Umów się na bezpłatną konsultację z inżynierem druku 3D i zamów próbne części

Umów się na bezpłatną konsultację

wdrożenie przemysłu 4.0

Jak wirtualny magazyn pomaga w zmniejszeniu kosztów i wdrożeniu Przemysłu 4.0 w firmach?

Rozwiązania procesowe i technologiczne związane z czwartą rewolucją przemysłową (Przemysł 4.0) mogą zapewnić olbrzymie korzyści firmom produkcyjnym. Najczęściej w tym kontekście mówi się o wykorzystaniu urządzeń IoT, AI, czy machine learningu. Wdrożenie tych technologii stanowi jednak często spore wyzwanie i wiąże się z dużymi kosztami. 

Ewolucja firmy w kierunku Przemysłu 4.0 to jednak nie tylko olbrzymie projekty, które całkowicie zmieniają sposób, w jaki działają przedsiębiorstwa, ale również mniejsze wdrożenia, które pozwalają w szybki sposób uzyskiwać korzyści i optymalizować procesy. 

Idealnym przykładem na to jest właśnie wirtualny magazyn i związana z nim produkcja just-in-time w technologii druku 3D. W tym artykule opowiemy, na czym polegają te rozwiązania i jak pomagają rewolucjonizować nowoczesne przedsiębiorstwa. 

Czym jest wirtualny magazyn?

Wirtualny magazyn to system informatyczny, który pozwala zarządzać zasobami w firmie, planować zapasy i analizować potrzeby – np. względem części do maszyn, gotowych obudów, czy elementów urządzeń. W ramach usługi Cubic Inch, wirtualny magazyn pozwala na planowanie dostaw części drukowanych w 3D na konkretny dzień, w dokładnie takiej ilości, jaka jest klientowi potrzebna. 

Jakie korzyści zapewnia firmom wirtualny magazyn Cubic Inch? 

Nasza usługa działa w zgodzie z podejściem just-in-time manufacturing, które oznacza, że do klienta trafiają części w dokładnie takiej ilości i momencie, w którym są one potrzebne. Ma to na celu ograniczenie wszelkich kosztów wynikających z konieczności magazynowania części i towarzyszących temu ryzyk i kosztów, takich jak:

  • zajęcie przestrzeni magazynowej,
  • uszkodzenia lub straty zmagazynowanych części, 
  • nadwyżki części
  • zamrażanie środków finansowych
  • zmniejszenie zapotrzebowania na dane części

 

Wirtualny magazyn pozwala całkowicie wyeliminować te ryzyka i zminimalizować koszty, a przy tym proces adaptacji firmy do tego rozwiązania jest szybki i sprawny. Ze względu na te korzyści, wirtualny magazyn i produkcja just-in-time coraz częściej staje się pierwszą cegiełką w ewolucji firm w stronę Przemysłu 4.0. 

Więcej na temat wdrożenia tej technologii do firmy opisujemy w artykule.

Wdrożenie druku 3D do fabryki w 4 krokach

Wirtualny magazyn w kontekście wyzwań nowoczesnego rynku i Przemysłu 4.0

Wydarzenia ostatnich lat, takie jak pandemia czy nawet zablokowanie Kanału Sueskiego, dobitnie pokazały, z jak nieprzewidywalnymi sytuacjami muszą się wiązać inżynierowie utrzymania ruchu i inni specjaliści odpowiedzialni za dostawy części. Coraz bardziej istotnym celem jest więc zabezpieczenie łańcucha dostaw, korzystając z pewnych (i szybkich) dostawców na terenie kraju.

Ze względu na to, że wymagane surowce i sam proces druku 3D nie jest tak uzależniony od warunków globalnego rynku, technologia ta staje się idealną odpowiedzią na wszelkie zaskakujące okoliczności. 

Druk 3D to idealna technologia z punktu widzenia wymagań Przemysłu 4.0

Wirtualny magazyn i produkcja just-in-time swój prawdziwy potencjał uzyskuje dzięki nowoczesnej technologii druku 3D, ze względu na to, jak szybki jest proces tworzenia części w porównaniu np. do technologii wtryskowej czy skrawania. Całość procesu – od skanowania do druku to kilka dni, podczas gdy np. w technologii wtryskowej wiązałoby się to nie tylko z długim czasem produkcji, ale kosztem formy wtryskowej sięgającym nawet 100 tys. dolarów. 

Dodatkowo w Cubic Inch zawsze zachowujemy bufor, który pozwala nam realizować dla klientów zamówienia awaryjne, które jesteśmy w stanie dostarczyć nawet w 48 godzin. 

Produkcja just-in-time i wirtualny magazyn w praktyce – Colgate Palmolive Manufacturing

Nasza ponad 5-letnia współpraca z Colgate Palmolive Manufacturing to idealny przykład tego, jak rozwiązania te wspomagają nowoczesną firmę produkcyjną. 

Główne zapotrzebowanie klienta dotyczyło niewielkich części formatowych do procesów produkcyjnych, które muszą być regularnie wymieniane. Klient zmagał się z długim czasem dostaw części, problematycznym procesem zamówienia i oczywiście wysokim kosztem u poprzednich dostawców. 

Wdrożyliśmy klienta do systemu Cubic.Parts, w którym obecnie skatalogowane jest ponad 20 części. Korzystając z naszego wirtualnego magazynu, klient zamawia wybraną liczbę części na konkretną datę, co umożliwiło zmniejszenie kosztów i ryzyka związanego z magazynowaniem. Dodatkowo udało się uzyskać od 20% do 60% mniejszą cenę na każdej części. Co więcej, technologia druku 3D pozwala firmie stale udoskonalać zamawiane części dzięki swobodnej możliwości wprowadzania zmian w projektach przed każdym zamówieniem.

Czy Twoja firma może zyskać dzięki produkcji części w 3D i wykorzystaniu wirtualnego magazynu?

Nasze doświadczenie we współpracy z dużymi firmami produkcyjnymi i przemysłowymi pokazuje, że w niemal każdym przypadku druk 3D może pomóc w redukcji kosztów i usprawnieniu procesów. 

Najprostszy sposób na sprawdzenie, czy taki potencjał jest również w Twojej firmie, to ustalenie głównych wyzwań związanych z zamawianiem części. W większości przypadków główne problemy dotyczą kosztu, czasu dostawy, a także ograniczonych możliwości modyfikacji zamawianych części. Zazwyczaj przyczyną tych problemów jest technologia, w jakiej są tworzone części lub kwestie procesowe po stronie firmy dostarczającej (często producenta maszyn). 

Jeśli Twoja firma zmaga się z podobnymi problemami, druk 3D może pomóc Ci je rozwiązać. 

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawnie wdrożyć druk 3D do firmy. 

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Doradztwo wdrożeniowe / Produkcja just-in-time / Produkcja urządzeń

Doradztwo wdrożeniowe / Projektowanie 3D / Skanowanie 3D

Doradztwo wdrożeniowe / Produkcja just-in-time / Produkcja urządzeń

Newsletter - Odkryj potencjał druku 3D

Praktyczne zastosowania druku 3D co miesiąc na Twoim mailu

Zapisując się do Newslettera zgadzam się z Polityką Prywatności.