fbpx
case studies 9/16

Pozycjonery transportowe na linię produkcyjną do obsługi opakowań

Klient

Unilogo Robotics – Nasz kluczowy partner zajmujący się projektowaniem i produkcją dedykowanych urządzeń (nalewarek, zakręcarek, etykieciarek i kompletnych linii produkcyjnych) na indywidualne zamówienie klienta.

Wyzwanie

Linia transportowa triggerów do butelek wymagała dedykowanych podstawek precyzyjnie pozycjonujących elementy. Ze względu na ich skomplikowaną geometrię wykonanie podstawek na maszynie CNC było kłopotliwe, generowało duże koszty, a czas realizacji sięgał kilku tygodni.

Rozwiązanie

Produkując te same podstawki w technologii MJF obniżyliśmy koszty produkcji o 30% i skróciliśmy czas oczekiwania do 3 dni roboczych.Jednak na tym etapie potencjał druku 3D nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Kolejnym krokiem była optymalizacja projektu pod kątem druku 3D. Maksymalnie odchudziliśmy części, aby koszt ich wyprodukowania był jeszcze niższy. Dzięki temu, że druk 3D nie generuje kosztów początkowych i nie wymaga konstrukcji specjalnego oprzyrządowania konstruktorzy mogli szybko przetestować kilka wersji projektu i wybrać najbardziej optymalny. Z racji, że element nie przenosi dużych obciążeń wypełniliśmy go strukturą ażurową aby jeszcze bardziej obniżyć masę części oraz koszt wydruku.

Korzyści

Obniżenie kosztu produkcji o 60% w stosunku do wykonania na CNC.Skrócenie czasu oczekiwania z 3 tyg. do 3 dni.Możliwość weryfikacji różnych projektów w ciągu kilku dni.Odciążenie silników transportera przez znaczną redukcję masy.