Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Umów się na bezpłatną konsultację

druk 3d dla producentów maszyn

Jak druk 3D wspiera producentów maszyn i realizację customowych projektów?

Rozwój technologii addytywnych w ostatnich latach doprowadził do niemałej rewolucji w zakresie tworzenia customowych, czyli „szytych na miarę” maszyn i urządzeń. Zaawansowane drukarki 3D pozwalają na szybką i stosunkowo niedrogą produkcję wysokiej jakości części. 

Dzięki temu firmy mogą dostarczać coraz lepiej dopasowane do potrzeb klientów maszyny, urządzenia, a nawet pojazdy. A co najważniejsze, redukują przy tym znacznie koszt realizacji tego rodzaju projektów. 

Jedną z czołowych technologii wykorzystywanych w tym celu jest Multi Jet Fusion, opracowana przez firmę HP. W tym artykule opiszemy, jakie korzyści daje firmom korzystanie z tego rozwiązania. 

Druk 3D w produkcji maszyn i projektach customowych – korzyści w liczbach

Druk 3D sam w sobie nie jest rozwiązaniem innowacyjnym. Biurkowe drukarki FDM już od wielu lat są nieodłącznym elementem procesu w działach R&D na całym świecie. 

Jakość tworzonych w nich części, zarówno od strony wytrzymałości, jak i estetyki, nie pozwalała jednak na wykorzystanie ich w docelowych urządzeniach, a zwłaszcza w zaawansowanych i wymagających projektach, takich jak np. maszyny produkcyjne czy pojazdy. Ich rolą była więc głównie weryfikacja koncepcji i podstawowe testy. 

Dopiero inne technologie druku 3D, takie jak SLS, czy wykorzystujące żywicę SLA, oferują wyższą jakość i precyzję wykonania. Szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorców stała się jednak powstała dopiero w 2016 roku technologia HP Multi Jet Fusion (MJF), która została opracowana właśnie z myślą o zastosowaniu w przemyśle i produkcji. 

Części tworzone w drukarkach HP MJF doskonale sprawdzają się w projektach customowych i produkcji maszyn, ze względu na takie cechy, jak:

  • Wysoka wytrzymałość, taka sama na każdej osi
  • Precyzja druku z dokładnością do ±0.2 mm
  • Możliwość wytwarzania dużych części i skomplikowanych geometrii
  • Niski koszt produkcji już od 1 szt. 
  • Szybki czas realizacji

Aby jednak dokładniej zrozumieć wszelkie korzyści, jakie może zapewnić ta technologia, należy przeanalizować potencjalny wpływ zarówno na nakłady inwestycyjne (CAPEX), jak i koszty operacyjne firmy (OPEX).

Co więc może uzyskać firma produkująca maszyny lub inne urządzenia customowe?

Zwiększ ceny swoich maszyn i projektów o 15-20% dzięki wykorzystaniu podejścia „AM default”

Projektowanie maszyn z uwzględnieniem wytwarzania przyrostowego daje zupełnie nowe możliwości w spersonalizowaniu produktu. Projektanci mają większe pole do manewru od strony geometrii, a każda kolejna zmiana jest prosta i możliwa do wprowadzenia od ręki.

Tak duża elastyczność i swoboda w procesie nie jest możliwa w przypadku np. CNC, gdzie każda zmiana wymaga napisania nowego programu, nie mówiąc już o wtrysku, gdzie tego typu zmiany są wręcz niemożliwe. 

Zwiększ rentowność projektów o nawet 15-20%

Podczas konsultacji przed wdrożeniem druku 3D do firm produkujących maszyny i inne urządzenia customowe, pomagamy klientom szukać zastosowań i wąskich gardeł, gdzie można wykorzystać druk 3D. 

Szukamy m.in. części, które są kosztowne i wymagają długiego czasu oczekiwania na zamówienie. Ustalamy przy tym, czy dane części da się dodatkowo zoptymalizować – np. zmniejszając ich objętość lub wprowadzając gwint, który pozwoli przyspieszyć dalszy montaż. Zmiany te pozwalały naszym klientom zwiększać rentowność projektów o nawet 20%. 

Rośnij pod względem przychodów nawet o 44% szybciej niż konkurencja

Technologia druku 3D Multi Jet Fusion umożliwia opłacalne tworzenie wysokiej jakości części nawet od jednej sztuki, co pozwala firmom na produkcję urządzeń i maszyn idealnie dostosowanych do potrzeb klientów. Wysoka precyzja druku urządzeń firmy HP umożliwia nawet wykorzystanie ich do tworzenia idealnie dopasowanych protez.

Jeśli chodzi o zastosowania przemysłowe, oznacza bardzo dużą elastyczność zarówno dla producentów maszyn, jak i dla odbiorców, którzy 

Firmy potrafiące customizować produkty wygrywają z rynkiem i osiągają nawet znacznie szybsze wzrosty pod względem przychodów niż konkurencja. 

Druk 3D w produkcji maszyn – case firmy Imago

Idealnym przykładem wdrożenia druku 3D do produkcji maszyn jest nasza wieloletnia współpraca z firmą Imago, producentem specjalistycznych drukarek do zastosowań profesjonalnych. 

Początkowo, firma była sceptycznie nastawiona do druku 3D ze względu na złe doświadczenia z innymi technologiami addytywnymi. Już pierwsze projekty pokazały jednak, że jakość tworzonych części znacznie wyprzedza konkurencyjne rozwiązania. 

Z każdym kolejnym miesiącem, wspólnie z klientem poszukiwaliśmy kolejnych możliwości wykorzystania części drukowanych w 3D w produkcji drukarek Imago. Obecnie, projektanci Imago tworzą urządzenia domyślnie uwzględniając w procesie części drukowane w MJF. 

O całym procesie współpracy, doświadczeniach i korzyściach, jakie uzyskał klient, przeczytasz w case study:

Podniesienie produkcji maszyn na wyższy poziom przy pomocy druku 3D w Imago

Przekonaj się, jak druk 3D może pomóc przy Twoich projektach customowych

Case Imago to tylko jeden z wielu przykładów, kiedy druk 3D w technologii MJF stał się nieodłącznym elementem procesu tworzenia customowych projektów. 

W naszych case study przeczytasz o podobnych firmach, które również skorzystały finansowo i procesowo dzięki zdecydowaniu się na wdrożenie druku 3D:

Unilogo – 7-letnia współpraca przy produkcji maszyn

Innovation AG – wsparcie przy prototypowaniu i produkcja części do customowych samochodów elektrycznych

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci ustalić, jakie korzyści może Twojej firmie zapewnić druk 3D.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Druk 3D Warszawa – Produkcja i Prototypowanie

Warszawa jest dynamicznie rozwijającym się miejscem, w którym druk 3D odgrywa coraz większą rolę w różnych sektorach, takich jak przemysł,…

Pojawienie się drukarek 3D na zawsze zrewolucjonizowało proces tworzenia urządzeń elektronicznych, maszyn, a nawet zaawansowanych narzędzi i pojazdów. W zaledwie…

Już od około dekady druk 3D jest zupełnie standardowym elementem procesu wdrażania urządzeń. Biurkowe drukarki 3D oparte na technologii FDM…

Standardowy proces produkcji urządzeń z tworzyw sztucznych w ostatnich dekadach opierał się przede wszystkim na technologii wtryskowej. To sprawdzone rozwiązanie…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?