fbpx

NASA przesyła klucz na Międzynarodową Stację Kosmiczną – MAIL’EM !!!

20 września 2019

Drukarka 3D będąca na wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonała wszystkie powierzone jej zadania. Wydrukowała nawet działający klucz grzechotkowy, przesłany do ISS mailem.
 “Był to końcowy test drukarki w tej fazie operacji, NASA chciała sprawdzić proces drukowania na żądanie, który będzie miał krytyczne znaczenie podczas dłuższych podróży na Marsa“, wyjaśnia Niki Werkheiser, kierownik programu druku 3D na Stacji Kosmicznej z NASA Marshall space Flight Center w Huntsville, Alabama. mniej niż tydzień, klucz zapadkowy został zaprojektowanyzatwierdzony pod względem bezpieczeństwa oraz przez innych recenzentów z NASAplik został wysłany do ISS, gdzie drukarka wydrukowała klucz w niespełna cztery godziny“.
Klucz wróci na ziemię w celu przeprowadzenia testów wraz z innymi elementami, które zostały wydrukowane na Stacji. Klucz został zaprojektowany przez Noah Paul-Gin, inżyniera z Made In Space Inc., firmę z północnej Kalifornii, którą NASA zakontraktowała do zbudowania, obsługi oraz projektowania elementów do kosmicznej drukarki.Aby narzędzie mógł być wydrukowane, NASA musiała zatwierdzić coś co nie zostało wyprodukowane na ziemi i nie dotarło w przestrzeń kosmiczną wraz z kosmonautami. Dotychczas zostało wykonanych ponad 1600 prób związanych z przesyłaniem danych potrzebnych drukarce. Dane wysyłane były z ponad 80 krajów rozmieszczonych na całym globie, celem weryfikacji poprawności działania systemu. Jednakże klucz grzechotkowy jest pierwszymi “danymi” które faktycznie zostały wykorzystane przez astronautów.“Chcemy opracować system w którym w miarę potrzeby astronauci sami drukują niezbędne elementy” wyjaśnił Werkheiser. “Klucz nie będzie użyty w przestrzeni, ale co w sytuacji gdyby faktycznie okazał się niezbędny? Staramy się zmienić podejście do sposobu produkowania wyposażenia ISS. Zamiast wysyłać je z ziemi, produkujemy je na Stacji”. “Dzięki tej technologii będziemy w stanie wyprodukować przedmioty, które wcześniej nie mogły być wysyłane w kosmos”.NASA bada w jaki sposób mikrograwitacja pozytywnie wpływa na możliwości druku 3D. Na Stacji został wydrukowany element, który jest bardzo trudny do wydrukowania na ziemi ze względu na grawitację (niestety NASA nie podaje jaki był to element). Poza kluczem na stacji zostało wydrukowanych 19 elementów, jednak jedynie klucz został przesłany z ziemi, reszta elementów była wprowadzona do systemu drukarki, zanim opuściła planetę. Wszystkie wydrukowane elementy wrócą na ziemię celem przetestowania różnic mechanicznych oraz strukturalnych w porównaniu z elementami wydrukowanymi na ziemi. źródło: NASA

Zobacz czy jesteśmy w stanie Ci pomóc w Twoim projekcie.

Wypełnij formularz, my do ciebie oddzwonimy i powiemy czy możemy pomóc Ci zrealizować Twoje cele.

Zobacz czy jesteśmy w stanie Ci pomóc w Twoim projekcie.

Wypełnij formularz, my do ciebie oddzwonimy i powiemy czy możemy pomóc Ci zrealizować Twoje cele.