Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Kiedy druk 3D się opłaca?

Kiedy druk 3D się opłaca?

W ostatnich latach stosowanie druku 3D rośnie na popularności zarówno wśród firm jak i w użytku osobistym. Przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne coraz częściej zauważają potencjał jaki technologia druku 3D za sobą niesie.

W tym artykule poznasz jakie są największe korzyści druku 3D i kiedy opłaca się w niego inwestować!


Główne korzyści druku 3D

Druk 3D nie bez powodu rośnie na popularności, ma on bowiem wiele korzyści zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych. Charakteryzuje się on zupełnie innymi wymaganiami w porównaniu do popularnej technologii wtryskowej, która nastawiona jest jedynie na masową produkcję. Wiele producentów decyduje się na wybór technologii druku 3D ze względu na niższe koszty produkcji.

Poniżej, przedstawione są główne zalety charakteryzujące technologię druku 3D, które decydują o jej coraz powszechniejszym zastosowaniu.

Szybki czas realizacji


Szybka realizacja to jedna z najistotniejszych cech charakteryzujących druk 3D.


W przypadku Cubic Inch czas realizacji standardowych zamówień to tylko 3 do 5 dni roboczych. Składa się na niego proces wydruku trwający około 15 godzin, a także obowiązkowe 24 godziny przeznaczone na schłodzenie produktów.


Jest to zdecydowanie krótszy czas w porównaniu do popularnej formy wtryskowej, gdzie na realizację zamówienia czeka się średnio 2-3 miesiące. Szybsza dostawa części stanowi dla wielu naszych klientów kluczowy argument dla wybrania technologii druku 3D.

Produkcja Just In Time


Just In Time – określana również jako dostawa na czas charakteryzuje się takim zarządzaniem produkcją, aby wyeliminować w pełni marnotrawstwo. Poszczególne procesy produkcyjne są zaopatrywane w wymagane elementy w ustalonej ilości i o określonym czasie.


Technologia druku 3D umożliwia taki styl zarządzania produkcją, dzięki szybkiej realizacji potrzebnych części. W ten sposób firmy mogą zaoszczędzić środki kiedyś przeznaczane na magazynowanie produktów, a także wykluczyć produkcję zbędnych nadwyżek.


Dodatkowo, z każdym zamówieniem możliwa jest modyfikacja projektu, co umożliwia wprowadzanie niezbędnych zmian szybciej i częściej.

Jakość i wytrzymałość


Druk 3D jest precyzyjną metodą produkcji, która rozwijała się latami i aktualnie części tworzone w technologii druku 3D w niczym nie odbiegają jakości technologii wtryskowej.

Jeżeli chodzi o wytrzymałość części z druku 3D, tutaj również nie odbiega ona od wytrzymałości części z produkcji metodą wtryskową.

Diabeł tkwi w szczegółach


Warto zwrócić uwagę na wyjątkowe możliwości jakie oferuje druk 3D, a mianowicie produkcję skomplikowanych geometrycznie części.


Dzięki nakładaniu materiału warstwa po warstwie, możemy pozwolić sobie na tworzenie właściwie dowolnego kształtu, w tym np. idealnej kuli, która jest jednocześnie pusta w środku.

Druk 3D idealny do tworzenia prototypów</h3

Technologia druku 3D stała się szczególnie popularna do tworzenia prototypów. Umożliwia ona bowiem produkcję kilku wersji produktu i szybkie wprowadzanie zmian w projekcie np. po uzyskaniu feedbacku od pierwszych klientów.

Przykładowo, zgodnie z danymi firmy Stratasys, w przemyśle lotniczym 72% wszystkich potrzeb związanych z tworzeniem prototypów zaspokaja druk 3D.


Klienci mogą się zgłaszać ze swoimi projektami prototypów gotowych do druku lub też skorzystać z pomocy specjalistów w tworzeniu profesjonalnych projektów. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w projektowaniu 3D, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Druk 3D ma swoje ograniczeniaOczywiście, jak każda technologia, również druk 3D ma swoje ograniczenia. Największym z nich jest dość ograniczona pula materiałów, których używa się do produkcji. Może to stanowić problem dla klientów, którzy potrzebują elastycznych materiałów lub też wymagają wysokiej odporności chemicznej na poszczególne substancje.


Pula materiałów wykorzystywanych w druku 3D wciąż się powiększa, ale na dzień dzisiejszy warto poznać 5 najpopularniejszych materiałów w druku 3D.

Dla jakich branż druk 3D jest szczególnie przydatny?


Technologia druku 3D jest używana w różnych branżach, a ich pula z dnia na dzień się powiększa. Na dzień dzisiejszy można jednak podzielić klientów na dwie grupy.

 • Fabryki – najczęściej korzystają z druku 3D, żeby zamówić części zamienne, prototypy, narzędzia produkcyjne, a także narzędzia przeznaczone do kontroli jakości.


  Więcej na ten temat można znaleźć w naszym artykule o najczęstszych zastosowaniach druku 3D w dużych fabrykach.
 • Producenci urządzeń specjalistycznych – w tej grupie często znajdują się producenci elektroniki, a także firmy medyczne, gdzie do każdego produktu niezbędne są indywidualnie zaprojektowane części.


  Kiedy opłaca się zlecać druk 3D firmie zewnętrznej? W praktyce, jeżeli nie jest się właścicielem dużej fabryki, a zapotrzebowanie na części z druku 3D ma się większe niż jedynie do użytku własnego w domu, to najprawdopodobniej zlecenie druku 3D firmie zewnętrznej jest najbardziej ekonomiczną opcją.


  Zakup własnej drukarki 3D w niewielu przypadkach się opłaca. W praktyce, taka inwestycja ma sens jedynie gdy mówimy o dużych firmach, które mają stałe, znaczące zapotrzebowanie na części i operują na dużą skalę. Dlaczego?


  Po pierwsze, jeżeli oczekujemy wysokiej jakości produktów, powinny być one tworzone w profesjonalnej drukarce 3D, która jest bardzo kosztowna. Dlatego też przy sporadycznym użytkowaniu zdecydowanie bardziej opłaca się zlecić realizację firmie ze specjalistycznym sprzętem.


  Dodatkowo, żeby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty nie wystarczy wysokiej jakości sprzęt. Niezbędny jest również specjalistyczny know-how, powierzchnia na maszyny peryferyjne, a także regularne serwisowanie drukarki. Nie można również zapomnieć o kosztach eksploatacji.


  Dlatego też, przed ewentualnym zakupem drukarki 3D warto przemyśleć jakiego efektu końcowego oczekujemy, a także podliczyć wszystkie wymienione wyżej koszty i na tej podstawie podjąć najlepszą decyzję.


  Technologia druku 3D ciągle się rozwija
  Liczba zastosowań druku 3D rośnie z roku na rok i już teraz coraz więcej firm korzysta z zalet tej technologii w celu zmniejszenia kosztów, a także lepszego zabezpieczenia łańcucha dostaw.


  Z czasem coraz częściej druk 3D będzie zastępował tradycyjne metody produkcji. Firmy chcące przyciągać coraz bardziej wymagających klientów będą zwracać się w stronę spersonalizowanych produktów, co również umożliwia technologia 3D.


  Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć jak ta technologia może pomóc Ci w realizacji Twoich potrzeb, skontaktuj się z nami!Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czego potrzebuję do wyceny zamówienia części drukowanych w 3D? Proces wyceny w Cubic Inch składa się z kilku prostych elementów….

W przypadku każdego projektu druku 3D, nasi klienci mają pięć opcji wykończenia powierzchni. W zależności od wyboru wykończenia, części otrzymują…

“Tego, co potrzebujemy, nie da się wydrukować w 3D” “Druk 3D się u nas nie sprawdzi, nie spełnia naszych wymagań”…

W ciągu ostatnich dekad metody produkcji części plastikowych znacznie ewoluowały. Zarówno te stale rozwijane technologie, jak i rozwiązania dopiero wprowadzane…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?