fbpx
case studies 9/15

Prototyp do budowy stanowiska montażowego

Klient

Polski oddział firmy Nexteer jest wiodącym producentem układów i kolumn kierowniczych. Fabryki zlokalizowane w Tychach i Gliwicach produkują rocznie ok. 3 milionów tego typu elementów.

Wyzwanie

Firma Nexteer musiała stworzyć stanowisko montażowe na podstawie modelu 3D, który dostała od klienta. Był to model dużego odlewu o skomplikowanej geometrii. Klient nie wyprodukował jeszcze części, w związku z czym potrzebny był prototyp do budowy stanowiska montażowego. Koszt wykonania takiego elementu na maszynie CNC był bardzo wysoki ze względu na skomplikowaną geometrię, a czas realizacji wyniósłby 14 tyg.

Rozwiązanie

W ciągu 4 dni roboczych wydrukowaliśmy w technologii MJF model wiernie odwzorowujący geometrię odlewu. Wydruk tego typu elementu kosztował 87% mniej niż wykonanie go na obrabiarce CNC.

Korzyści

Dzięki wykorzystaniu druku 3D nasz klient mógł rozpocząć budowę stanowiska 13 tygodni wcześniej, niż gdyby zlecił wykonanie tej części na maszynie CNC. Oprócz tego zaoszczędził 87% kwoty, którą musiałby wydać decydując się na obróbkę skrawaniem.