Niezależnie od Waszego stanowiska na temat broni nuklearnej jedno jest pewne, ta potężna technologia musi być bardzo dobrze zabezpieczona. NSC – producent nienuklearnych części do broni nuklearnych, m.in. elektroniki, części mechanicznych – od 10 lat z powodzeniem stosuje technologie przyrostowe do prototypowania. Jak podkreśla David McMindes, dyrektor techniczny NSC, te technologie oferują szybkość i łatwość produkcji, redukcję kosztów oraz niemal nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Obecnie NSC projektuje części mające zabezpieczyć broń atomową USA. Testowane są różne stopy metali i tworzywa sztuczne aby jak najlepiej wykorzystywać ich właściwości przy użyciu technik wytwarzania przyrostowego.
Warto również zwrócić uwagę na metodę optymalizacji topologii wykorzystywaną przez NSC. Polega ona na symulacji pracy danego elementu, a następnie redukcji materiału, tak, aby jego kształt był całkowicie dostosowany do zadania jakie ma pełnić. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie masy elementu nawet o 90% przy spełnieniu założeń konstrukcyjnych.
Danymi wejściowymi do symulacji mogą być np siły przyłożone do elementu. Program przeprowadza analizę naprężeń części oraz w kolejnych iteracjach algorytmu usuwa coraz więcej materiału.
Druk 3D znajduje tu idealne zastosowanie, gdyż w ciągu kilku godzin od przeprowadzenia symulacji każdą iterację można wydrukować i przetestować.
Źródło: http://3dprintingindustry.com/
Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.