Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Umów się na bezpłatną konsultację

Jak drukarki 3D rozwiązują problemy związane ze skrawaniem CNC?

Każdego roku coraz więcej artykułów prasowych i publikacji naukowych porusza temat istotnej roli druku 3D w kontekście Przemysłu 4.0. Teoria brzmi wspaniale i mówi o olbrzymich korzyściach, jednak co z tego, kiedy nie dotyka faktycznego biznesu oraz procesów i wdrożeń w realnych firmach. 

W efekcie, przedsiębiorstwa często zostają przy znanej i sprawdzonej opcji, takiej jak np. skrawanie CNC, nawet jeśli potencjalnie skorzystanie z druku 3D mogłoby być bardzo korzystne. 

W tym artykule podejdziemy do sprawy inaczej. Jako eksperci zajmujący się drukiem 3D i znający doświadczenie wielu klientów, opowiemy o druku 3D z ich perspektywy. Zobaczcie, jak skorzystanie z naszej usługi druku 3D pozwoliło firmom wyeliminować problemy związane ze skrawaniem CNC. 

Możliwości nowoczesnego druku 3D

Zanim przejdziemy do korzyści, jakie zapewnia druk 3D, warto zaznaczyć, o jakiej konkretnie technologii druku 3D mówimy. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele konkurencyjnych technologii druku 3D i są między nimi istotne różnice. Zazwyczaj 

Różnią się one m.in. typem wykorzystywanego materiału, metodą utwardzania, dokładnością druku, możliwościami produkcyjnymi i kilkoma innymi aspektami. Na przestrzeni lat przetestowaliśmy (i wciąż testujemy) wszelkie nowe rozwiązania w druku 3D, a na ten moment najlepszym naszym zdaniem jest tworzona przez firmę HP technologia Multi Jet Fusion (MJF)

Kiedy więc mówimy o przewagach druku 3D nad skrawaniem CNC, odnosimy się do właśnie tej technologii. To właśnie to nowoczesne rozwiązanie pozwala na uzyskanie tych korzyści i nie byłoby to możliwe w przypadku innych metod – np. FDM, która jest dość przestarzałą technologią i raczej nie może być skutecznie wykorzystana w zastosowaniach innych niż prototypowanie. Tymczasem, wiele artykułów w internecie porównuje skrawanie CNC do właśnie tej technologii, co w tworzy znacznie zniekształcony obraz technologii addytywnych.  

Więcej na temat porównania technologii druku 3D opisujemy w artykule:

Główne różnice w technologiach druku 3D – MJF, FDM i SLA

Jakie przewagi nad skrawaniem CNC zapewnia druk 3D?

Zanim przejdziemy do konkretnych realizacji i procesu wdrożenia u naszych klientów, warto powiedzieć o tych najbardziej uniwersalnych korzyściach, jakie daje druk 3D w technologii MJF.

Czas realizacji zamówień

Proces tworzenia wcześniej zaakceptowanych projektów w ramach naszej usługi trwa 3-5 dni. Zawsze jednak zachowujemy bufor w pracy naszych urządzeń, który pozwala na realizację zamówień awaryjnych dla klientów, które w zależności od godziny zgłoszenia przez klienta, jesteśmy w stanie dostarczyć nawet w 24 godziny. W wielu przypadkach stanowiło to deskę ratunku dla naszych klientów i pozwalało znaczne oszczędności i uniknięcie opóźnień w dostarczaniu zamówień lub finalizacji projektów. 

Technologia MJF pozwala na druk wielu różnych projektów w tym samym czasie, więc często da się też zmieścić dodatkowe zamówienie, jeśli pozostało jeszcze wolne miejsce w komorze druku, co tym bardziej skraca czas realizacji. 

Redukcja kosztów

Druk 3D jest technologią addytywną, a dodatkowo w przypadku HP Multi Jet Fusion, bardzo oszczędną ze względu na efektywne wykorzystywanie materiału. Dzięki temu, znacznie ogranicza straty materiałowe względem skrawania CNC, co nie tylko ma sens z ekologicznego punktu widzenia, ale również ekonomicznego. 

Wymieniając części na te drukowane w 3D, można uzyskać nawet 60% niższy koszt, w zależności od wielkości zamawianej serii i geometrii elementów. Tego rodzaju oszczędności są możliwe do osiągnięcia przede wszystkim w przypadku części o skomplikowanych geometriach. Niektóre kształty wręcz nie będą możliwe do utworzenia w technologii CNC. 

Należy jednak zaznaczyć, że elementy o prostych, łatwych do skrawania kształtach wciąż mogą być bardziej opłacalne korzystając z technologii CNC. 

Większa swoboda projektowa

Charakterystyczną cechą skrawania CNC jest to, że metoda ta uniemożliwia wiele rozwiązań w projekcie, takich jak np. puste wnętrza elementów. Z drugiej strony, stworzenie niektórych wymaga bardzo dużych strat materiałowych i znacznie przedłuża czas pracy urządzenia. 

Druk 3D eliminuje te ograniczenia całkowicie. W rezultacie można projektować znacznie tańsze części, a także takie, które w przypadku skrawania CNC nie były możliwe.

Dla jednego z naszych największych klientów, firmy Imago, stworzyliśmy jednolitą część, która wcześniej musiała być montowana z kilku mniejszych. Rezultat to nie tylko udoskonalony projekt, ale i zaoszczędzony czas, który musiał być przeznaczony na połączenie i uszczelnienie tych elementów. 

Maksymalnie uproszczony proces zamawiania nowych części i modyfikacji dotychczasowych projektów

Wprowadzanie poprawek do projektów w druku 3D to bardzo prosty proces, który wiąże się jedynie z kosztem pracy osoby modyfikującej projekt. Podobnie sprawa ma się w przypadku nowych zamówień. Aby rozpocząć pracę, potrzebujemy jedynie projektu 3D lub gotowej części, którą będziemy mogli zeskanować i odtworzyć komputerowo. Następnie przechodzimy do ewentualnych modyfikacji projektu i druku części testowych. W końcu, po akceptacji możemy rozpocząć realizację zamówień właściwych. 

Jak wymiana technologii CNC na druk 3D wyglądała u naszych klientów?

Aby opisać tę sytuację, skupimy się na dwóch firmach, które współpracują z nami już wiele lat. Jak zazwyczaj w przypadku wdrażania nowych technologii do firm, współpraca nie zaczęła się od dużej skali i skomplikowanych geometrycznie elementów. Obie firmy najpierw zamówiły kilka prostszych części, by upewnić się co do ich jakości i potencjału technologii w kontekście większych elementów i szerszej skali. Następnie, stopniowo poszerzały zamawiany asortyment i poszukiwały coraz to nowych zastosowań.

Doświadczenie z obu współprac pokazuje, że skuteczne wdrożenie druku 3D do firmy nie musi być rewolucją. Znacznie lepiej w większości przypadków sprawdza się stopniowy proces, który pozwala poszczególnym działom w firmie oswoić się z technologią i poznać jej potencjał. Dopiero wtedy przychodzi czas na maksymalne wykorzystanie możliwości druku 3D w szerszej skali, a co za tym idzie, dalsza optymalizacja procesów i redukcja kosztów. 

Co istotne, obie firmy wciąż korzystają z druku CNC w przypadku części i zastosowań, które nie mogą być drukowane w 3D. Dotyczy to np. części z innych materiałów. 

Czy w przypadku Twojej firmy wymiana CNC na druk 3D będzie się opłacać?

Z naszego doświadczenia wynika, że w niemal każdej firmie produkcyjnej i przemysłowej jest potencjał na wykorzystanie druku 3D. Aby nieco ułatwić wstępną analizę, napisaliśmy na blogu artykuł o tym, jak dobrać części pod technologie przyrostowe. Uwzględniliśmy w nim m.in. informację o tym, jakie części potencjalnie mogą dać największe oszczędności. 
A jeśli już masz pomysł na wykorzystanie druku 3D lub potrzebujesz wsparcia w ustaleniu potrzeb, zachęcamy do kontaktu z nami.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Część formatowa do obracania korków na linii produkcyjnej

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Optymalizacja procesów to pojęcie, które już na stałe wprowadzone zostało do codziennego słownika menedżerów i inżynierów, niezależnie od wielkości firmy…

“Tego, co potrzebujemy, nie da się wydrukować w 3D” “Druk 3D się u nas nie sprawdzi, nie spełnia naszych wymagań”…

W ciągu ostatnich dekad metody produkcji części plastikowych znacznie ewoluowały. Zarówno te stale rozwijane technologie, jak i rozwiązania dopiero wprowadzane…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?