Local manufacturing ciężko nazwać rozwiązaniem nowatorskim. Można wręcz powiedzieć, że to w pewnym sensie powrót do korzeni produkcji, kiedy małe i średnie firmy wspierały się wzajemnie, korzystając ze swoich usług, by realizować projekty. Teraz jednak podejście to nabiera nowego znaczenia. Firmy coraz częściej decydują się na produkcję lokalną, ponieważ to właśnie to rozwiązanie okazuje się być najlepsze i najbardziej opłacalne dla ich projektów.
Nie tak dawno podczas rozmowy z jednym z naszych klientów, Kamilem Gębalą z TaxusIT, usłyszeliśmy takie oto słowa, które świetnie podsumowują ideę local manufacturing.
“Cieszę się, że polskie firmy mogą tworzyć prawdziwie innowacyjne, autorskie produkty i technologie opierając się na własnych zasobach i know-how. A nawet jeśli nie wszystko są w stanie wykonać samodzielnie, to z pomocą przychodzą inne polskie firmy.”
Poza samą ideą, w poniższym artykule opowiemy też o konkretnych korzyściach, jakie czerpią nasi klienci dzięki lokalnej produkcji. Oto 5 największych zalet trendu zwanego local manufacturing.
1. Szybsze wdrażanie na rynek produktów wysokiej jakości
Pojawienie się drukarek 3D Multi Jet Fusion (MJF) to olbrzymi czynnik w rosnącej popularności trendu local manufacturing. Urządzenia te miały swoją premierę w 2016 roku i szybko stało się jasne, że producenci urządzeń będą mieli do dyspozycji nowe, bardzo atrakcyjne rozwiązanie.
Te stworzone z myślą o zastosowaniu w produkcji drukarki umożliwiły znacznie szybsze wprowadzanie na rynek produktów wysokiej jakości, jednocześnie obniżając koszty produkcji. Potrafią one wytwarzać wiele części w pojedynczym cyklu, a duża komora druku pozwala na produkcję nawet kilkuset części za jednym razem. W ramach naszej usługi, zamówienia na taką liczbę części trafiają do klientów w czasie do 5 dni roboczych, a nawet do 3 w szczególnych przypadkach.
Dodatkowo, technologia umożliwia tworzenie skomplikowanych geometrii bez potrzeby stosowania podpór, zapewnia precyzję (+/-0.3mm ≤ 100 mm, +/-0.3% >100mm) i wysoką wytrzymałość na każdej osi. Oznacza to, że korzystając z MJF, firmy mogą szybko w bardzo krótkim czasie wprowadzać na rynek swoje produkty bez konieczności inwestowania w formę wtryskową, co wiązałoby się z kosztem kilkuset tys. zł i nawet kilkudziesięcioma dniami oczekiwania.
Możliwości technologii są bardzo atrakcyjne dla firm, które chcą w krótkim czasie wprowadzić na rynek urządzenia wymagające wysokiej jakości części. W takiej sytuacji była firma Cortivision, tworząca urządzenia do badania aktywności mózgu.
Projekt, o którym mowa, był bardzo wymagający pod względem jakości i precyzji, ale po przetestowaniu prototypów, firma zdecydowała się na zamówienie partii 20 sztuk części. Niektóre z nich trafiły nawet na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
2. Partnerska współpraca długoterminowa
Produkcja lokalna znacznie ułatwia budowanie partnerskich, długoterminowych relacji pomiędzy firmą a dostawcą. Bliska relacja nie tylko zapewnia elastyczność i umożliwia szybkie dostarczanie części, ale i umożliwia częstsze spotkania pomiędzy producentami, projektantami i inżynierami.
Jako dostawcy, znacznie lepiej dzięki temu możemy poznać potrzeby klientów. Obserwujemy procesy i możemy zaproponować najlepsze rozwiązania, znając możliwości technologii, z jaką pracujemy.
Ma to też szczególne znaczenie w sytuacji, gdy ta sama technologia używana jest do prototypowania i produkcji, a to właśnie umożliwia HP Multi Jet Fusion. Lokalna produkcja eliminuje opóźnienia związane z wysyłką komponentów z odległych miejsc, redukuje koszty transportu i magazynowania, a także pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie łańcuchem dostaw.
Trudno o lepszy przykład takiej relacji, jak nasza wieloletnia partnerska współpraca z Unilogo – firmą, od której dzieli nas kilkanaście metrów. Tak podsumowuje współpracę z nami Mateusz Berk, product owner Unilogo.
“Od samego początku współpracy, zawsze mogliśmy liczyć na partnerskie podejście i pełne zrozumienie naszych wyzwań przez zespół Cubic Inch. Na przestrzeni lat nasza firma się rozwijała, potrzeby się zmieniały, a wsparcie projektowe i części od Cubic Inch niezmiennie pozostawały ważnym elementem naszego procesu. Takich partnerów biznesowych życzę każdemu.”
3. Produkcja w modelu just-in-time
Lokalna produkcja i model just-in-time (JIT) manufacturing działają w symbiozie. W modelu JIT, produkcja odbywa się na podstawie bieżącego zapotrzebowania, minimalizując koszty związane z magazynowaniem nadmiarowych zapasów.
Korzystanie z lokalnych dostawców wspiera tę strategię, zapewniając szybkie dostawy komponentów i materiałów, co jest kluczowe dla terminowej realizacji zamówień. Komponenty mogą być dostarczane „na żądanie,” bez konieczności utrzymywania dużych zapasów, co redukuje koszty operacyjne i ryzyko przestarzałości produktów.
Nasza współpraca z Berger & Kraft jest modelowym przykładem takiej zastosowania tego połączenia. Firma produkuje specjalistyczny sprzęt medyczny, a więc zapotrzebowanie jest bardzo trudne do zaplanowania. Nasza technologia umożliwia klientowi szybkie zamawianie obudów zgodnie z liczbą zamówień – bez konieczności generowania zapasów i zamrażania środków.
4. Zabezpieczenie łańcucha dostaw
Zamawianie lokalnie, zwłaszcza korzystając z szybkich technologii addytywnych, pomaga zabezpieczyć łańcuch dostaw. Ta bliskość minimalizuje czas potrzebny na transport, co redukuje ryzyko opóźnień wynikających z problemów logistycznych, takich jak opóźnienia w transporcie międzynarodowym, zmiany regulacji celnych, czy zakłócenia spowodowane klęskami żywiołowymi.
Jest to nieoceniona wartość dla firm produkcyjnych, dla których jakiekolwiek przestoje wiążą się z bardzo wysokimi kosztami. Możliwość wyeliminowania tego ryzyka była jednym z głównych powodów, dlaczego fabryka Colgate Palmolive Manufacturing zdecydowała się na zamawianie u nas części formatowych. Już od 6 lat wspieramy fabrykę, regularnie dostarczając kluczowe części do procesów produkcyjnych.
5. Wdrażanie innowacyjnych produktów w modelu iteracyjnym
Kolejny aspekt to również połączenie głównych zalet produkcji lokalnej i technologii Multi Jet Fusion, a idealnym projektem, który pokazuje tę relację, jest nasza współpraca z IC Solution.
Poznański zespół chciał wprowadzić na rynek nowoczesne urządzenie do podpisów elektronicznych, ale w momencie kontaktu wciąż nie był w 100% pewny co do designu urządzenia. Kluczową potrzebą była więc możliwość wyprodukowania kilku krótszych serii w celu przetestowania i zbierania feedbacku. Nieznane było też zapotrzebowanie na produkty, więc klientowi zależało na zamówieniach nieregularnych i w zmieniających się wolumenach.
Lokalna produkcja w technologii umożliwiającej szybkie i bezkosztowe zmiany między seriami okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzięki naszej usłudze, klientowi udało się zredukować koszty na wielu płaszczyznach (części, koszty magazynowe, projektowanie, a nawet montaż elementów).
Przede wszystkim jednak klient uzyskał idealny dla siebie, elastyczny, iteracyjny proces, który pozwolił na zdrowy i szybki rozwój produktu aż do uzyskania ostatecznej wersji.
Skorzystaj z naszego (lokalnego) wsparcia przy wdrażaniu Twoich projektów
Współpraca z lokalnymi producentami to coś, co napędza nasz zespół. Każdego miesiąca mamy przyjemność pracować przy fascynujących projektach polskich firm, które wspieramy zarówno od strony projektowej, jak i w zakresie dostarczania części i obudów.