Planetary Resources, firma, której celem jest pozyskiwanie wody oraz innych przydatnych materiałów poza Ziemią, wydrukowała część w 3D, używając do tego proszku z metali pozyskanych z asteroidy.“To pierwszy element wydrukowany w 3D z surowców spoza naszej planety oraz zaprojektowany tak, aby mógł być wytworzony w stanie nieważkości.” Obiekt ma wysokość 2,5 cm, szerokość 8,7 cm oraz waży ok 250g. “Materiał użyty do produkcji części pozyskano z Campo Del Cielo w Argentynie – miejsca uderzenia meteorytu. Surowiec składa się z żelaza, niklu i kobaltu, czyli mieszaniny podobnej do stali wykorzystywanej w przemyśle.”

Planetary Resources współpracowało z firmą 3D Systems nad złożonym geometrycznie elementem, zaprezentowanym na Consumer Electronics Show w Las Vegas.Planetary Resources nie są jedyną firmą, która postrzega
druk 3D jako kluczową technologię w rozwoju przemysłu kosmicznego. Również NASA uznaje wytwarzanie przyrostowe jako ważne w eksploracji układu słonecznego, poprzez uniezależnianie statków i stacji kosmicznych od surowców i części zamiennych pozyskanych z Ziemi.

Celem Planet Resources jest wydobycie wody, którą firma chce rozdzielać na wodór i tlen – główne składniki paliwa rakietowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, paliwo będzie sprzedawane ze “stacji benzynowych” zamieszczonych w przestrzeni kosmicznej, pozwalając statkom na lot przez kolejne 10 lat. Kolejnym celem firmy jest wydobycie platyny i innych drogocennych metali.
Źródło: http://www.livescience.com/53308-asteroid-metal-3d-printing-test-planetary-resources.htmlZałożyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.