Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Dorabianie części do maszyn jako usługa Cubic Inch

Dorabianie części do maszyn jako usługa Cubic Inch

Bezpieczeństwo i płynność łańcucha dostaw oraz redukcja kosztów to wyzwania, które śnią się po nocach inżynierom utrzymania ruchu i innym specjalistom w firmach, które polegają na większych maszynach. Awarie przychodzą zawsze w najgorszych momentach, a po telefonie do regularnego dostawcy okazuje się, że najbliższy termin na wykonanie części jest za dwa tygodnie.


Scenariusz tego typu słyszymy od klientów regularnie. Całe szczęście, możemy mu zaradzić. W tym artykule opowiemy więc, jak duże firmy produkcyjne wyeliminowały problemy z dostawami części zamiennych, dzięki skorzystaniu z naszego wsparcia i technologii HP Multi Jet Fusion.

Wyzwania związane z wymianą części w maszynachProblem wymiany części pojawia się niezależnie od branży. W niemal każdej sytuacji, kiedy firma posiadające linie produkcyjną lub inne większe maszyny, kwestia wymiany części będzie stanowiła jedno z kluczowych wyzwań. Główne problemy z tym związane dotyczą kosztu nowych części oraz czasu dostawy i właśnie je przede wszystkim rozwiązujemy w ramach naszej usługi.


To jednak nie jedyne korzyści, które zapewniamy klientom dzięki technologii HP Multi Jet Fusion. Poza redukcją kosztów i zabezpieczeniem łańcucha dostaw, w wielu przypadkach udaje się także:

  • usprawnić procesy wewnętrzne klienta (np. poprzez udoskonalenie projektu, ułatwienie montażu, dodanie gwintów lub insertów)
  • zapewnić wsparcie klientom w sytuacjach awaryjnych dzięki natychmiastowej realizacji projektów
  • pomóc w kolejnych wdrożeniach druku 3D w firmach i dalszej redukcji kosztów oraz czasu zamówień

Kiedy druk 3D staje się rozwiązaniem idealnym?Klienci z firm produkcyjnych i innych, które wykorzystują maszyny, zgłaszają się do nas zazwyczaj w dwóch sytuacjach:


1. Rozważają wykorzystanie druku 3D jako substytut dla technologii skrawania
2. Potrzebują nowego dostawcy części drukowanych w technologii 3D


Opiszmy krótko oba scenariusze.


1. Wykorzystanie druku 3D jako substytutu dla technologii skrawania


W tym przypadku, zazwyczaj są to klienci, którzy zastanawiają się, czy technologia druku 3D może być w ogóle wykorzystana. W zdecydowanej większości przypadków zmiana technologii jest możliwa i pozwala uzyskać takie korzyści, jak:

  • Zredukowanie kosztów produkcji części (o nawet 60% przy skomplikowanych geometrycznie częściach)
  • Przyspieszenie czasu realizacji (do 5 dni roboczych)
  • Usprawnienie wewnętrznych procesów dzięki modyfikacji w projekcie
Ten ostatni punkt jest ściśle związany z przewagą druku 3D pod względem projektowym. Dzięki specyfice technologii, można zastosować techniki i zabiegi, które zmniejszą koszt i ułatwią, a nawet wyeliminują procesu montażu części. Dzięki braku ograniczeń kształtu możemy na etapie projektowania zamienić złożenie wielu części jednym skomplikowanym geometrycznie elementem.

2. Wymiana dostawcy elementów drukowanych w 3D

Ten scenariusz spowodowany jest przede wszystkim długim czasem realizacji, brakiem odpowiedniej komunikacji i wysokim kosztem elementów u obecnych dostawców, czyli często producentów maszyn. Z racji, że produkcja części zamiennych nie jest główną usługą tych firm, często traktowana jest z niższym priorytetem i klienci muszą liczyć się nawet z kilkutygodniowymi terminami realizacji. Zdarza się też, że firmy te korzystają z pośredników, co tym bardziej wpływa na czas i koszt.


W naszym przypadku jest to podstawowa usługa, a więc jesteśmy w stanie zapewnić znacznie niższe ceny (o nawet 50-60%), sprawną komunikację i wsparcie na bieżąco, a przede wszystkim szybkie dostarczenie części.

Proces zamawiania części do maszyn w 6 krokach

Dzięki współpracy z wieloma firmami produkcyjnymi na przestrzeni lat, opracowaliśmy sprawny proces, który ma na celu jak maksymalne uproszczenie procedury zamawiania części przez klientów. Sprowadza się on do 6 kroków:

1. Omówienie potrzeb klienta – podczas tego etapu poznajemy dokładne potrzeby firmy klienta i dostosowujemy odpowiednie rozwiązania oraz przedstawiamy wycenę. W międzyczasie przesyłamy również sample testowe z innych, podobnych projektów.

2. (Opcjonalnie) Inżynieria odwrotna części – ten krok odbywa się zawsze, gdy klient nie jest w stanie dostarczyć projektów 3D części. Odtwarzamy je wtedy na podstawie dostarczonych przez klienta próbek.


3. (Opcjonalnie) Wprowadzanie zmian w projekcie – charakterystyka technologii MJF pozwala często na modyfikację oryginalnych projektów, dzięki czemu klient może udać się zredukować koszt druku lub ułatwić dalszy montaż.


4. Przesłanie sampli testowych – po akceptacji projektu drukujemy, a następnie przesyłamy elementy testowe do klienta.
Druk właściwej partii elementów – jeśli części testowe spełniają wszelkie wymagania, przechodzimy do realizacji i wysyłki zamówienia. Od momentu akceptacji przez klienta, zamówienie trafia zazwyczaj w ciągu 5 dni.


5. Stworzenie harmonogramu dostaw – wszelkie zaakceptowane projekty przechowujemy w systemie Cubic Parts. Korzystając z niego, klient może w prosty sposób, samodzielnie planować kolejne dostawy. W przypadku zamówień z dużym wyprzedzeniem, jesteśmy w stanie zaoferować niższe ceny.


W większości przypadków cały proces jesteśmy w stanie zamknąć w 2-3 tygodnie. Co istotne, w razie potrzeby projekty można w dowolny sposób modyfikować pomiędzy partiami druku, co odróżnia druk 3D np. od technologii wtryskowej.

Zabezpiecz łańcuch dostaw i redukuj koszty części do maszyn z Cubic InchJak wspominaliśmy na początku artykułu, wysokie koszty części i długi czas realizacji zamówień to najczęstsze powody, które sprawiają, że firmy szukają nowych rozwiązań. Usługa, którą oferujemy rozwiązuje je w stu procentach, tym bardziej, że działamy lokalnie i bez pośredników, co zapewnia błyskawiczną realizację i szybki kontakt.


Z każdym rokiem otrzymujemy coraz więcej zapytań dotyczących części do maszyn. Ponadto, aktualni klienci z firm produkcyjnych, tacy jak Colgate Palmolive, chętnie poszerzają współpracę, widząc jak na przestrzeni lat usługa pomogła zredukować ryzyko i koszty.


Jako eksperci w zakresie druku 3D z wieloma projektami w portfolio, znamy dokładnie korzyści płynące z tej technologii i wiemy, w jakich sytuacjach da się ją wykorzystać. Jeśli więc zastanawiasz się, czy w przypadku Twojego przedsiębiorstwa również będzie to możliwe, chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiedź.`

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sukces każdego klienta jest dla nas ważny, ale szczególnie cieszy sytuacja, gdy z naszą pomocą polska technologia podbija zagraniczne rynki….
Poniższy case jest dość nietypowy, bo dotyczy (dosłownie) bardzo bliskiej relacji. Unilogo dzieli od nas zaledwie kilka metrów, a poniższy…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?