Większe nie zawsze jest lepsze, jak przekonuje nas współczesny świat. Obserwowaliśmy jak komputery maleją z rozmiarów pokoi do rozmiarów paznokcia. Podobnie z telefonami komórkowymi. Nawet w budownictwie można zauważyć podobny trend.Ostatnim osiągnięciem na scenie walki z rozmiarem jest kompaktowa turbina ważąca zaledwie 60 kg o mocy zdolnej zasilić 10000 domów. Obecne turbiny parowe z podobnymi możliwościami osiągają rozmiary 10-krotnie większe.
Nowa turbina jest nie tylko mniejsza, działa z 10% większą wydajnością w przemianie ciepła w prąd. Kolejnym atutem jest możliwość szybkiego uruchomienia podczas szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu dnia.Urządzenie, skonstruowane przez GE Global Research wykorzystuje rozgrzany do temperatury 700°C dwutlenek węgla, który staje się wtedy tzw cieczą nadkrytyczną.
W takim stanie granica między gazem a cieczą praktycznie zanika, co pozwala na generowanie energii w niezwykle wydajny sposób. Po przejściu przez turbinę dwutlenek węgla jest chłodzony, i ponownie wtłaczany do turbiny. Oprócz produkcji znacznej mocy z małego urządzenia , ta metoda może dać firmom możliwość zamiany dwutlenku węgla w czystszą energię.
Ten fakt doprowadził o współpracy GE z Advanced Research Projects Agency-Energy, jak również z innymi programami z US Department of Energy.

Doug Hofer z GE Global Research z wydrukowanym w 3D prototypem turbinyBadania te są jeszcze w początkowej fazie, ale
druk 3D jest kluczowym narzędziem w procesie projektowania. Ostateczna wersja będzie wykonana z metalu, ale niemożliwy byłby tak szybki postęp bez
szybkiego prototypowania dzięki drukowi 3DKolejnym krokiem jest określenie możliwości przeskalowania konstrukcji do zakresu 500 MW, mocy potrzebnej do zasilenia dużego miasta. Istotny jest również znacznie zmniejszony wpływ elektrowni na środowisko, gdzie tradycyjnie potrzebne są tyiące akrów powierzchni.
Jak tłumaczy Doug Hofer, projektant miniaturowej turbiny:“Ta kompaktowa maszyna pozwoli nam zrobić niesamowite rzeczy. Świat szuka czystszych i wydajniejszych metod produkcji energii. Nasza turbina pozwala osiągnąć oba te cele. Uważa się, że zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 50% przez następne 20 lat, a my nie możemy czekać na nowe, czyste źródła energii. Musimy sprawiać aby produkcja energii była jak najwydajniejsza. Taki program, nad którym pracujemy wspólnie z US Department of Energy pomogą nam osiągnąć ten cel.
Założyciel Cubic Inch, pasjonat druku 3D, inżynier, człowiek gór i oceanu.