fbpx

Jak działa skaner 3D?

2 października 2020

Część pierwsza – podział skanerów na kategorie, skanery kontaktowe, skanery bezkontaktowe pasywne.Inżynieria odwrotna to dziedzina wykorzystywana w wielu celach, zwłaszcza w kontekście druku 3D. Zarówno do tworzenia dokumentacji technicznych, replikacji elementów, czy też ich modernizacji. W celu digitalizacji fizycznych obiektów, możemy wykorzystać pomiary organoleptyczne (tworzenie projektu „na oko”), tradycyjny sprzęt pomiarowy (suwmiarki, metrówki, niwelatory, śruby mikrometryczne, wysokościomierze, kątomierze…), bądź współczesną technologię – skanery 3D. W dzisiejszym artykule przybliżymy nieco zasadę działania tych ostatnich.

Skanery 3D – ogólna zasada działania, podział na typy

Skaner 3D pozwala na analizę geometrii powierzchni badanego obiektu, pozwalając na jego digitalizację. Każdy z nich generuje pliki w postaci modelu siatkowego (mesh) – takie jak np. pliki .stl czy .obj stosowane w druku 3D. Zależnie od zasady działania możemy podzielić skanery na: kontaktowe, bezkontaktowe aktywne oraz bezkontaktowe pasywne.

Skanery 3D – ogólna zasada działania, podział na typy

Kontaktowe skanery 3D:

Ta technologia wykorzystuje zagadnienia kinematyki odwrotnej – pomiar następuje z użyciem sondy dotykowej, przy czym obiekt i/lub sonda poruszają się względem siebie w celu przeskanowania całej powierzchni elementu.

Przykładem tego typu skanerów może być wykorzystywany w protetyce dentystycznej Renishaw DS10, gdzie sonda porusza się w osi pionowej (Z), a obiekt jest obracany i pochylany (pan/tilt).

Kontaktowe skanery 3D

Inne typy konstrukcji to skaner z ruchomą bramą (element leży nieruchomo na stole pomiarowym, a sonda porusza się w osiach XY skanując wysokość w każdym punkcie) oraz sonda pomiarowa na 6-osiowym ramieniu (6 stopni swobody pozwala „dosięgnąć” geometrii z każdej strony badanego obiektu) – np. FaroArm.

Skanery 3D kontaktowe

Niebywałą zaletą tego typu rozwiązań to olbrzymia dokładność pomiarowa (w przypadku DS10 jest to 20 μm), natomiast wadami jest inwazyjna metoda pomiaru (w przypadku miękkich materiałów powierzchnia może zostać zniszczona, a nawet może to uniemożliwić skan) oraz mocno ograniczone pole robocze.

Skanery bezkontaktowe – pasywne

Skanery pasywne nie emitują żadnego promieniowania, wykorzystują jedynie odbite/emitowane przez sam obiekt badany.

Może to być np. analiza stereoskopowa (dwie kamery umieszczone w określonej odległości od siebie, a dalej analiza drobnych różnic w obrazie z obu kamer) – spójrz na obiekt zasłaniając lewe, a następnie prawe oko i porównaj różnicę widzianych obrazów. To, co pozwala ludziom widzieć przestrzennie, to właśnie stereoskopia.

Skanery 3d bezkontaktowe – pasywne

Fotometria natomiast wykorzystuje jedną kamerę, jedną pozycję tej kamery, ale wiele pozycji źródła światła – wyobraźmy sobie fotografowanie rzeźby na słonecznym placu w godzinnych odstępach – słońce „wędrujące” po niebie oświetla obiekt z różnych stron, co powoduje różne padanie cieni – co również pozwala na ocenę wypukłości na powierzchni.

Skanery 3d bezkontaktowe – przykład działania

Aktualnie, najczęściej wykorzystywaną metodą pasywnego skanowania 3D jest fotogrametria – rozwinięcie techniki stereoskopowej, wykorzytujące złożenie dziesiątek, setek, czy nawet tysięcy fotografii wykonanych z różnych położeń.

metoda pasywnego skanowania 3D - fotogrametria

Jest wiele metod wykonywania fotogrametrii – może to być układ bardzo dużej ilości kamer rozmieszczonych sferycznie wokół badanego obiektu, lub w celu ograniczenia ilości kamer jeden pierścień/łuk poruszający się w wybranej osi (np. góra-dół, pochył poniżej-ponad czy obrót wokół), a nawet w skrajnych przypadkach, gdy obiekt jest nieruchomy, można wykonać po kolei wszystkie zdjęcia jedną kamerą (w makroskali skany takie wykonuje się dronem).

Zapowiedź

Nie odchodźcie daleko i śledźcie nasz blog – już niedługo opublikujemy część drugą, w której opiszemy skanery bezkontaktowe aktywne.

Zobacz czy jesteśmy w stanie Ci pomóc w Twoim projekcie.

Wypełnij formularz, my do ciebie oddzwonimy i powiemy czy możemy pomóc Ci zrealizować Twoje cele.

Zobacz czy jesteśmy w stanie Ci pomóc w Twoim projekcie.

Wypełnij formularz, my do ciebie oddzwonimy i powiemy czy możemy pomóc Ci zrealizować Twoje cele.