Bezpieczeństwo i płynność łańcucha dostaw oraz redukcja kosztów to wyzwania, które śnią się po nocach inżynierom utrzymania ruchu i innym specjalistom w firmach, które polegają na większych maszynach. Awarie przychodzą zawsze w najgorszych momentach, a po telefonie do regularnego dostawcy okazuje się, że najbliższy termin na wykonanie części do maszyn jest za dwa tygodnie.
Scenariusz tego typu słyszymy od klientów regularnie. Całe szczęście, możemy mu zaradzić. W tym artykule opowiemy więc, jak duże firmy produkcyjne wyeliminowały problemy z dostawami części zamiennych, dzięki skorzystaniu z naszego wsparcia i technologii HP Multi Jet Fusion.
Wyzwania związane z wymianą części w maszynach
Problem wymiany części pojawia się niezależnie od branży. W niemal każdej sytuacji, kiedy firma posiada linie produkcyjne lub inne większe maszyny, kwestia wymiany części będzie stanowiła jedno z kluczowych wyzwań. Główne problemy z tym związane dotyczą kosztu nowych części oraz czasu dostawy i właśnie je przede wszystkim rozwiązujemy w ramach naszej usługi.
To jednak niejedyne korzyści, które zapewniamy klientom dzięki technologii HP Multi Jet Fusion. Poza redukcją kosztów i zabezpieczeniem łańcucha dostaw, w wielu przypadkach udaje się także:
- usprawnić procesy wewnętrzne klienta (np. poprzez udoskonalenie projektu, ułatwienie montażu, dodanie gwintów lub insertów)
- zapewnić wsparcie klientom w sytuacjach awaryjnych dzięki natychmiastowej realizacji projektów
- pomóc w kolejnych wdrożeniach druku 3D w firmach i dalszej redukcji kosztów oraz czasu zamówień
Kiedy druk 3D staje się rozwiązaniem idealnym?
Klienci z firm produkcyjnych i innych, które wykorzystują maszyny, zgłaszają się do nas zazwyczaj w dwóch sytuacjach:
1. Rozważają wykorzystanie druku 3D jako substytut dla technologii skrawania.
2. Potrzebują nowego dostawcy części drukowanych w technologii 3D.
Opiszmy krótko oba scenariusze.
1. Wykorzystanie druku 3D jako substytutu dla technologii skrawania
W tym przypadku zazwyczaj są to klienci, którzy zastanawiają się, czy technologia druku 3D może być w ogóle wykorzystana. W zdecydowanej większości przypadków zmiana technologii jest możliwa i pozwala uzyskać takie korzyści, jak:
- Zredukowanie kosztów produkcji części (o nawet 60% przy skomplikowanych geometrycznie częściach)
- Przyspieszenie czasu realizacji (do 5 dni roboczych)
- Usprawnienie wewnętrznych procesów dzięki modyfikacji w projekcie
Ten ostatni punkt jest ściśle związany z przewagą druku 3D pod względem projektowym. Dzięki specyfice technologii można zastosować techniki i zabiegi, które zmniejszą koszt i ułatwią, a nawet wyeliminują proces montażu części. Dzięki brakowi ograniczeń kształtu możemy na etapie projektowania zamienić złożenie wielu części jednym skomplikowanym geometrycznie elementem.
2. Wymiana dostawcy elementów drukowanych w 3D
Ten scenariusz spowodowany jest przede wszystkim długim czasem realizacji, brakiem odpowiedniej komunikacji i wysokim kosztem elementów u obecnych dostawców, czyli często producentów maszyn. Z racji, że produkcja części zamiennych nie jest główną usługą tych firm, często traktowana jest z niższym priorytetem i klienci muszą liczyć się nawet z kilkutygodniowymi terminami realizacji. Zdarza się też, że firmy te korzystają z pośredników, co tym bardziej wpływa na czas i koszt.
W naszym przypadku jest to podstawowa usługa, a więc jesteśmy w stanie zapewnić znacznie niższe ceny (o nawet 50-60%), sprawną komunikację i wsparcie na bieżąco, a przede wszystkim szybkie dostarczenie części.
Proces zamawiania części do maszyn w 6 krokach
Dzięki współpracy z wieloma firmami produkcyjnymi na przestrzeni lat opracowaliśmy sprawny proces, który ma na celu maksymalne uproszczenie procedury zamawiania części przez klientów. Sprowadza się on do 6 kroków:
1. Omówienie potrzeb klienta – podczas tego etapu poznajemy dokładne potrzeby firmy klienta i dostosowujemy odpowiednie rozwiązania oraz przedstawiamy wycenę. W międzyczasie przesyłamy również sample testowe z innych, podobnych projektów.
2. (Opcjonalnie) Inżynieria odwrotna części – ten krok odbywa się zawsze, gdy klient nie jest w stanie dostarczyć projektów 3D części. Odtwarzamy je wtedy na podstawie dostarczonych przez klienta próbek.
3. (Opcjonalnie) Wprowadzanie zmian w projekcie – charakterystyka technologii MJF pozwala często na modyfikację oryginalnych projektów, dzięki czemu możemy dla klienta zredukować koszt druku lub ułatwić dalszy montaż.
4. Przesłanie sampli testowych – po akceptacji projektu drukujemy, a następnie przesyłamy elementy testowe do klienta.
Druk właściwej partii elementów – jeśli części testowe spełniają wszelkie wymagania, przechodzimy do realizacji i wysyłki zamówienia. Od momentu akceptacji przez klienta, zamówienie trafia zazwyczaj w ciągu 5 dni.
5. Stworzenie harmonogramu dostaw – wszelkie zaakceptowane projekty przechowujemy w systemie Cubic Parts. Korzystając z niego, klient może w prosty sposób, samodzielnie planować kolejne dostawy. W przypadku zamówień z dużym wyprzedzeniem jesteśmy w stanie zaoferować niższe ceny.
W większości przypadków cały proces jesteśmy w stanie zamknąć w 2-3 tygodnie. Co istotne, w razie potrzeby projekty można w dowolny sposób modyfikować pomiędzy partiami druku, co odróżnia druk 3D np. od technologii wtryskowej.
Zabezpiecz łańcuch dostaw i redukuj koszty części do maszyn z Cubic Inch
Jak wspominaliśmy na początku artykułu, wysokie koszty części i długi czas realizacji zamówień to najczęstsze powody, które sprawiają, że firmy szukają nowych rozwiązań. Usługa, którą oferujemy, rozwiązuje je w stu procentach, tym bardziej że działamy lokalnie i bez pośredników, co zapewnia błyskawiczną realizację i szybki kontakt.
Z każdym rokiem otrzymujemy coraz więcej zapytań dotyczących części do maszyn. Ponadto aktualni klienci z firm produkcyjnych, tacy jak Colgate Palmolive, chętnie poszerzają współpracę, widząc, jak na przestrzeni lat usługa pomogła zredukować ryzyko i koszty.
Jako eksperci w zakresie druku 3D z wieloma projektami w portfolio, znamy dokładnie korzyści płynące z tej technologii i wiemy, w jakich sytuacjach da się ją wykorzystać. Jeśli więc zastanawiasz się, czy w przypadku Twojego przedsiębiorstwa również będzie to możliwe, chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiedź.