Po ponad dwóch latach prac badawczo – rozwojowych, producent Airbus Defence and Space drukuje dopuszczone do pracy w kosmosie komponenty dla Brytyjskiej Agencji Kosmicznej (UK Space Agency and Innovate UK’s National Space Technology Programme) w ramach programu rozwijania prac nad elementami które nie mogą być wyprodukowane metodami tradycyjnymi.W ramach programu Airbus wydrukował z aluminium wspornik dla satelity komunikacyjnego Eurostar E3000. Ma on za zadanie podtrzymanie anteny TMTC i okazuje się wspaniałą alternatywą dla wsporników wykonanych metodami konwencjonalnymi.Przy projektowaniu wspornika inżynierom udało się zredukować ilość części. Początkowe 4 główne elementy oraz 44 nity zastąpili jednym drukowanym elementem który jest 40% bardziej wytrzymały oraz lżejszy o 35%. Podpora została już zakwalifikowana do lotu i zostanie wysłana na orbitę wraz z satelitą E300.Starszy Inżynier konstrukcji kosmicznych Amy Glover mówi o działaniach Airbus’a
“Wyprodukowanie pierwszego zakwalifikowanego do wysłania w kosmos komponentu wyprodukowanego w technice druku 3D jest wielkim krokiem do przodu. Jest to rezultat wspaniałej dwuletniej pracy zespołowej pomiędzy Innovate UK oraz dostawcami rozwiązań technologicznych. Poprzez rozwijanie konstukcji oraz procesu produkcyjnego jesteśmy w stanie znacząco skrócić proces przeprowadzania testów, nowe elementy wyprodukowane w technice ALM są lżejsze i szybsze w produkcji.”
Wspornik został wydrukowany przez Newbury-based 3T RPD Ltd i jest pierwszym z wielu przyszłych projektów rowijanych przez Airbus’a. Wraz ze wspornikiem, firma rozważa budowę światłowodów, przewodów cieplnych, części napędowych oraz struktur drugorzędnych.Rozwój technologii druku trójwymiarowego ma duży potencjał w przemyśle kosmicznym oraz obronnym i jest coraz chętniej wspierany przez rządy wielu krajów.
Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.