fbpx
case studies 3/22

Kratki wentylacyjne dla XO Boats

Klient


XO Boats to fiński producent łodzi motorowych wyróżniający się wytrzymałymi aluminiowymi kadłubami. Łodzie przeznaczone są zarówno do zastosowań profesjonalnych jak rekreacyjnych. Jak na skandynawską firmę przystało XO BOATS przywiązuję bardzo dużą wagę do designu swoich łódek.

Wyzwanie


XO Boats potrzebował kratek wentylacyjnych o specyficznym kształcie i wymiarze. Problematyczny był kształt, ponieważ był “nierozformowlany”. Oznacza to, że zawierał skośne ściany które sprawiały, że nie da się zaprojektować pod niego formy. Dodatkowym problemem było nie duże zapotrzebowanie na część, co sprawiało że produkcja formy była mało ekonomiczna.

Rozwiązanie


Problematyczny kształt i nieduże zapotrzebowanie sprawiają, że najlepszą technologią wytwarzania jest druk 3D. Biorą pod uwagę, że kratka jest narażona na działanie wody oraz powinna być wytrzymała to najlepszą technologią okazała się HP Multi Jet Fusion i materiał PA12. Dodatkowym atutem HP MJF było to że nasz naturalny kolor części idealnie pasował do designu łodzi, także nie trzeba było stosować żadnych dodatkowych wykończeń.
Kratki są dostarczane co miesiąc w trybie just-in-time w zależności od zapotrzebowania.

Korzyści


✔️Mała waga
✔️Dowolność kształtu
✔️Łatwe i szybkie prototypowanie
✔️Wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne

Zastanawiasz się czy druk 3D pomoże Ci w Twoim projekcie?

Wypełnij formularz, my do Ciebie oddzwonimy i wspólnie się nad tym zastanowimy.

Chcesz porozmawiać o swoim projekcie?

Zostaw swoje dane kontaktowe, a my zadzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin.