Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Druk 3D w realizacji celów nowoczesnych działów utrzymania ruchu

Czwarta rewolucja przemysłowa, zwana również Przemysłem 4.0, w przypadku działów utrzymania ruchu kojarzona jest przede wszystkim z postępującą robotyzacją. Niesie ona m.in. redukcję kosztów i ryzyka, a także przyspieszenie procesów, a więc wspiera we wszelkich kluczowych celach. Nieco mniej powszechnie mówi się o druku 3D, a jak pokazują rozmaite realizacje, wykorzystanie go może przynieść takie same korzyści.

Jako firma specjalizująca się w druku 3D, w tym artykule opowiemy o wyzwaniach działów utrzymania ruchu i o tym, jak nasza usługa może pomóc w ich pokonywaniu.

Cele działów utrzymania ruchu i jak druk 3D może pomóc je osiągnąćW większości przypadków cele działów utrzymania ruchu są dość podobne, tym bardziej w obliczu zmian rynkowych ostatnich lat, takich jak wzrost cen, inflacja, a nawet zwiększona potrzeba zabezpieczenia w przypadku zdarzeń losowych i nagłych kryzysów. Firmy coraz bardziej świadomie podchodzą do wyzwań i kwestii ryzyka, jakie może być związane np. z określonymi dostawcami, co w idealny sposób pokazało zablokowanie Kanału Sueskiego. Przejdźmy więc do konkretów.

Redukcja kosztów

Kwestia ceny, zwłaszcza w ostatnim roku, jest najczęściej poruszanym tematem przez naszych klientów i to całkowicie zrozumiałe. Olbrzymie wzrosty cen rozmaitych surowców oraz paliw sprawiły, że działy utrzymania ruchu szukają coraz to nowych metod na redukcję kosztów. W takiej sytuacji trafiają często do nas.


Zazwyczaj zapytania dotyczą elementów, takich jak chwytaki do robotów, części formatowe, a także wszelkie inne elementy, które wymagają częstej wymiany.


W przypadku tego rodzaju części, udaje się zazwyczaj uzyskać około 50%, a czasem nawet do 70% niższy koszt produkcji, korzystając z naszej usługi druku 3D w technologii HP Multi Jet Fusion.


Tak duża różnica w cenie wynika z zazwyczaj z dwóch kwestii. W niektórych przypadkach największa przyczyna stoi po stronie technologii. Jeśli firma wcześniej korzystała z technologii skrawania (np. frezowania lub CNC) lub wtrysku, nowoczesny druk HP MJF jest znacznie bardziej zaawansowanym, oszczędnym i efektywnym rozwiązaniem. Drukarki wykorzystują mniejszą ilość materiału, a sam proces jest szybszy i bardziej zautomatyzowany, a więc i tańszy.


Druga przyczyna często stoi po stronie producentów sprzętu produkcyjnego, którzy dostarczają maszyny i następnie części zamienne do nich. Dla producentów maszyn sprzedaż części zamiennych nie jest priorytetem, a więc oferują je po bardzo wysokich marżach, więc ostateczna cena dalece przewyższa koszt ich produkcji.

Skrócenie czasu dostawy


Dostarczenie części zamiennych, zarówno w przypadku zamówień od producenta, jak i firm trzecich, często wiąże się z długimi kolejkami i nawet kilkutygodniowym czasem dostawy. Aby zabezpieczyć procesy w firmie, działy utrzymania ruchu zmuszone są często do tworzenia dużych zamówień i magazynowania części. Wiąże się to z dwoma problemami:

1.Duże zamówienia powodują zamrażanie środków.
2. Konieczność magazynowania części to dodatkowy koszt i ryzyko strat.

W przypadku naszej usługi druku 3D, czas dostawy można zredukować z kilku tygodni do 2 dni. Oferujemy też usługę tzw. wirtualnego magazynu i umożliwiamy klientom planowanie dostaw z dużym wyprzedzeniem, co w przypadku zamówień z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wiąże się z dodatkowym rabatem.

Modyfikacje zamawianych części

W przypadku zamówień części od producentów maszyn lub w przypadku technologii skrawania lub wtrysku, modyfikacje projektu są znacznie utrudnione, bardzo kosztowne, a czasem nawet niemożliwe.


Druk 3D daje w tym przypadku całkowitą swobodę. W ramach naszej usługi, możemy przeprowadzić pełny skan każdej części i wprowadzić wszelkie konieczne zmiany w projekcie pomiędzy seriami. Dzięki temu, można na bieżąco wprowadzać kolejne usprawnienia, które dodatkowo pozwolą dodatkowo zredukować koszty – np. poprzez zmniejszenie ilości potrzebnego materiału lub wprowadzenie gwintów, insertów i dodatkowych elementów, które nie są możliwe w innych technologiach. Więcej na ten temat opisujemy w artykule:


Jak udoskonalić projekt pod druk 3D?

Jakie jeszcze korzyści niesie usługa druku 3D Cubic Inch dla działów utrzymania ruchu?

Poza trzema głównymi korzyściami, jest kilka mniej oczywistych, ale równie istotnych z punktu widzenia celów działów utrzymania ruchu:

Przyspieszenie procesów na każdym etapie

Jako eksperci druku 3D, wspieramy klienta na każdym etapie wdrożenia druku 3D do firmy. Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzenie nowej technologii do firmy to zawsze spore wyzwanie, ale dzięki naszemu doświadczeniu wiemy, jak zadbać, by proces ten przebiegał płynnie. Zarówno na początku, jak i w trakcie współpracy, pomagamy znaleźć optymalne rozwiązania, aby maksymalnie pomóc redukować koszty i usprawniać procesy klienta.


Sam proces wdrożenia druku 3D krok po kroku opisujemy tutaj.

Wsparcie w krytycznej sytuacji

Nawet w najlepiej funkcjonującym parku maszynowym zdarzają się awarie. W wyjątkowych sytuacjach, jesteśmy więc w stanie wyprodukować i dostarczyć części w skróconym czasie, by pomóc klientowi maksymalnie zminimalizować wszelkie negatywne skutki.

Czy druk 3D może być wykorzystany w Twoim dziale utrzymania ruchu?Części zamienne drukowane w 3D wykorzystywane są w przedsiębiorstwach z niemal każdej branży – od FMCG przez automotive, aż po lotnictwo. Niezależnie od obszaru, nowoczesny druk 3D coraz częściej okazuje się ważną cegiełką w transformacjach firm do Przemysłu 4.0.


Jeśli uważasz, że w Twojej firmie jest potencjał na wykorzystanie druku 3D, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź i skutecznie wprowadzić tę technologię do firmy.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jako specjaliści druku 3D, doskonale zdajemy sobie sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie może zapewniać wykorzystanie tej technologii w produkcji….

Profesjonalne wykorzystanie druku 3D już dawno przestało ograniczać się do procesu prototypowania. Dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom, takim jak HP Multi…

Druk 3D to jedna z kluczowych technologii w trwającej czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0). Zamiana tradycyjnych metod wytwarzania części na…

Zamawianie części zamiennych to proces, który spędza sen z powiek inżynierom utrzymania ruchu. Problemy czasem dotyczą jakości, w innych przypadkach…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?