwintów i wylotów powietrza i innych elementów, które są trudne do stworzenia w innych technologiach. 

W aż 33% przypadków projektanci decydują się na stworzenie bardziej skomplikowanych wzorów, których nie mogli uzyskać projektując np. pod technologie skrawania, a nawet inne rozwiązania addytywne. 

Przykładem takiej sytuacji są nasze projekty dla firmy Imago, która tworzy specjalistyczne drukarki.

 

Przekonaj się, jak nowoczesny druk 3D może usprawnić (a nawet umożliwić) tworzenie nowych urządzeń

 

Druk 3D staje się obecnie nie tylko rozwiązaniem, które pozwala znacznie zredukować koszty i czas wdrażania projektów, ale coraz częściej jest jedyną technologią, które pozwala na ich realizację. 

Ze względu na wysoki koszt formy wtryskowej, czy też ograniczenia projektowe i czasochłonny proces w innych, konkurencyjnych rozwiązaniach, druk 3D staje się wręcz bezkonkurencyjną opcją. 

Jeśli rozważasz wykorzystanie druku 3D do realizacji projektu, skontaktuj się z nami. Nasi projektanci i eksperci technologii HP Multi Jet Fusion pomogą Ci na każdym etapie – od koncepcji i projektu 3D, po wykonanie i dostarczenie. Napisz do nas

 

W poniższych case studies przeczytasz o firmach, którym pomogliśmy wyprodukować innowacyjne urządzenia:

 

Cortivision – części urządzenia do badania aktywności mózgu

QuinSpin – urządzenie do czyszczenia kolb ekspresów do kawy

Operon – obudowy do urządzeń elektronicznych

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Rozwój technologii addytywnych w ostatnich latach doprowadził do niemałej rewolucji w zakresie tworzenia customowych, czyli “szytych na miarę” maszyn i…

W ciągu ostatnich dekad metody produkcji części plastikowych znacznie ewoluowały. Zarówno te stale rozwijane technologie, jak i rozwiązania dopiero wprowadzane…

Każdego roku coraz więcej artykułów prasowych i publikacji naukowych porusza temat istotnej roli druku 3D w kontekście Przemysłu 4.0. Teoria…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?