Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

W jakich wolumenach można drukować 3D?

W jakich wolumenach można drukować 3D?

Technologia druku 3D niesie ze sobą wiele istotnych innowacji, między innymi możliwość łatwego wytwarzania skomplikowanych i nietypowych geometrycznie części. Jest to wyjątkowo trudne, a czasem wręcz niemożliwe do wykonania konwencjonalnymi metodami.

Druk 3D oferuje firmom wiele nowych możliwości w zakresie produkcji różnych części. Popularność tej technologii rośnie z roku na rok i znajduje ona zastosowanie w najróżniejszych branżach.


Coraz częściej firmy decydują się na produkcję części w technologii druku 3D zamiast korzystania z popularnych metod wtryskowych. Druk 3D umożliwia produkcję zarówno pojedynczych sztuk, jak również serii produktów w ilości około kilkuset sztuk. Dzięki temu, firmy mogą na bieżąco składać zamówienia na potrzebne produkty, w zależności od popytu w danym czasie. Wiąże się to ze sporą oszczędnością środków przeznaczanych na magazynowanie produktów w przypadku korzystania z form wtryskowych.

Technologia druku 3D

Pomimo wielu zastosowań druku 3D, ta technologia ma również swoje ograniczenia. Jednym z nich jest wolumen produkcji. W tym artykule dowiesz się w jakich ilościach i jakiego rodzaju produkty można tworzyć przy użyciu druku 3D.




Wolumeny, w jakich można drukować 3D

Jedno z pierwszych pytań jakie nasuwa się producentom, którzy myślą o wykorzystaniu technologii druku 3D w swoich projektach jest zbadanie w jakich ilościach można produkować części. Kiedy jest to opłacalne?


W praktyce, druk 3D wykorzystuje się najczęściej do produkcji serii składających się z kilkuset sztuk. Taka ilość jest zbyt mała, by opłacało się korzystać z produkcji metodą wtryskową. Ponadto, technologia druku 3D umożliwia tworzenie skomplikowanych geometrycznie części, a także częste wprowadzanie zmian w projekcie.

Tworzenie prototypów

W przeciwieństwie do formy wtryskowej, druk 3D umożliwia tworzenie pojedynczych sztuk, bez większych kosztów produkcji. Dlatego też, jest to idealne rozwiązanie do przetestowania różnych wariantów projektu. Producenci, którzy chcą mieć możliwość częstego i szybkiego wprowadzania zmian w projekcie, chętnie korzystają z technologii druku 3D.


Realizacja produkcji w druku 3D w Cubic Inch zajmuje od 3 do 5 dni roboczych, co umożliwia szybkie tworzenie prototypów przed przystąpieniem do masowej produkcji.

Masowa produkcja

Średnia wielkość produkcji w technologii druku 3D to seria kilkuset sztuk. Przy produkcji na taką skalę, wybór druku 3D jest opłacalnym rozwiązaniem. Warto podkreślić, że również przy takich ilościach realizacja zamówienia trwa jedynie kilka dni roboczych.


W przypadku większego zapotrzebowania w niektórych fabrykach, tradycyjna forma wtryskowa może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ wtedy koszt produkcji jednej części będzie niższy niż w przypadku technologii druku 3D.


Dużym atutem druku 3D jest elastyczność zamówień. Dzięki krótkiemu czasowi realizacji, firmy mogą domawiać serie w zależności od zapotrzebowania, co umożliwia im zminimalizowanie kosztów związanych z magazynowaniem niewykorzystanych produktów.


Podsumowując, jeżeli twoja firma produkcyjna ma zapotrzebowanie wielkości kilkuset sztuk w jednej serii i ceni sobie elastyczność, technologia druku 3D jest świetnym rozwiązaniem.

Skomplikowane formy geometryczne produktów

Są jednak przypadki, w których nawet najwięksi producenci wybierają technologię druku 3D, zamiast formy wtryskowej. Druk 3D umożliwia tworzenie bardzo złożonych form geometrycznych w całości.


W przypadku formy wtryskowej, skomplikowane geometrycznie formy dzielonę są na kilka części, które są produkowane osobno, a potem składane. Jest to dużo droższe rozwiązanie i bardziej czasochłonne. Dlatego też, coraz więcej fabryk zaopatruje się w swoje drukarki 3D, które na stałe są wykorzystywane do produkcji złożonych części.


Alternatywą dla inwestycji we własną drukarkę 3D jest skorzystanie z naszych usług. Dzięki nam, firmy oszczędzają na kosztach związanych z profesjonalną obsługą sprzętu, serwisowaniem maszyn, a także utrzymaniem przestrzeni niezbędnej m.in. do suszenia produktów.

Spersonalizowane produkty

Podobnie jak w przypadku tworzenia prototypów, wiele firm korzysta z technologii druku 3D w celu produkcji części zaprojektowanych pod konkretnego klienta.


Jedną z branż, w której druk 3D ma coraz więcej zastosowań jest sektor medyczny. Firmy specjalizujące się w sprzęcie medycznym, czy też rehabilitacyjnym dzięki technologii 3D mogą szybko wyprodukować trwałe protezy, itp., które spełniają wymogi konkretnego pacjenta.

Technologia druku 3D




Jeżeli twoja firma świadczy podobne usługi, druk 3D jest technologią, która może znacznie pomóc w rozwoju twojego biznesu. W takim przypadku warto na stałe korzystać z usług firm takich jak nasza, aby szybko realizować spersonalizowane projekty.

Tolerancje wymiarowe

Jednym z podstawowych ograniczeń technologii druku 3D jest wielkość produkowanych części. Trzeba o tym pamiętać decydując się na wykorzystanie tej technologii.


W Cubic Inch mamy profesjonalne drukarki 3D w technologii Multi Jet Fusion (MJF), należące do topowych sprzętów w branży. Wymiary produkowanych części nie mogą przekraczać wielkości komory roboczej drukarki, która w naszych urządzeniach ma wymiary 380 x 280 x 380 mm. W praktyce, większość zamówień nie przekracza 200 mm.


Informacje w pigułce

Podsumowując, technologia druku 3D oferuje wiele praktycznych rozwiązań i jest świetną alternatywą do tradycyjnych technik produkcji, takich jak forma wtryskowa.


Poniżej znajduje się kilka kluczowych informacji związanych z tą metodą, o których warto pamiętać:

  • Technologia druku 3D jest powszechnie używana do tworzenia prototypów m.in. dzięki łatwości wprowadzania zmian i szybkiej realizacji projektów.
  • Wolumeny, w jakich można tworzyć produkty w druku 3D wynoszą od pojedynczych sztuk, do kilkuset w jednej serii.
  • W technologii druku 3D złożoność geometryczna formy praktycznie nie gra roli, dlatego jest on często wykorzystywany do produkcji skomplikowanych części.
  • Coraz więcej branż zauważa potencjał druku 3D do tworzenia spersonalizowanych elementów.
  • Wolumen druku 3D nie jest jedynym ograniczeniem tej technologii, warto pamiętać również o rozmiarze projektu, a także właściwościach jakie są niezbędne dla danych produktów, takich jak np. odporność na substancje chemiczne.
  • W większości przypadków bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy zewnętrznej specjalizującej się w druku 3D, niż inwestowanie we własny sprzęt i know-how. Szczegółowe informacje o realizacjach i ich wyceny uzyskasz kontaktując się z naszymi specjalistami.



Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chociaż wachlarz zastosowań druku 3D jest bardzo szeroki i regularnie otrzymujemy prośby o wykonanie całkowicie innowacyjnych projektów, zazwyczaj tak nie…

Rola druku 3D w Lean Manufacturing Zwinne wytwarzanie, z angielskiego “lean manufacturing”, to metoda zarządzania procesami produkcyjnymi, która skupia się…

Drukarki 3D wykorzystywane są już na każdej szerokości geograficznej przez wszystkich – od fabryk i działów R&D po hobbystów i…

Technologia addytywne w wielu firmach stają się domyślnym rozwiązaniem do produkcji różnego typu części i obudów. Korzystając z druku 3D,…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?