Tak jak większość nowoczesnych rynków, przemysł gazowniczy i naftowy zaczął adoptować
druk 3D w kilku kluczowych obszarach. Ta technologia już udowodniła, że jest przydatnym środkiem do
produkcji jednostkowej lub małoseryjnej, jak również do przeprojektowywania istniejących rozwiązań. Mimo, że wytwarzanie przyrostowe jeszcze nie jest niezastąpione, to przemysł znalazł wiele zastosowań dla tej technologii. Główne wykorzystanie to
szybkie prototypowanie, które znacznie redukuje koszt i czas realizacji.

Prototyp pompy ropy naftowejNiewiele jest przedsiębiorstw w branży naftowej i gazownictwie, zajmujące się jedynie tą częścią przemysłu. Rozwój powiązanych technologii i produkcja maszyn to nieustannie ewoluujący proces mający na celu zbieranie i transport paliw z większą wydajnością. Swoboda, jaką druk 3D wnosi do przemysłu, w odniesieniu do rozwoju nowych produktów, jest wręcz nie do przecenienia.Uważa się, że niektóre długoterminowe zastosowania
druku 3D w branży paliwowej całkowicie zmienią sposób, w jaki znaczna część kluczowych urządzeń i maszyn jest wytwarzana. Firmy oczekują od tej technologii możliwości zmian koncepcyjnych projektów i niemal natychmiastowej ich realizacji.

Model koncepcyjny stacji przetwarzania ropy naftowejNiedługo przedsiębiorstwa nie będą musiały czekać na
części zamienne – będą mogły drukować je natychmiastowo i na miejscu. Wyposażenie placówek w drukarki 3D skróci czas w przypadkach, gdy występuje niewielka ilość części na rynku lub opóźnienia wynikają z dostaw. Ponadto przydatne może być drukowanie części do wiercenia, gdzie łatwa adaptacja do warunków jest konieczna do efektywnego wydobycia paliwa. Takie zastosowanie wytwarzania przyrostowego nie tylko przyspieszy proces, ale też może oszczędzić miliony strat poniesionych wynikających z awarii maszyn. To z kolei przeniesie się na większe zyski dla firmy, a niższe ceny paliw dla klientów.Firma Gartner przewiduje, że do 2019 r. ponad 10% przedsiębiorstw z branży paliwowej porzuci tradycyjne metody wytwarzania na rzecz druku 3D.
Źródło http://3dprint.com/118892/3d-printing-oil-gas-industry/Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.