Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

W jakich sytuacjach najczęściej Klienci korzystają z naszych usług?

Chociaż wachlarz zastosowań druku 3D jest bardzo szeroki i regularnie otrzymujemy prośby o wykonanie całkowicie innowacyjnych projektów, zazwyczaj tak nie jest.  

Większość klientów kontaktuje się z nami z bardzo podobnymi potrzebami, a my jesteśmy na nie w 100% przygotowani. Doskonale znamy wyzwania, mamy gotowe odpowiedzi i świetnie zaprojektowany proces, przetestowany w setkach podobnych przypadków. 

W tym artykule opiszemy więc 5 sytuacji, które najczęściej prowadzą naszych klientów na nasze numery telefonów i skrzynki mailowe. 

1. “Dostaliśmy wycenę formy wtryskowej i spadliśmy z krzesła.”

Wtrysk to niezmiennie najczęściej używana technologia produkcji części z tworzywa sztucznego w szerokiej skali. Zapewnia maksymalną precyzję i niski koszt przy dużych wolumenach. 

Sprawa jednak wygląda zupełnie inaczej w sytuacji, gdy nie potrzebujemy dużej liczby części. Koszt początkowy związany z wykonaniem formy wtryskowej to nawet kilkaset tys. zł, a dodatkowo należy liczyć się z nawet kilkumiesięcznym czasem oczekiwania. 

Wiele firm nie ma wystarczająco dużych potrzeb, by taka inwestycja była zasadna, a przynajmniej nie na wczesnym etapie rozwoju produktu. Zależy im jednak na jakości i precyzji wykonania części, co technologia wtryskowa zapewnia. Mogą to być np. obudowy do urządzeń o zastosowaniu profesjonalnym lub części takich urządzeń. 

Odpowiedzią na to wyzwanie jest właśnie druk 3D, który w zaawansowanej technologii HP Multi Jet Fusion zapewnia jakość zbliżoną do wtrysku. Co najważniejsze, koszty początkowe nie zachodzą, gdyż nie ma potrzeby tworzenia formy. Poza drukarką i materiałem, do wytworzenia części potrzebny jest właściwie tylko projekt 3D. 

Druk 3D staje się więc idealną alternatywą, często jako technologia tymczasowa. Po sukcesie pierwszej serii urządzenia wykonanego przy wsparciu druku 3D, firmy często decydują się na inwestycję właśnie w formę wtryskową. Mając większe fundusze i potwierdzenie konceptu, taka inwestycja staje się już znacznie łatwiejszą decyzją. 

Przykładem projektu, który wymagał wysokiej jakości części, ale krótkiej serii, jest urządzenie dla baristów QuinSpin.

2. “Nie chcemy inwestować w formę wtryskową, bo nasz produkt będzie ewoluował.”

W niektórych przypadkach kwestia kosztów nie ma tak dużego znaczenia, jak interacyjny proces i świadomość stałego rozwoju projektu. Niestety, w takich sytuacjach forma wtryskowa nie jest realnym rozwiązaniem, ponieważ nie umożliwia swobodnych modyfikacji między seriami. 

Dla druku 3D nie ma to znaczenia. Każda seria może dowolnie różnić się od poprzedniej i nie ma to prawie żadnego wpływu na koszt realizacji (o ile wymiary pozostaje podobne). 

W takiej właśnie sytuacji była firma Cortivision. Ich urządzenie do badania fal mózgowych wymagało bardzo wysokiej precyzji, a sam projekt był wciąż rozwijany. Twórcy projektu od początku zakładali wykorzystanie technologii wtryskowej na dalszym etapie, lecz zdawali sobie sprawę, że projekt czekać będzie jeszcze sporo zmian. Wybrali więc naszą usługę druku 3D, która doskonale odpowiadała na ich potrzeby. 

3. “Chcielibyśmy wypuścić serię przed zamówieniem formy wtryskowej, żeby sprawdzić nasz produkt.” 

Trzecia sytuacja często tak naprawdę towarzyszy powyższym wyzwaniom. “Sprawdzenie” produktu przez realnych użytkowników ma dać firmom cenny feedback, lepiej zrozumieć ich potrzeby, a także samo zainteresowanie produktem i komercyjny potencjał. 

Co konkretnie mogą dać takie testy?

  • Kontrola jakości i identyfikacja słabych punktów – pierwsza, krótka seria pozwala na dokładne przetestowanie urządzeń w różnych warunkach i sytuacjach przez realnych użytkowników. Często w takich testach da się wykryć wady konstrukcyjne lub produkcyjne, których nie sposób znaleźć w testach prototypowych. 
  • Ocena popytu – kto, jak nie klienci, ma ocenić, czy istnieje rzeczywiste zapotrzebowanie na dany sprzęt. Sukces serii prototypowej to jasne, zielone światło do otwarcia szerokiej produkcji. 
  • Redukcja ryzyka finansowego – chociaż każdej firmie tego życzymy, sukces nie jest pewnikiem, a produkcja na małą skalę pozwala uniknąć wpadki. W przypadku niepowodzenia, straty finansowe są znacznie mniejsze.
  • Udoskonalenie projektu – zakup formy wtryskowej ma sens dopiero wtedy, kiedy projekt jest pewny, więc test krótkiej serii jest zazwyczaj ostatnią szansą, by dokonać usprawnień, zanim projekt trafi do masowej produkcji.
  • Planowanie logistyki i dystrybucji – sprzedaż pierwszej, krótkiej serii może zwrócić uwagę na problemy związane z wysyłką, dystrybucją, a nawet pakowaniem i magazynowaniem produktu. Jest to więc idealnym moment, by te zidentyfikować potencjalne problemy i wyeliminować je przed zwiększeniem skali.

4. “Chcemy sprzedawać produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta.”

Najlepszym przykładem takiej sytuacji jest nasza współpraca z firmą Proteo, która zajmuje się tworzeniem protez idealnie dopasowanych do sylwetek zamawiających osób. Duża precyzja wykonania jest w takiej sytuacji kluczowa, ale ze względu na unikatowość każdego projektu firma nie może skorzystać z żadnej technologii wykorzystującej formę. 

Druk 3D jest więc najlepszym i zdecydowanie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Więcej o historii Proteo przeczytacie w naszym case study

5. “Potrzebujemy części na już. Chcemy wypuścić produkt w jak najkrótszym czasie lub goni nas termin inwestora.”

Czas realizacji zamówienia to bloker, z którym rzadko cokolwiek da się zrobić. Firma ma takie terminy i już. W przypadku formy wtryskowej czas ten może sięgać nawet miesięcy. Kiedy więc klienci trafiają do nas i dowiadują się, że standardowy czas realizacji to 5 dni, a w wyjątkowych przypadkach da się otrzymać zamówienie w 3 dni, są w niemałym szoku. 

Tak krótki czas realizacji nie tylko pozwala uratować skórę w wyjątkowych sytuacjach, ale też usprawnić procesy od początku do końca. W wielu przypadkach współpracujące z nami firmy wybierają druk 3D wszędzie, gdzie to tylko możliwe, ponieważ wiedzą, że części trafią do nich w krótkim terminie i cały projekt będzie mógł się szybciej rozwijać. 

Dokładnie taki model wdrożył w procesy nasz klient – firma Innovation AG

Jak druk 3D może usprawnić procesy w Twojej firmie?

Niezależnie od powodu, dla którego zainteresowaliście się drukiem 3D, nasi konstruktorzy i eksperci technologii MJF pomogą odpowiedzieć na każde pytanie i ustalić, jakie korzyści może osiągnąć Wasza firma dzięki naszej usłudze.

Umów się na darmową konsultację lub poproś o szybką wycenę projektu

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rola druku 3D w Lean Manufacturing Zwinne wytwarzanie, z angielskiego “lean manufacturing”, to metoda zarządzania procesami produkcyjnymi, która skupia się…

Drukarki 3D wykorzystywane są już na każdej szerokości geograficznej przez wszystkich – od fabryk i działów R&D po hobbystów i…

Rozwiązania procesowe i technologiczne związane z czwartą rewolucją przemysłową (Przemysł 4.0) mogą zapewnić olbrzymie korzyści firmom produkcyjnym. Najczęściej w tym…

Technologia addytywne w wielu firmach stają się domyślnym rozwiązaniem do produkcji różnego typu części i obudów. Korzystając z druku 3D,…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?