Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Umów się na bezpłatną konsultację

Własna drukarka 3D czy usługi firmy specjalistycznej: co wybrać?

Tytułowe pytanie może dla wielu wydawać się dość proste. Przecież przy obecnych cenach drukarek 3D, każda firma jest w stanie sobie na takie urządzenie pozwolić, prawda? 

 

Otóż nie do końca. Rzeczywiście, technologia druku 3D FDM poczyniła duże postępy w ostatniej dekadzie i niewielkie drukarki 3D rzeczywiście stały się dość tanie. W tym czasie na rynku pojawiły się jednak inne technologie. Przede wszystkim, w 2016 ukazały się pierwsze duże drukarki HP Multi Jet Fusion, stworzone z myślą o zastosowaniu w produkcji i przemyśle. 

 

Są to oczywiście znacznie droższe i większe urządzenia od biurkowych drukarek FDM, ale zapewniają zdecydowanie większą wydajność, precyzję i jakość części. Odpowiadając więc na pytanie tytułowe, należy więc najpierw zastanowić się, nad takimi kwestiami, jak wymagana jakość, częstotliwość użytkowania, przeznaczenie wydruków oraz rodzaj projektów, które chcemy realizować. 

 

I warto przy tym dodać, że obie opcje mogą się wspierać. Do niektórych celów wykorzystywać można własną drukarkę, a w przypadku większych potrzeb korzystać ze wsparcia firmy. 

 

Kiedy warto kupić własną drukarkę 3D?

Własna drukarka 3D to dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujemy narzędzia do realizacji prototypów lub jednostkowych wydruków o stosunkowo niewielkich wymaganiach. W zależności od budżetu i potrzeb, można wybrać model spośród wielu dostępnych na rynku urządzeń, oferujących inne oprogramowanie, precyzję druku, jakość drukowanych części, czy też zakres dostępnych filamentów. 

 

Co warto podkreślić, popularne drukarki często skupiają one wokół siebie szerokie grona użytkowników oferujących wsparcie w obsłudze, dostarczających odpowiedzi na kluczowe pytania i porady serwisowe. 

 

Koszt takiej drukarki może się zwrócić, jeśli regularnie wykonujemy drobne projekty i mamy czas na naukę obsługi oraz konserwacji sprzętu.

 

Problem może pojawić się jednak wtedy, gdy oczekujemy od drukowanych prototypów właściwości końcowego produktu. Drukarki FDM nie są w stanie zapewnić jakości i estetyki porównywalnej do wtrysku, a problem może pojawić się nawet pod kątem wytrzymałości. Ze względu na metodę druku, części drukowane na tego rodzaju urządzeniach nie posiadają tej samej wytrzymałości na każdej osi. Testując prototypy, trzeba mieć to na uwadze – podobnie, jak np. niższą odporność na zarysowania. 

 

Podsumowując, własna drukarka 3D FDM to dobry pomysł, jeśli:

  • Potrzebujesz pojedynczych prototypów lub części do określonych zadań.
  • Jakość i estetyka drukowanych elementów nie ma tak dużego znaczenia.
  • Wydruki mają pełnić funkcje pomocnicze, np. uchwyty, osłony, elementy do prototypowania mechanizmów.
  • Potrzebujesz elementów o stosunkowo dużych rozmiarach, które nie wymagają wysokiej precyzji, np. obudowy, ramy, wsporniki.
  • Masz w zespole osoby, które będą mogły poświęcić czas na obsługę i konserwację sprzętu. 

 

Kiedy warto skorzystać z usługi profesjonalnego druku 3D (w technologii HP MJF)?

Drukarki HP Multi Jet Fusion to zdecydowanie bardziej zaawansowane technologiczne i większe urządzenia niż biurkowe drukarki FDM, a zatem mogą mieć znacznie szersze zastosowanie. Mówiąc w skrócie, urządzenia te zapewniają:

  • większe wydajność (druk nawet 100+ części w jednym procesie),
  • wyższą precyzję druku,
  • lepszą jakość części i taką samą wytrzymałość na każdej osi,
  • lepszą powtarzalność,
  • druk bez podpór,
  • możliwość drukowania bardzo skomplikowanych geometrii.

 

Dodatkowo, w ramach naszej usługi umożliwiamy zastosowanie kilku rodzajów wykończeń, jak np. piaskowanie, farbowanie, czy obróbka chemiczna.

 

Jakie projekty realizowane są z pomocą technologii MJF?

Dzięki wyżej wymienionym przewagom, drukarki MJF mogą być wykorzystywane w procesie produkcji krótkoseryjnej części o wysokich wymaganiach pod kątem jakości i estetyki. Mogą to być obudowy do urządzeń, części wykorzystywane w produkcji, a nawet leje do protez.

 

Każdego miesiąca części wytwarzane w naszych drukarkach MJF trafiają do firm z branży produkcyjnej, motoryzacyjnej, militarnej, medycznej i wielu innych. 

 

Produkcja krótkoseryjna to jednak nie jedyne popularne zastosowanie. Bardzo wartościową opcją dla firm projektujących nowe urządzenia może być także skorzystanie z tej technologii w procesie prototypowania. Opcja ta pozwala na pracowanie z funkcjonalnymi prototypami o jakości końcowego produktu. 

 

Wielu z naszych klientów właśnie w ten sposób zaczyna przygodę z technologią MJF. Pierwsze zlecenia dotyczą serii prototypów, a następnie, po zatwierdzeniu ostatecznej wersji projektu, otrzymujemy zlecenie na wykonanie serii kilkudziesięciu, a nawet i kilkuset części. 

 

Podobnie było w przypadku firmy Taxus IT, specjalizującej się w tworzeniu oprogramowania i urządzeń specjalistycznych, m.in. na zlecenie Lasów Państwowych. Tutaj przeczytasz o tym bardzo ciekawym projekcie. 

 

Co istotne, korzystanie z usług firmy zewnętrznej wcale nie musi oznaczać dużego spowolnienia procesu. W ramach naszego procesu, możemy dostarczać części na konkretny dzień zgodnie z ustalonym harmonogramem lub nawet w ciągu 3 dni roboczych. Jeśli weźmiemy pod uwagę długi czas pracy drukarek 3D FDM, różnica jest bardzo niewielka ;)

 

Podsumujmy więc, kiedy warto skorzystać z usługi profesjonalnego druku 3D Cubic Inch?

  • Potrzebujesz większej liczby części.
  • Masz regularne potrzeby, np. na części formatowe, zamienne lub produkcyjne, które muszą być szybko dostępne.
  • Wymagasz wysokiej jakości wydruków o dużej precyzji i powtarzalności wymiarowej.
  • Zależy ci na estetyce i dokładnym odwzorowaniu szczegółów.
  • Potrzebujesz funkcjonalnych prototypów o jakości końcowego produktu.
  • Twoje zapotrzebowanie jest zmienne (zlecanie druku pozwala na elastyczne dostosowanie ilości produkowanych elementów bez konieczności zakupu sprzętu.)

 

Jeśli potrzeby te są zbieżne z Twoimi, zachęcamy do kontaktu. Chętnie pomożemy zrealizować Twój projekt 🙂

Poniżej przedstawiamy również proste porównanie obu rozwiązań. 

 

Porównanie technologii FDM i MJF

Poniższa tabela przedstawia kluczowe różnice pomiędzy opisywanymi technologiami.

Cecha FDM (Fused Deposition Modeling) MJF (Multi Jet Fusion)
Materiał Filamenty termoplastyczne (np. PLA, ABS, PETG) Głównie proszki poliamidowe (np. PA12, PA11)
Wytrzymałość Zależy od materiału; PLA jest kruche, ABS i PETG są bardziej wytrzymałe Bardzo dobra, części są jednorodne i mają dobrą wytrzymałość mechaniczną
Precyzja druku Najlepsze modele na rynku osiągają dokładność około 0,1-0,4 mm Bardzo wysoka precyzja na poziomie +/-0.3mm ≤ 100 mm, +/-0.3% >100mm
Wydajność drukarki Niska wydajność i możliwość druku tylko jednej części naraz Wysoka, można produkować wiele części jednocześnie
Konieczność stosowania podpór Tak, szczególnie dla złożonych geometrii Brak podpór. Możliwość druku bardzo skomplikowanych geometrii
Wytrzymałość na osiach Różnice w wytrzymałości ze względu na metodę podawania filamentu Taka sama na X i Y
Zakończenie powierzchni Widoczne warstwy, wymagające obróbki w celu wygładzenia Gładkie, jednorodne
Obróbka Możliwe wygładzenia, ale rzadko stosowane ze względu na zastosowanie tylko w prototypowaniu Możliwość lakierowania, szlifowania, farbowania, w zależności od preferencji
Cena drukarki W zależności od modelu od około tys. do kilkunastu tys. zł.  Najnowsze modele zaczynają się od 270 tys. dolarów
Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Doradztwo wdrożeniowe / Produkcja just-in-time / Produkcja urządzeń

Newsletter - Odkryj potencjał druku 3D

Praktyczne zastosowania druku 3D co miesiąc na Twoim mailu

Zapisując się do Newslettera zgadzam się z Polityką Prywatności.