3 proste sposoby na obniżenie kosztów druku 3D

W jednostkowej produkcji, wydruki 3D w stosunku do elementów wytwarzanych na maszynach CNC, czy odlewów z form, już same w sobie są tańszą alternatywą. Jednak zawsze można zrobić coś taniej. A przy produkcji mało- i wielkoseryjnej zaczyna to odgrywać istotną rolę. Jak obniżyć koszty wydruku? I czy na pewno warto?

1.   Wybór odpowiedniej technologii

Druk 3D jest techniką wytwarzania cechującą się olbrzymią ilością odmian. Wytwarzanie może się odbywać przez nanoszenie tworzyw termoplastycznych głowicą drukującą, fotopolimeryzację żywic, czy też spiekanie proszków (głównie nylonowych i metali). A to tylko wierzchołek góry lodowej. Każda z tych technologii cechuje się zupełnie innymi właściwościami, a także kosztem. Świadomość tego, jak wiele różnych możliwości mamy do dyspozycji jest istotna, aby wykonywać elementy w maksymalnie optymalny sposób.

Druk 3D z metalu to najdroższa technologia addytywnego wytwarzania, jednak cechuje się najwyższą wytrzymałością, a także bardzo wysoką dokładnością.

Podobna, lecz nieco tańsza technologia to Multi Jet Fusion – elementy nylonowe również cechują się wysoką rozdzielczością oraz wytrzymałością druku.

W przypadku elementów, od których nie oczekujemy dużej wytrzymałości ani precyzji wymiarowej, zupełnie wystarczającą technologią będzie FDM.

Więcej o oferowanych przez nas technologiach.

2.   Optymalizacja projektu

Gdy wybierzemy odpowiednią technologię, warto się zapoznać z zasadami projektowymi dla niej właściwymi. Każda z technologii ma pewne ograniczenia, jednak daje też możliwości nie spotykane w tradycyjnym wytwarzaniu.

Konstrukcje ażurowe, stosowanie wypełnień kratownicowych czy też całkowicie niecodzienne podejście do geometrii danego elementu, to najważniejsze zabiegi. Ich stosowanie z czasem wchodzi w nawyk każdemu konstruktorowi, a w przypadku problemów – doradzimy i pomożemy.

Niezależnie od tego, czy potrzebują Państwo pełnego wykonania projektu, czy wsparcia merytorycznego w celu samodzielnej pracy – zapraszamy do kontaktu.

3.   Zlecenie wielu elementów jednocześnie

Nie ma znaczenia, czy mowa o serii identycznych wydruków, czy o zestawie różnych części.

We wszystkich technologiach poza FDM, każdorazowe rozpoczęcie procesu druku to koszt – w przypadku druku z proszku, tylko część nieutwardzonego proszku z komory może zostać wykorzystana ponownie, więc warto wykorzystać go jak najwięcej w danym procesie.

Im więcej obiektów zlecimy, tym większe pole manewru ma inżynier procesu podczas jego optymalizacji.

W celu maksymalnej optymalizacji kosztów, druk 3D warto mieć na uwadze już na początku. Po pierwsze – w celu optymalizacji elementu pod konkretną technologię wytwarzania. Po drugie – gdy w projekcie wystąpi 10 elementów drukowanych w 3D, może się okazać, że postawienie na druk 3D dla kilku kolejnych okaże się dużo tańsze.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Podręcznik o tym jak efektywnie wykorzystywać HP Multi Jet Fusion do produkcji końcowej.

Z podręcznika dowiesz się międzynnymi dlaczego warto wykorzystywać technologię HP Multi Jet Fusion do produkcji finalnych części Twojego produktu, przy…

Druk 3D coraz częściej jest wykorzystywany przez firmy do produkcji elementów, które wcześniej tworzone były pod inne rozwiązania, jak np….

Czy druk 3D to technologia innowacyjna? Innowacyjność – to słowo które odmieniane jest przez wszystkie przypadki w mediach, raportach czy…

SLS i FDM to dwie najpopularniejsze technologie druku 3D stosowane do produkcji funkcjonalnych części. Głównym tego powodem są przede wszystkim właściwości wytrzymałościowe drukowanych detali. Technologie te…

Dawka praktycznej wiedzy o druku 3D

Chcesz dostawać raz w miesiącu maila z inspirującymi zastosowaniami druku 3D z Twojej branży?

Bądź na bieżąco z nowościami ze świata druku 3D

Zapisz się na newsletter od Maćka Stefańczyka, współzałożyciela Cubic Inch.