Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Jak drukarki 3D rozwiązują problemy związane ze skrawaniem CNC?

Każdego roku coraz więcej artykułów prasowych i publikacji naukowych porusza temat istotnej roli druku 3D w kontekście Przemysłu 4.0. Teoria brzmi wspaniale i mówi o olbrzymich korzyściach, jednak co z tego, kiedy nie dotyka faktycznego biznesu oraz procesów i wdrożeń w realnych firmach. 

W efekcie, przedsiębiorstwa często zostają przy znanej i sprawdzonej opcji, takiej jak np. skrawanie CNC, nawet jeśli potencjalnie skorzystanie z druku 3D mogłoby być bardzo korzystne. 

W tym artykule podejdziemy do sprawy inaczej. Jako eksperci zajmujący się drukiem 3D i znający doświadczenie wielu klientów, opowiemy o druku 3D z ich perspektywy. Zobaczcie, jak skorzystanie z naszej usługi druku 3D pozwoliło firmom wyeliminować problemy związane ze skrawaniem CNC. 

Możliwości nowoczesnego druku 3D

Zanim przejdziemy do korzyści, jakie zapewnia druk 3D, warto zaznaczyć, o jakiej konkretnie technologii druku 3D mówimy. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele konkurencyjnych technologii druku 3D i są między nimi istotne różnice. Zazwyczaj 

Różnią się one m.in. typem wykorzystywanego materiału, metodą utwardzania, dokładnością druku, możliwościami produkcyjnymi i kilkoma innymi aspektami. Na przestrzeni lat przetestowaliśmy (i wciąż testujemy) wszelkie nowe rozwiązania w druku 3D, a na ten moment najlepszym naszym zdaniem jest tworzona przez firmę HP technologia Multi Jet Fusion (MJF)

Kiedy więc mówimy o przewagach druku 3D nad skrawaniem CNC, odnosimy się do właśnie tej technologii. To właśnie to nowoczesne rozwiązanie pozwala na uzyskanie tych korzyści i nie byłoby to możliwe w przypadku innych metod – np. FDM, która jest dość przestarzałą technologią i raczej nie może być skutecznie wykorzystana w zastosowaniach innych niż prototypowanie. Tymczasem, wiele artykułów w internecie porównuje skrawanie CNC do właśnie tej technologii, co w tworzy znacznie zniekształcony obraz technologii addytywnych.  

Więcej na temat porównania technologii druku 3D opisujemy w artykule:

Główne różnice w technologiach druku 3D – MJF, FDM i SLA

Jakie przewagi nad skrawaniem CNC zapewnia druk 3D?

Zanim przejdziemy do konkretnych realizacji i procesu wdrożenia u naszych klientów, warto powiedzieć o tych najbardziej uniwersalnych korzyściach, jakie daje druk 3D w technologii MJF.

Czas realizacji zamówień

Proces tworzenia wcześniej zaakceptowanych projektów w ramach naszej usługi trwa 3-5 dni. Zawsze jednak zachowujemy bufor w pracy naszych urządzeń, który pozwala na realizację zamówień awaryjnych dla klientów, które w zależności od godziny zgłoszenia przez klienta, jesteśmy w stanie dostarczyć nawet w 24 godziny. W wielu przypadkach stanowiło to deskę ratunku dla naszych klientów i pozwalało znaczne oszczędności i uniknięcie opóźnień w dostarczaniu zamówień lub finalizacji projektów. 

Technologia MJF pozwala na druk wielu różnych projektów w tym samym czasie, więc często da się też zmieścić dodatkowe zamówienie, jeśli pozostało jeszcze wolne miejsce w komorze druku, co tym bardziej skraca czas realizacji. 

Redukcja kosztów

Druk 3D jest technologią addytywną, a dodatkowo w przypadku HP Multi Jet Fusion, bardzo oszczędną ze względu na efektywne wykorzystywanie materiału. Dzięki temu, znacznie ogranicza straty materiałowe względem skrawania CNC, co nie tylko ma sens z ekologicznego punktu widzenia, ale również ekonomicznego. 

Wymieniając części na te drukowane w 3D, można uzyskać nawet 60% niższy koszt, w zależności od wielkości zamawianej serii i geometrii elementów. Tego rodzaju oszczędności są możliwe do osiągnięcia przede wszystkim w przypadku części o skomplikowanych geometriach. Niektóre kształty wręcz nie będą możliwe do utworzenia w technologii CNC. 

Należy jednak zaznaczyć, że elementy o prostych, łatwych do skrawania kształtach wciąż mogą być bardziej opłacalne korzystając z technologii CNC. 

Większa swoboda projektowa

Charakterystyczną cechą skrawania CNC jest to, że metoda ta uniemożliwia wiele rozwiązań w projekcie, takich jak np. puste wnętrza elementów. Z drugiej strony, stworzenie niektórych wymaga bardzo dużych strat materiałowych i znacznie przedłuża czas pracy urządzenia. 

Druk 3D eliminuje te ograniczenia całkowicie. W rezultacie można projektować znacznie tańsze części, a także takie, które w przypadku skrawania CNC nie były możliwe.

Dla jednego z naszych największych klientów, firmy Imago, stworzyliśmy jednolitą część, która wcześniej musiała być montowana z kilku mniejszych. Rezultat to nie tylko udoskonalony projekt, ale i zaoszczędzony czas, który musiał być przeznaczony na połączenie i uszczelnienie tych elementów. 

Maksymalnie uproszczony proces zamawiania nowych części i modyfikacji dotychczasowych projektów

Wprowadzanie poprawek do projektów w druku 3D to bardzo prosty proces, który wiąże się jedynie z kosztem pracy osoby modyfikującej projekt. Podobnie sprawa ma się w przypadku nowych zamówień. Aby rozpocząć pracę, potrzebujemy jedynie projektu 3D lub gotowej części, którą będziemy mogli zeskanować i odtworzyć komputerowo. Następnie przechodzimy do ewentualnych modyfikacji projektu i druku części testowych. W końcu, po akceptacji możemy rozpocząć realizację zamówień właściwych. 

Jak wymiana technologii CNC na druk 3D wyglądała u naszych klientów?

Aby opisać tę sytuację, skupimy się na dwóch firmach, które współpracują z nami już wiele lat. Jak zazwyczaj w przypadku wdrażania nowych technologii do firm, współpraca nie zaczęła się od dużej skali i skomplikowanych geometrycznie elementów. Obie firmy najpierw zamówiły kilka prostszych części, by upewnić się co do ich jakości i potencjału technologii w kontekście większych elementów i szerszej skali. Następnie, stopniowo poszerzały zamawiany asortyment i poszukiwały coraz to nowych zastosowań.

Doświadczenie z obu współprac pokazuje, że skuteczne wdrożenie druku 3D do firmy nie musi być rewolucją. Znacznie lepiej w większości przypadków sprawdza się stopniowy proces, który pozwala poszczególnym działom w firmie oswoić się z technologią i poznać jej potencjał. Dopiero wtedy przychodzi czas na maksymalne wykorzystanie możliwości druku 3D w szerszej skali, a co za tym idzie, dalsza optymalizacja procesów i redukcja kosztów. 

Co istotne, obie firmy wciąż korzystają z druku CNC w przypadku części i zastosowań, które nie mogą być drukowane w 3D. Dotyczy to np. części z innych materiałów. 

Czy w przypadku Twojej firmy wymiana CNC na druk 3D będzie się opłacać?

Z naszego doświadczenia wynika, że w niemal każdej firmie produkcyjnej i przemysłowej jest potencjał na wykorzystanie druku 3D. Aby nieco ułatwić wstępną analizę, napisaliśmy na blogu artykuł o tym, jak dobrać części pod technologie przyrostowe. Uwzględniliśmy w nim m.in. informację o tym, jakie części potencjalnie mogą dać największe oszczędności. 
A jeśli już masz pomysł na wykorzystanie druku 3D lub potrzebujesz wsparcia w ustaleniu potrzeb, zachęcamy do kontaktu z nami.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….
Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Rozwój technologii addytywnych w ostatnich latach doprowadził do niemałej rewolucji w zakresie tworzenia customowych, czyli “szytych na miarę” maszyn i…

Jeszcze do niedawna druk 3D dla producentów urządzeń oznaczał wyłącznie technologię służącą do prototypowania. Drukarki FDM stały się wręcz nieodłącznym…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?