Obróbka chemiczna – czy części z druku 3D mogą wyglądać jak z wtryskarki?

Formowanie wtryskowe nie bez powodu od lat uznawane jest za najlepszą technologię produkcji części z tworzywa sztucznego. Tworzone części są precyzyjne, wytrzymałe i mają doskonałą powierzchnię. Jedyny problem to oczywiście cena, a konkretnie koszt formy wtryskowej sięgający nawet kilkuset tys. zł. 

Pojawienie się w 2016 roku na rynku technologii HP Multi Jet Fusion oznaczało, że w końcu firmy w końcu mają opłacalną alternatywę, która umożliwia tworzenie elementów o zbliżonej wytrzymałości, czy estetyce, bez tak wysokich kosztów początkowych. 

MJF nie był jednak idealny, a jedną z bardziej zauważalnych różnic względem wtrysku była jakość powierzchni. Włączenie do procesu obróbki chemicznej PostPro3D sprawia jednak, że różnica ta zaciera się praktycznie całkowicie. 

 

Na czym polega obróbka chemiczna części drukowanych w MJF?

Obróbka chemiczna PostPro3D to rozwiązanie doskonale przystosowane do części wytwarzanych z poliamidów, TPU, TPE i pochodnych tworzyw. Proces doskonalony był wykorzystując części drukowane właśnie na urządzeniach HP MJF z materiału PA12. 

Autorska metoda firmy AMT opiera się na procesie wygładzania chemicznego powierzchni części bez jakiegokolwiek naruszania struktury części i ich właściwości mechanicznych. Metodę tą nazwała chwytliwie BLAST (Boundary Layer Automated Smoothing Technology).

Proces samego druku w urządzeniach HP Multi Jet Fusion pozostaje bez zmian. Po jego zakończeniu, elementy czyszczone są z nadmiarowego proszku, a następnie trafiają do PostPro3D, gdzie są wygładzane.

Ostateczny rezultat to doskonale wygładzone powierzchnie, których nie sposób odróżnić od części powstałych w formach wtryskowych. 

Na zdjęciu poniżej widać, jak element po obróbce chemicznej (ostatni po prawej) wyróżnia się na tle pozostałych części obrabianych w innych metodach. 

 

W jakich zastosowaniach obróbka chemiczna ma największy sens?

Za sprawą PostPro3D udało się wypełnić istotną lukę w potencjalnych zastosowaniach technologii Multi Jet Fusion. Najbardziej wymagający producenci mogą teraz wykorzystywać MJF, by produkować w niskiej skali świetnie prezentujące się produkty bez konieczności inwestycji w formę wtryskową. 

Nie tylko daje to szersze możliwości samego wdrażania urządzeń, ale i zapewnia większą swobodę w rozwoju produktów na wczesnym etapie w modelu iteracyjnym.

Idealne zastosowania PostPro3D to m.in.:

 

  1. Obudowy do elektroniki – tam, gdzie liczy się nie tylko funkcjonalność, ale też nowoczesny wygląd i profesjonalne wykończenie powierzchni.
  2. Prototypy funkcjonalne – szczególnie w fazie wprowadzania na rynek, gdy estetyka wpływa na postrzeganie jakości produktu.
  3. Wyroby medyczne i wearables – gdzie kontakt z użytkownikiem wymaga gładkiej, nieporowatej powierzchni, łatwej do utrzymania w czystości.
  4. Elementy dekoracyjne i designerskie – np. akcesoria, gadżety, personalizowane detale.

 

W case study Cortivision możecie przeczytać o projekcie, w którym zastosowaliśmy tego rodzaju wykończenie. 

 

 

PostPro3D staje się więc kolejnym, ważnym krokiem w poszerzaniu szerokiego już zakresu zastosowań druku 3D.

 

Jak wyglądają elementy wygładzane chemicznie?

Proces BLAST równomiernie wygładza nierówności nawet tak cienkie, jak 0,3 mm. Kluczowym czynnikiem w skuteczności wygładzenia jest jednak grubość ścianek. Pożądane efekty otrzymać można w przypadku ścianek nie cieńszych niż 1 mm. 

Co istotne, obróbka chemiczna nie ma praktycznie żadnego wpływu na wymiary części. Przeprowadzone testy wykazały różnicę mniejszą niż 0,4% względem pożądanych wymiarów. 

Podobna kwestia dotyczy właściwości mechanicznych. Co ciekawe, w testach tych samych elementów przed i po obróbce zauważyć można było poprawę zmniejszenie wyniku modułu Younga oraz wzrost wydłużenia procentowego po zerwaniu, co przypisać można redukcji porowatości i ubytków na powierzchni. 

Dodatkowe wartości i możliwości, jakie daje proces BLAST to m.in. matychmiastowe barwienie na czarno lub odcienie szarego, a także zwiększenie zmniejszenie chłonności dzięki zamkniętej powierzchni.

 

Obróbka chemiczna drukowanych części w Cubic Inch

Obróbka chemiczna drukowanych części to metoda, która sprawia, że części uzyskują doskonałą powierzchnię, którą nie sposób odróżnić od tej z technologii wtryskowej. 

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji o wykończeniu obróbką chemiczną lub chcesz złożyć zamówienie, skontaktuj się z nami.

Maciek Stefańczyk

Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.

Newsletter - Odkryj potencjał druku 3D

Praktyczne zastosowania druku 3D co miesiąc na Twoim mailu

Zapisując się do Newslettera zgadzam się z Polityką Prywatności.