fbpx

Chwytaki do robotów

Od wielu lat, stopniowo przyspiesza robotyzacja we wszelkich zakładach produkcyjnych oraz magazynach – roboty spawalnicze, lakiernicze, montażowe, czy pakujące. Konstrukcje typu delta, scara czy ramiona 6-osiowe są coraz tańsze, środowiska programistyczne mają coraz więcej funkcjonalności, ale większość z nich kupujemy w postaci „gołego” robota, do którego musimy stworzyć odpowiednie chwytaki przemysłowe lub adaptery, zależnie od funkcji, którą mają pełnić. Projektujemy i wytwarzamy chwytaki do robotów pod specjalne zastosowania wykorzystując pełny potencjał technologii przyrostowych.

szybka wycena

Dlaczego warto drukować chwytaki do robotów?

.01

Większe prędkości

Znakomita większość robotów jest napędzana serwami, co oznacza, że mają ściśle określone maksymalne momenty – im większa masa chwytaka na końcu ramienia, tym większe obciążenie dla napędów, a co za tym idzie, maleją maksymalne przyspieszenia, z jakimi mogą się poruszać. W większości aplikacji przemysłowych, średni czas cyklu na linii produkcyjnej jest wartością kluczową i nawet poszczególne milisekundy bywają na wagę złota. Dzięki technologii przyrostowej możemy projektować przemysłowe chwytaki do robotów puste w środku lub stosować ażurową strukturę. To znacznie zmniejsza masę chwytaka, przez co możemy użyć większych prędkości robota.

.02

Kanały na powietrze

Każdy robotyk pracujący z manipulatorem wieloosiowym o skomplikowanej pneumatyce chwytaka, czy konstruktor próbujący „upchnąć” wszelkie przewody, przyłącza i przepusty w tak małej przestrzeni, wie, że jest to dość problematyczne. Niektóre przemysłowe chwytaki do robotów to tylko prosty gripper z dwiema szczękami, ale bywają również skomplikowane aplikacje, jak np. roboty do trackingu z wieloma chwytakami wysuwanymi na siłownikach lub roboty paletyzujące z chwytakiem o dużej powierzchni zawierającym dziesiątki ssawek chwytających. Druk 3D daje możliwość poprowadzenia skomplikowanych kanałów na powietrze wewnątrz detalu. To daje nowe możliwości przy projektowaniu chwytaków pod specjalne zastosowania – brak przewodów pneumatycznych to obniżenie kosztu konstrukcji, czasu montażu, a także uniknięcie mało estetycznej i niekiedy problematycznej plątaniny. No i przede wszystkim – przewód pneumatyczny się nie odepnie na produkcji, jeśli go nie będzie. A uniknięcie przestoju na produkcji to oszczędność dla firmy.

.03

Łatwe dopasowanie

Nastąpiła wymiana robota na inny model i rozstaw otworów montażowych się nie zgadza? Dział rozwoju produktu postanowił zmienić delikatnie przenoszony detal i nie mieści się w chwytaku lub z niego wypada? Znamy te problemy. Na szczęście, z drukiem 3D to już nie problemy, a jedynie drobne niedogodności - po stworzeniu bazowego projektu możemy w łatwy i szybki sposób dostosować chwytak do innych gabarytów.

.04

Kompleksowa realizacja

Nasz zespół może dostarczyć gotowe rozwiązanie. Wystarczy przedstawić nam swoje zagadnienie, dostarczyć jak najwięcej danych, a resztę możesz zostawić nam - stworzymy projekt, dostarczymy prototypy i zajmiemy się produkcją finalnych części.

szybka wycena