Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Umów się na bezpłatną konsultację

Wiele zastosowań druku 3D HP MJF vs FDM

FDM vs MJF – jaką technologię druku 3D wybrać?

FDM vs MJF – która technologia będzie lepsza dla Twojego projektu? Obie techniki mają swoje unikalne cechy, zalety oraz ograniczenia, a wybór odpowiedniej zależy od specyficznych potrzeb projektu.


FDM (Fused Deposition Modeling) to najbardziej rozpowszechniona technologia druku 3D. Te oparte na wykorzystaniu filamentu urządzenia znaleźć można już w niemalże każdym nowoczesnym dziale R&D na świecie. 

 

FDM Druk 3D
Technologia FDM

Pod względem precyzji i jakości wytwarzanych części jest to jednak bardzo niedoskonała technologia. Co więcej, ze względu na niewielkie moce produkcyjne, drukarki te mają zastosowanie wyłącznie w prototypowaniu. 

 

Technologia MJF (Multi Jet Fusion) to zdecydowanie świeższe rozwiązanie na rynku, zwłaszcza w porównaniu z FDM. Drukarki zadebiutowały w 2016 roku i szybko stało się jasne, że mogą one zrewolucjonizować nie tylko proces prototypowania, ale i produkcji innowacyjnych urządzeń. 

Wydruk 3D w technologii MJF
Elementy wykonane w technologii MJF

Oferując wysoką jakość i możliwość wytwarzania dużej liczby części naraz, rozwiązanie to jest już szeroko wykorzystywane do produkcji obudów, części zamiennych i elementów maszyn. 

 

W tym artykule podejmiemy się porównania obu technologii i tego, w jakich sytuacjach warto z nich skorzystać. 

 

FDM vs MJF – charakterystyka technologii

Na początek przyjrzyjmy się kluczowym parametrom obu technologii. 

 

Cecha

FDM (Fused Deposition Modeling)

MJF (Multi Jet Fusion)

Materiał

Filamenty termoplastyczne (np. PLA, ABS, PETG)

Głównie proszki poliamidowe (np. PA12, PA11)

Wytrzymałość

Zależy od materiału; PLA jest kruche, ABS i PETG są bardziej wytrzymałe

Bardzo dobra, części są jednorodne i mają dobrą wytrzymałość mechaniczną

Precyzja druku

Najlepsze modele na rynku osiągają dokładność około 0,1-0,4 mm

Bardzo wysoka precyzja na poziomie +/-0.3mm ≤ 100 mm, +/-0.3% >100mm.

Wydajność drukarki

Niska wydajność i możliwość druku tylko jednej części naraz

Wysoka, można produkować wiele części jednocześnie

Konieczność stosowania podpór

Tak, szczególnie dla złożonych geometrii

Brak podpór. Możliwość druku bardzo skomplikowanych geometrii

Wytrzymałość na osiach

Różnice w wytrzymałości ze względu na metodę podawania filamentu

Taka sama na X i Y

Zakończenie powierzchni

Widoczne warstwy, wymagające obróbki w celu wygładzenia

Gładkie, jednorodne

Obróbka

Możliwe wygładzenia, ale rzadko stosowane ze względu na zastosowanie tylko w prototypowaniu

Możliwość lakierowania, szlifowania, farbowania, w zależności od preferencji

Cena drukarki

W zależności od modelu od około tys. do kilkunastu tys. zł. 

Najnowsze modele zaczynają się od 270 tys. dolarów

Obserwując to porównanie, łatwo można zauważyć, że technologie te są diametralnie różne i powstały z myślą o zupełnie innych zastosowaniach. Drukarki HP Multi Jet Fusion stworzone zostały z myślą o zastosowaniu w szerszej produkcji, projektach specjalistycznych i innych zaawansowanych projektach wymagających jakości. 

 

 

Urządzenia te są znacznie większe i droższe od drukarek FDM. Korzystanie z nich wymaga też innego podejścia w projektowaniu. Często zdarza nam się, że klienci zgłaszają się z projektami stworzonymi stosując druk 3D w starszej technologii FDM, a my dostrzegamy dalsze możliwości optymalizacji tych projektów, poprawiając ich jakość i zmniejszając koszt produkcji. 

 

Drukarki FDM mają zupełnie inne cele. To wciąż nieodłączne urządzenia wspierające działy R&D w produkcji prototypów, ale mogą też być wykorzystywane w produkcji pojedynczych części w awaryjnych sytuacjach. Przy ich obecnych cenach coraz powszechniej kupują je także domowi hobbyści, artyści i domowi wynalazcy. 

 

FDM vs MJF – Kiedy korzystać z technologii FDM?

FDM to idealna technologia w sytuacjach, gdy jakość wytwarzanych części nie ma tak dużego znaczenia. Drukarki są niedrogie, więc rozwiązanie jest idealna do prototypowania funkcjonalnego, pozwalając inżynierom i projektantom szybko iterować nad projektami, testować formę i funkcję produktów oraz przeprowadzać testy montażowe. 

 

Możliwość wykorzystania bardziej wytrzymałych materiałów, takich jak ABS i nylon, pozwala również na tworzenie części użytkowych, takich jak obudowy, uchwyty czy elementy konstrukcyjne. Ze względu na stosunkowo długi czas druku i możliwość druku tylko jednej części naraz, jest to rozwiązanie możliwe tylko w przypadku bardzo ograniczonych potrzeb. 

 

Dodatkowo, FDM znajduje zastosowanie w edukacji, ponieważ jest to technologia łatwa w obsłudze, bezpieczna i stosunkowo tania, co pozwala studentom na naukę i eksperymentowanie z drukiem 3D.

 

FDM vs MJf – Kiedy korzystać z technologii MJF?

Możliwości technologii MJF (Multi Jet Fusion) sprawiają, że jest ona wykorzystywana wtedy, gdy wymagana jest produkcja krótkoseryjna lub seryjna części o wysokiej jakości i precyzji. 

 

Ze względu na szybki czas realizacji, nasi klienci wykorzystują tę technologię także w procesie prototypowania. Dzięki temu, projektanci i inżynierowie na bieżąco mogą pracować na całkowicie funkcjonalnych, wysokiej jakości prototypach, mając pewność, że te same cechy i wytrzymałość będzie zachowana w produkcji seryjnej. 

 

Kiedy druk 3D się opłaca?

 

Dzięki jakości, jednorodnej strukturze i dobrej wytrzymałości mechanicznej, części drukowane w urządzeniach MJF wykorzystywane jest w takich branżach, jak automotive, medycyna, czy innowacyjny hardware. Poniżej kilka przykładów projektów, które wykonaliśmy dla firm z tych sektorów:

 

Części do samochodu elektrycznego dla Innovation AG

 

Obudowy do urządzeń medycznych dla Berger & Kraft

 

Elementy urządzenia do badania aktywności mózgu dla Cortivision

 

Czy technologia MJF sprawdzi się w Twoim projekcie?

Jako eksperci technologii MJF z ponad 10-letnim doświadczeniem w realizacji projektów wykorzystując te urządzenia, nie mamy wątpliwości co do ich potencjału. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jest to dość wyjątkowa technologia, która wciąż nie jest znana wielu projektantom, nawet takim, którzy mają doświadczenie w druku 3D.

 

Mając to na uwadze, w każdej współpracy zapewniamy pełne wsparcie na etapie projektowania i wdrożenia tego rozwiązania w procesy klientów. Pomagamy odpowiedzieć na kluczowe pytania odnośnie tego, jakie elementy da się wydrukować, pomagamy je zaprojektować i dostarczamy niezbędną wiedzę o możliwościach, jakie niesie Multi Jet Fusion.

 

Jeśli zastanawiasz się, jak technologia ta może wesprzeć Twój projekt, napisz do nas

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Doradztwo wdrożeniowe / Podstawy / Technologia HP MJF

Newsletter - Odkryj potencjał druku 3D

Praktyczne zastosowania druku 3D co miesiąc na Twoim mailu

Zapisując się do Newslettera zgadzam się z Polityką Prywatności.